Babinet.cz  /  Tajemno  /  Hrad Krakovec, místo spojené s Mistrem Janem Husem

Hrad Krakovec, místo spojené s Mistrem Janem Husem

7.4.2025 - redakce Babinet.cz

Hrad Krakovec, nedaleko Rakovníka, nechal postavit v letech 1381 – 1383 Jíra z Roztok, který byl oblíbeným dvořanem českého krále Václava IV. Krakovec byl výjimečným hradem. Krakovec byl totiž stavbou s obytným komfortem srovnatelným s hrady královskými.

 

Při jeho stavbě nebyl kladen důraz na obranyschopnost, na hradě byla široká schodiště, velká okna a také v obranné věži bylo málo střílen. Hrad měl především sloužit k pohodlnému životu šlechty. Tento hrad byl vlastně takovým předchůdcem zámků, které se u nás začaly stavět přibližně za dvě stě let.

hrad krakovec

Hrad Krakovec s replikou středověkého mostu / Wikimedia Commons, Public Domain

Jira z Roztok se však časem zadlužil a tak v roce 1400 prodal hrad spolu s panstvím Jindřichu Leflovi z Lažan, který byl velkým příznivcem Mistra Jana Husa. Když byl Mistr Jan Hus v roce 1413 nucen opustit Prahu, nejdříve pobýval na Kozím hrádku a pak od šlechtice Jindřicha Lefla z Lažan přijal pozvání na hrad Krakovec. Na Krakovec přišel Mistr Jan Hus 15. 7. 1414.

Nejdříve začal kázat v hradní kapli a pak vycházel kázat do kraje. Právě z hradu Krakovce se dne 14. 11. 1414 vydal Mistr Jan Hus do Kostnice, aby se do vlasti už vůbec nevrátil. Příznivec Mistra Jana Husa, Jindřich Lefl z Lažan se nakonec obrátil proti husitům a padl v bitvě pod Vyšehradem roku 1420.

Hrad byl za třicetileté války pobořen a dlouho zůstal pustý. Teprve počátkem 18. století byl zdejší hrad opraven a zařízen k obývání. Podle barvy omítky a červených střech byl pak nazýván Červeným zámkem. V roce 1783 však hrad za bouřky vyhořel, nebyl už opraven a stal se zříceninou.

Hrad Krakovec patří nejenom mezi naše nejvýznamnější hrady z předhusitské doby, ale také se řadí mezi nejhodnotnější gotické hrady ve střední Evropě. Můžete si zde prohlédnout například hlavní věž, hradní kapli Panny Marie a sv. Kateřiny, zajímavé klenuté prostory hradu a hradní sklepy. Přes příkop do hradní brány vede dřevěný most, který byl nově postavený počátkem 21. století. Při jeho stavbě byla použita středověká technologie a nástroje. Před hradem, na jeho jižní straně, stojí socha Mistra Jana Husa.

Zajímavost

Pohádky byly, jsou a budou v kurzu. Kam vyrazit na pohádkový výlet? Třeba právě na hrad Krakovec. Tam se totiž natáčela známá pohádka Ať žijí duchové. Na Krakovci v pohádce žila strašidla rytíře Viléma Brtníka z Brtníku a jeho dcery Leontýnky. Také tam zhatil princ Velen za pomocí Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka nekalé úmysly zlého „Mrakomora“ v pohádce „Princ a Večernice“.

Podivný přízrak lidské postavy v černém plášti a negativní energie ve sklepení

Vypráví se pověst, že se v okolí Krakovce v minulosti zjevoval podivný přízrak lidské postavy v černém plášti, vypadal jako mnich. Proto se mu začalo říkat Černý mnich a nikdy mu nebylo vidět do tváře. Kdo by jeho tvář zahlédl, prý by ho stihla smrt nebo nějaké strašlivé neštěstí. Ovšem přízrak byl naposled spatřen před koncem 19. století a od té doby se (zatím) neobjevil. Také se vypráví, že ve sklepních prostorách a hradní kapli je koncentrována silná energie, která má na návštěvníky působit negativně – hlavně zde cítí úzkost nebo je jim dokonce nevolno.

 

napsal Jiří Glet

Zdroj: e-kniha Jiří Glet Turistický průvodce I. Zajímavosti z českých hradů a zámků, Nakladatelství KKnihy České Budějovice 2017, novinykraje.cz

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte si nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Turistické, populárně – naučné, dětské a zábavné e-knihy. Stáhněte si zdarma e-knihy Jiřího Gleta. Můžete si vytvořit vlastní knihovničku e-knih na svých mobilech a tabletech.