Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Krásu a výsledný dojem z dřevěné podlahy dotvářejí detaily

Krásu a výsledný dojem z dřevěné podlahy dotvářejí detaily

5.3.2013 - redakce Babinet.cz

Moderní technologie v kombinaci s ověřenými řemeslnými postupy umožňují dílnám švédského výrobce dřevěných vícevrstvých krytin Kährs vytvářet okouzlující produkty. Klasické dřeviny typu buk či dub jsou opracovávány a povrchově ošetřovány do nepřeberného množství vzorů a odstínů, nemluvě o nabídce dekorů, sáhnou-li designéři po dřevinách neobvyklých, chcete-li méně tradičních. Kromě druhu dřeviny a její originální kresby tak hrají roli způsob provedení, úprava povrchu i rozměr lamely. 1lamelová palubka rozhodně působí jinak než 3lamelová, hodí se do prostor odlišného charakteru i rozměrů. Podobně je tomu s povrchovou úpravou, škrábané a kartáčované rustikální dekory kontrastují s jemnými vzory minimálních odchylek v kresbě i odstínu. Olej na povrchu podporuje přirozenost, lak dřevu umí dodat decentní mat i nebývalý lesk až třpyt. Správným sladěním typu dřeviny, jejího třídění a počtu lamel s úpravou povrchu každoročně vznikají desítky různých dekorů, charakterově roztříděných do kolekcí. Celkový dojem z podlahy bezesporu ovlivní také rozměr výsledné lamely. Dvoumetrové palubky si vyžadují a bezesporu také zasluhují výhradně rozměrné a vzdušné prostory.

Každá dřevina je originál

Do prostor s vyšší frekvencí užívání, kde je opotřebení a oděr krytiny intenzivnější, je důležité volit tvrdší druh dřeviny. Tvrdost dřeva přitom není handicapem, vybírat je rozhodně z čeho. Řemeslníci firmy AB Gustaf Kähr pracují především s tvrdšími dřevinami jako hickory, javor, jarrah, jasan, dub, buk, třešeň nebo ořech. Jejich bližší charakteristiku uvádíme na konci článku. Každá dřevina nabízí kromě specifické barvy a tvrdosti také jedinečnou kresbu a strukturu v řezu.

Počet lamel a stupeň třídění

1amelové formáty vynikají ve velkých prostorách. Vzhled desek evokuje celistvý kus, čímž se dokonale zdůrazní přirozená krása a charakter dané dřeviny. Tento typ lamel je ideální mimo jiné pro rustikální dekory s letokruhy, spárami a dalšími přiznanými „nedokonalostmi“ dřeviny. 2lamely, zlatá střední cesta mezi 1lamelou a 3lamelou, jsou univerzálněji využitelné, vhodné do prostor všech velikostí, kde působí jemně a elegantně. 3lamelové formáty rovněž nabízejí širokou škálu dekoračních možností. Nejčastěji jsou však používány v menších prostorách, kde díky efektu linearity vytvářejí iluzi většího a otevřenějšího prostoru. Kromě těchto základních druhů se lze setkat i s pro přímořská letoviska typickými palubkami, nebo skládanými renezančními vzory (u vícevrstvých krytin se jedná o lamely, které nesou daný vzor již z výroby). Dalším prvkem, rovněž s významným vlivem na celkový design krytiny, je stupeň třídění použitého dřeva. Výrobci nabízejí podlahy čisté a stylově prosté, s malými odchylkami v kresbě i barevném tónu dřeviny. Alternativou jsou živější dekory s výraznějšími odchylkami odstínů i přirozené kresby, podlaha přitom stále zůstává jakoby „v pozadí“ před dekorací interiéru. Řadu uzavírá nabídka výrazných, často rustikálních kolekcí, které se samy o sobě stávají dominantou interiéru. U takovýchto dekorů je již třeba pečlivě zvážit koncept vybavení místnosti, bezesporu se vyplácí držet se pravidla, že v jednoduchosti je krása, resp. že někdy je méně více.

Kouzlo úpravy povrchu

Konečný dojem a vzhled podlahy značně závisí na jejím opracování a povrchové úpravě. Existuje jich celá řada, představme si stručně čtyři, se kterými se setkáváme nejčastěji. Obvyklou technikou je moření, určené ke zvýraznění přirozených barevných tónu dřeva. Mořením lze docílit moderních a efektních bílých či šedých tónů, či zcela opačných hluboce tmavých odstínů, např. moka a černé uhlí. Mořidla se samozřejmě využívají i k celkové proměně původní barvy dřeva. Ke strukturálnímu zkrášlení slouží techniky kartáčování a ručního škrábání. Kartáčováním povrchu se oživí přirozená struktura vláken a vytvoří dodatečná jemná textura. Kartáčovaný povrch bývá kombinován s metodou škrábání. Použitím ručních nástrojů pro škrábání a broušení dřeva se z nové podlahy rázem stane krytina „opotřebená“, jakoby již řadu let užívaná. Vznikají tak nádherné rustikální dekory s velkým podílem ruční práce. Zajímavým efektem je i zkosení hran, kterým se jednoduchým způsobem zdůrazní jednotlivá prkna. Přičemž se lze setkat s odlišnou mírou zkosení, od nepatrného, přes jemné zvýraznění, až po výrazné a hlubší drážky mezi jednotlivými lamelami. Takto upravené povrchy pak stačí ještě ve výrobě ošetřit a ochránit vrstvou saténového, matného či lesklého laku, nebo naopak naolejovat ideálně přírodním produktem. Kvalita laků i olejů, které používají specializovaní výrobci, je v současné době na tak vysoké úrovni, že není třeba se obávat ani jednoho způsobu. Každý však přináší svá pro i proti, která by při výběru podlahy rozhodně neměla být opomenuta.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz