Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Smích je kořením našeho života

Smích je kořením našeho života

Dáša K.

Schmidt Louis:

„Úsměv je světlo, jež se ukáže v okně obličeje a naznačí, že srdce je doma.“

Každý ví, že se smíchem a humorem se nám řeší lépe všechny životní situace. Ale kde ho brát tehdy, když se nám ho nedostává? Když si zabouchneme klíčky od auta, jsme unavené po práci, syn přinesl už třetí poznámku... Odpovědi, jak se naučit smát, můžete nalézt v knize Léčivá moc humoru, jejíž autorem je Prim. MUDr. Karel NEŠPOR, CSc. Z které vám s laskavým souhlasem autora dnes vybíráme několik návodů, jak na to.

Způsoby smíchu vhodné téměř kdekoliv a kdykoliv

Buddhův úsměv

Zavřete oči a uvolněte svaly, které nepotřebujete k zachování zpřímené polohy, zejména pak svaly obličeje. Koutky úst táhněte šikmo vzad a vzhůru přibližně směrem k ušním lalůčkům. Současně se snažte přitahovat ušní boltce směrem k hlavě. Výhody: Může navodit pocit moudré a mírumilovné radosti. Rizika: Žádná, pokud při tom budete dávat pozor na cestu

Vnitřní úsměv

Oči nechte otevřené. Představte si, že na straně očí obrácené dovnitř hlavy, září zlaté světlo. Toto světlo posílejte otevřenýma očima navenek. Výhody: Člověk je hned okouzlující. Rizika: Žádná, ledaže někdo považuje za riziko pronásledování ctiteli nebo ctitelkami.

Nahradit hněv, úzkost apod. humornou fantazií

Používejte humor a smích v situacích, kdy jste dříve reagoval hněvem. Tak v předvíkendové frontě v samoobsluze, která se zastavila, protože někdo z nakupujících zapochyboval o správnosti součtu svých 43 položek, si můžete vymýšlet humorná vysvětlení, proč si tak počíná. Třeba cele dětství hladověl a nyní si chce za své peníze dopřát co nejvíc. Nebo se mu tělnatá paní pokladní natolik zalíbila, že se s ní chce tímto způsobem blíže seznámit a zároveň vyzkoušet, je-li dost trpělivá, aby to s ním vydržela. Podobně používejte humor, smích a nadsázku v situacích, které vyvolávaly úzkost nebo smutek. Sókrata navštívila před popravou jeho choť Xantipa a naříkala: "Oni tě odsoudili úplně neprávem!" Sókratés jí odpověděl: "Byla bys raději, kdybych byl odsouzen poprávu?" Výhody: Budete vnitřně svobodnější. Rizika: Možná tak naštvete někoho, kdo by rád viděl naštvané vás.

Smích dechem

Uvědomujte si dotek vdechovaného a vydechovaného vzduchu nosu. S nádechem v duchu opakujte "vdechuji klid", s výdechem "vydechuji a usmívám se". Výhody: Diskrétní, nenápadné, praktické, stačí i chvilka. Rizika: Nevhodné při krocení divokých koní a podobných činnostech vyžadujících naprosté soustřední.

Vysmát se strachu, lenosti, smutku atd.

Většině z nás se určitý typ negativních myšlenek (např. bezdůvodný strach o zdraví dětí nebo příbuzných) opakovaně vrací. Své úzkostné myšlenky si můžete uvědomit a pozdravit je se smíchem jako staré známé. Výhody: Pomáhá dobrému vnímání sebe sama a vytváření odstupu od negativních myšlenek. Rizika: Minimální, smějte se pouze myšlenkám, ne sobě.

Příště si povíme něco o způsobech smíchu, které musíme použivat trochu opatrněji.

Více si můžete přečíst na adrese http://www.plbohnice.cz/nespor

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip