Babinet.cz  /  Tajemno  /  Slavná i tajemná Ema Destinnová. Pěvkyně, kterou inspiroval doktor Faust

Slavná i tajemná Ema Destinnová. Pěvkyně, kterou inspiroval doktor Faust

1.8.2024 - redakce Babinet.cz

Známou operní pěvkyni Emu Destinnovou zná většina z nás jako ženu s nádherným sopránovým hlasem a pohnutým životním osudem. Již méně se však ví o jejích okultních zájmech a touze po tajemnu.

 

Narodila se 20. února 1878 v Praze a její původní jméno bylo Emilie Paulina Jindřiška Kittlová. Pocházela ze zámožné rodiny a Emin dědeček Jan Kittl, který se dokázal vypracovat až na majitele několika pivovarů, lihovaru a dalšího majetku, vše předal svému synovi Emmanuelovi.

ema destinová faust

Ema Destinnová / Wikimedia Commons, Public domain

Pokud je někomu jméno Kittl povědomé, není se čemu divit. Kittlovi mohli být klidně pokračovateli rodiny legendárního zázračného doktora Jana Kytla, který je dodnes považován za čarodějníka a zázračného léčitele. Není tedy nikterak zvláštní, že tyto zájmy zdědila po svém předkovi i Ema. Faustovská tematika zajímala tuto nadanou operní pěvkyni po celý život. V její pozůstalosti se našel i rukopisný opis hry ,,Doktor Faust - slavný čaroděj“.

Destinnová byla nadšenou sběratelkou okultní literatury, spisů o alchymii, astrologii nebo čarodějnictví. Měla také rozsáhlou sbírku spisů a bájí právě o doktoru Faustovi. Faust jako kdyby Emu fascinoval a spatřovala v něm odraz sama sebe. Ve věku dvacet jedna let se pokusila o sebevraždu z nešťastné lásky, která ji na celý život poznamenala.

Rodina Kittlů také holdovala spiritismu a při jedné seanci se na dotaz, kdy Ema zemře, ozvalo, že za tři roky. Když právě po třech letech měla vystupovat v Bayreuthu na festivalu, málem se zhroutila. Se svými obavami se naštěstí svěřila paní Cosimě Wagnerové, která jí pomohla strach zvládnout, a naštěstí se tehdy tajemné proroctví nevyplnilo.

Její vášeň k okultismu a magii se pak projevila naplno, když v roce 1914 zakoupila zámek Stráž nad Nežárkou. V duchu okultismu si také zařídila svůj pokoj. Ve své ložnici měla dokonce lidskou kostru, které říkala Ivan. Ložnice byla celá v černém odstínu a bohatá knihovna přetékala tajemnými spisy.

Zámek samotný má bohatou historii. Na jeho místě stál totiž gotický hrad již ve 13. století, který byl v majetku pánů ze Stráže. Dodnes mohou návštěvníci obdivovat i tajnou chodbu vedoucí z hradního sklepení do vedlejšího kostela. Ve sklepení je také popravčí místnost. Když zámek navštívíte, okamžitě pocítíte magickou atmosféru tohoto místa, ke kterému se váže i mnoho pověstí.

Stráž nad Nežárkou se také stala posledním doživotním útočištěm této slavné operní pěvkyně. V roce 1923 se provdala za důstojníka československého letectva Jana Halsbacha. Tento rok také těžce onemocněla, ale život jí zachránila včasná operace.

V roce 1925 podnikla ještě krátké turné po Jugoslávii a vystoupila v Bratislavě, ale následující rok se již začala loučit s operní kariérou. Naposledy vystoupila v  Londýně v roce 1928 a poté se ze zdravotních důvodů stáhla do ústraní na svůj zámek a zpívala jen příležitostně na koncertech.

Vinou svého manžela se také velmi zadlužila, což určitě neprospělo jejímu psychickému a následně ani fyzickému zdravotnímu stavu.

28. ledna 1930 Destinnová podstoupila operaci očí, během které se prudce zhoršil její stav, pravděpodobně následkem mozkové mrtvice. Lékaři jí však již nedokázali pomoci, takže téhož dne umírá. Na hřbitov velikánů na pražském Vyšehradě se s ní přišlo rozloučit veliké množství lidí.

Pokud však navštívíte Stráž nad Nežárkou, určitě ucítíte, že duch Emy Destinnové je přítomen právě zde, na zámku, který tolik milovala a jehož tajemná atmosféra okouzlí i vás.

 

napsal Petr Matura

zdroje: Wikipedie, nasregion.cz, straznadnezarkou.cz

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Turistické, populárně – naučné, dětské a zábavné e-knihy. Stáhněte si zdarma e-knihy Jiřího Gleta. Můžete si vytvořit vlastní knihovničku e-knih na svých mobilech a tabletech.