Babinet.cz  /  Tajemno  /  Náhle končící stopy ve sněhu i modré světlo. Záhada tajemných lidských zmizení beze stopy

Náhle končící stopy ve sněhu i modré světlo. Záhada tajemných lidských zmizení beze stopy

21.6.2024 - redakce Babinet.cz

Představa, že se ráno rozloučíme s někým blízkým a on se již nikdy nevrátí domů, je jistě to nejhorší, co může člověk zažít. O to horší je, když se blízcí nikdy nedozvědí důvod zmizení. Stal se takový člověk obětí vraždy, únosu - nebo snad plánovaně opustil domov? A z jakých důvodů? Kromě podobných otázek však může existovat ještě jedna. Nemůže se v některých případech jednat o paranormální jevy?

 

Podle některých zdrojů ročně na světě zmizí až dva miliony lidí naprosto beze stopy. Podívejme se nejprve do historie, na ty skutečně ,,méně pochopitelné“.

foto / Freepik

Zajímavé je například zmizení Lucie Lighfootové z vesnice Bowcombe. Tato mladá dívka často navštěvovala kostel v nedalekém Gatcombu, kde pravidelně obdivovala sochu rytíře Edwarda Estura. Když se jí lidé tázali, proč pozoruje tuto sochu, odpověděla, že ho ,,miluje ve svých snech a myšlenkách“. Dívka navštěvovala kostel několik měsíců až do 13. června 1831. Tehdy jako vždy vstoupila do kostela, právě když vypukla bouře a podle vyprávění také došlo k zatmění slunce.

Když však bouře skončila, po dívce jako kdyby se slehla zem - z kostela nevyšla a její kůň, uvázaný před kostelem, na ni čekal marně. Případ se nikdy nevyřešil. Podivné je, že se dochovala legenda o milence rytíře Edwarda Estura jménem Lucie Lighfootová, která se utrápila žalem, protože její milovaný rytíř utrpěl v boji se saracény zranění hlavy a ztratil paměť. Po zotavení se vrátil domů a na Lucii, která na něho čekala na Kypru, zapomněl. Po Esturově smrti byla v kostele zhotovena jeho socha. Byla snad Lucie, žijící v 19. století, reinkarnací jeho dávné milenky? Ale i kdyby tomu tak bylo, kam zmizela?

Podivný je také případ z Francie. V roce 1867 se dostavil pan Lucien Boussé na prohlídku k lékaři, svlékl se a lehl si na lehátko. Doktor se na malý moment otočil ke stolku s nástroji, a když se obrátil zpátky, lůžko bylo prázdné. Oblečení, které si pacient odložil, přitom na lehátku zůstalo.

V létě roku 1971 se přátelé Julia Ashton, Lucas Addams, Shary Wilson Jr., Danniel Wilson a Wilma Rupert rozhodli tábořit uprostřed posvátných kamenů Stonehenge. Překvapila je děsivá bouřka, blesky spálily několik stromů v okolí a uhodily přímo i do pravěké stavby. Modré světlo a vyděšený křik přilákal několik lidí. Druhý den ráno nebylo po skupince přátel ani stopy, zůstalo pouze vybavení na táboření.

K zmizením však dochází i v České republice. Zmínit můžeme například zmizení účastnice soutěže Miss České republiky, devatenáctileté Daniely Kýrové v roce 1996. Dívka tehdy se spolužáky oslavovala úspěšné maturitní písemky na Karlově mostě. Okolo jedenácté hodiny večer si údajně odskočila vyhledat toaletu. Pod barokní sousoší ani domů se však již nikdy nevrátila...

V roce 1999 beze stopy zmizel pětapadesátiletý údržbář Vladimír Bastl z Třebíčska. Na cestě po něm prý zbyly jen stopy ve sněhu, které však znenadání končily.

O podobném zmizení mi vyprávěla i moje matka. Došlo k němu v šedesátých letech. V jisté nejmenované obci se tehdy ztratil noční hlídač. Náhodná návštěva našla ve vrátnici ještě horkou konev na čaj, ale muž se nevracel. Po nějaké době začalo pátrání. I tehdy prý vedly stopy sněhem a náhle zcela nepochopitelně skončily. I přesto byl vypuštěn blízký rybník a prohledáno celé okolí. Žádné stopy po trestném činu nebo nehodě se ale nenašly.

Neobjasněn zůstal také případ folkové zpěvačky Pavlíny Braunové. Tato talentovaná zpěvačka zmizela beze stopy 6. srpna 1988. Tehdy ráno odešla na vlak do Budějovic, kde měla mít schůzku se skupinou Minnesengři, v níž tehdy působila. Policistům se nikdy nepodařilo objevit žádnou stopu vedoucí k objasnění případu. Pomoci nedokázali ani senzibilové. Podle její rodiny a známých se jednalo o bezproblémovou a spolehlivou dívku. Stala se obětí trestného činu?

Asi nejznámější je dodnes nevysvětlený případ zmizení Jana Nejedlého, který se ztratil v lednu 1998 v Praze a bylo mu tehdy teprve devět let. Odešel si hrát za kamarádem, ale domů se již nikdy nevrátil. Stopy končily v Podolské ulici. Jeho otec ho hledal až do své smrti v roce 2014 a také tento případ nebyl nikdy vysvětlen...

napsal Petr Matura

zdroje: zdroje: cs.wikipedia.org, idnes.cz, blesk.cz, muzeumpolicie.cz, R.Davies: Zázračná zmizení aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz