Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Září v ordinaci gynekologa

Září v ordinaci gynekologa

Kateřina Jíchová

S příchodem září zaznamenávají gynekologické ordinace zvýšený příliv pacientek. Každou třetí ženu přitom trápí stejný problém - zánětlivá onemocnění spojená s výtokem, pocitem pálení a svěděním.

Tento každoroční trend potvrzuje i pražská gynekoložka MUDr. Zuzana Líbalová. Podle ní může být příčin vyšší návštěvnosti pacientek v tomto období několik. „Zánět si ženy mohou přivézt jako nežádoucí ‚suvenýr‘ z dovolené, vzniknout může i v důsledku podchlazení pánve vlivem chladnějšího počasí. Co je ovšem společné – ženy obvykle mají své zkušenosti a chtějí zánětům pokud možno předcházet.“ Řešení nabízí volně prodejné přípravky pro intimní hygienu. Účinnou prevencí i léčbou počínajícího zánětu je výplach pochvy, např. přípravkem Tantum Rosa, k rychlému odstranění pálení nebo svědění stačí provést oplach intimních partií. Tento způsob zdomácněl v některých zemích západní Evropy (např. v Itálii) jako běžná součást ženské intimní hygieny.

Proč vzniká zánět?

Příčinou zánětu je nerovnováha bakterií v pochvě. V důsledku oslabení imunity těla při infekci, stresu nebo prochladnutí nebo např. při užívání antibiotik, při nedostatečné nebo přehnané intimní hygieně, nošení neprodyšného spodního prádla a kalhot, při zvýšené hladině cukru v těle, dochází k narušení rovnováhy v poševním prostředí. Ubývá laktobacilů. Naopak se přemnožují kvasinky nebo patogenní bakterie a vzniká zánět provázený pálením, svěděním a často také výtokem.

Kdy zasáhnout

MUDr. Líbalová radí ženám, aby reagovaly v následujících případech:

- když ze zkušenosti víte, které situace jsou pro Vás rizikové

- při prvních signálech, že by mohl vzniknout zánět

- při akutním problému, když potřebujete rychle ulevit od bolesti a pálení

Pokud žena zná okolnosti, které jsou pro ni rizikové, nemusí jen s obavami očekávat potíže, ale může vzít situaci do svých rukou. „Ví, že když měla nechráněný pohlavní styk, nebo strávila den u bazénu v mokrých plavkách, může zavést preventivní kúru,“ dodává MUDr. Líbalová.

Moderní prevence zánětů

Nejlepší je ohlídat problémy preventivně tak, aby vůbec nevznikly,“ doporučuje MUDr. Líbalová. K oplachu nebo výplachu intimních partií je nezbytný takový roztok látky, která má dezinfekční účinek a současně zachovává normální poševní flóru. Osvědčeným přípravkem je Tantum Rosa (obsahuje benzydamin hydrochlorid). Je vhodný jako „první pomoc“ při počínajícím zánětu ženského pohlavního ústrojí (příznaky: pálení, svědění, výtok) nebo jako prevence po návštěvě bazénu, po menstruaci, po pohlavním styku či během léčby antibiotiky.

Pokud se svědění, pálení a výtok už objeví, měla by žena navštívit gynekologa. „Je to záruka, že potíže budou od počátku léčeny správně a že při samoléčbě nedojde k chybě s následnými chronickými potížemi,“ dodává MUDr. Líbalová.

Další praktické a podrobné informace můžete nalézt na stránkách www.zenskezanety.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip