Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Sexuální zaměření

Sexuální zaměření

Jana Šulcová

Ať chceme či nechceme, musíme si přiznat, že homosexualita je stará jako lidstvo samo a dotýká se každé generace. Dlouholeté výzkumy potvrzují, že ve vztahu k homosexualitě jsme nejliberálnější společenství na světě. Jestli tomu opravdu tak je, na to si musíme odpovědět sami sobě... Většina rodičů gayů a lesbiček se raději po zjištění této skutečnosti zůstává v pozici „mrtvého brouka“. Proto děti raději žijí „dvojím“ životem a rodičům nic neřeknou a tím se také uchrání posměchu okolí, které je staví většinou na okraj společnosti.

Přitom naše sexuální zaměření nemůžeme ovlivnit. Je nám dáno geneticky a vytváří se v šestém měsíci vývoje embrya během těhotenství. Homosexuální orientace je jako heterosexuální daná geneticky a je vrozená a nedá se ničím změnit. Není to ani nemoc, ani psychická porucha a nedá se odnaučit. Statisticky je prokázáno, že v každé třídě je jedno až dvě děti, které budou patřit mezi gaye nebo lesbičky. Učitelé by si to měli uvědomit a na děti působit tak, aby se naučily toleranci vůči odlišnostem, a to nejen sexuálním.

Rodiče jsou při zjištění „jiné“ orientace jejich dítěte šokování, ale pokud jim jde hlavně o štěstí dítěte, tak není podstatné, jak budou vypadat před sousedy. Pokud situaci vezmou takovou jaká je a budou akceptovat i jeho přítele, či přítelkyni, tak to bude dobré, ale v opačném případě o dítě přijdou. Protože to odejde a bude žít se svým partnerem a rodiče na tom nic nezmění.

Názory na homosexualitu jsou ovlivněny náboženským přesvědčením a příslušností k určité církvi. Odmítavý postoj mají lidé starší, i méně vzdělaní.

Kanada se stala po Nizozemsku a Belgii třetí zemí světa, která povoluje sňatky stejného pohlaví. Jen v loňském roce bylo v Amsterdamu oddáno více homosexuálních párů než heterosexuálních. V našem státě stále přijetí zákona o registrovaném partnerství zatím vázne.

Představte si, že by se odlišná sexuální orientace objevila třeba u vašeho potomka. Jak byste reagovali? Patřili by jste i potom k nejliberálnějšímu společenství na světě?

(Máte téma, které chcete zveřejnit Pod lupou? Zašlete na info@babinet.cz Stanoviska zde uvedená nemusí vyjadřovat názor Babinet.cz)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz