Zříceninu gotické tvrze Svojšice ze 2. poloviny 14. století najdeme nedaleko měst Pardubice a Přelouč. Tvrz byla založena roku 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic. Po Mikšíkově smrti zdědila tvrz jeho žena Anna, jež se znovu provdala za Václava Ruthara z Malešova. Poté tvrz patřila jejich synům Petrovi a Mikulášovi ze Svojšic. Od 1. poloviny 16. století tvrz sňatkem přešla do majetku rytířského rodu Gerštorfů z Gerštorfu, kteří ji drželi téměř sto let, a to až do třicetileté války, kdy byla vypálena. Následně tvrz postupem času zpustla.
foto / Petr Matura
Ke svojšické tvrzi se váže velice zajímavá pověst, která má navíc velice pravděpodobně i pravdivé jádro. Jednou prý do obce přijel záhadný cizinec. Jednalo se o důstojníka z napoleonských válek a v obci si najal řemeslníka, kterému nakázal v jedné části tvrze kopat. Nakonec se prokopali až k pokladu. Ve výklenku zdi v bývalé kuchyni nalezli muži okovanou truhlici. Jednalo se prý o rodové dědictví, které tam zanechali Gerštorfové, když byli nuceni odejít do exilu. Důstojník prozradil, že je jejich potomkem.
Ze Svojšic má také vést starobylá tajná podzemní chodba do nedalekého zámku v Cholticích. Ať již je tomu jakkoliv, v dnešní době je tvrz krásně zrekonstruována a je možné u ní posedět a přenést se tak duchem do dávné minulosti. Před tvrzí je pak umístěn památník s bustou místní rodačky Julie Havlíčkové, rozené Sýkorové, manželky českého novináře, básníka, spisovatele a politika Karla Havlíčka Borovského.
Rovněž také i v nedalekých Horních Raškovicích se vypráví poutavá legenda o zatopeném lomu, jenž prý nemá dno, a tak se mu říká Bezedná. Podle pověsti se tam s koněm i vozem utopil zlý správce. A právě skutečnost, že jáma nemá dno, byla prý zjištěna při pokusu o jeho vylovení. Údajně se jednou za rok z jámy vynoří oj tohoto vozu. Jiná legenda zase vypráví o tom, jak se do lomu potápěl muž, který tam snad viděl jakýsi výjev z pekla - a hrůzou do několika dnů zemřel...
V nedalekých Svinčanech se zase traduje děsivá legenda, jež vypráví o kruté vraždě. Na místě dodnes zvaném Lebka měl otec zavraždit svoji dceru, která se zamilovala do muže nižšího společenského postavení. Při hádce jí, údajně omylem, mečem rozpůlil hlavu. Tento mord prý po dlouhá léta připomínal náhrobek na dnes již zrušeném hřbitově u kostela sv. Vavřince v centru obce. Byla na něm umístěna rozpůlená hlava dívky.
V blízké obci Jedousov se zase dochovalo vyprávění o ,,ohnivém muži“. V 60. letech 19. století nedaleko postavili cukrovar a přibližně v té době prý jeho zaměstnance vyděsil požár. Když jej běželi uhasit, zjistili, že se jedná o ohnivou kouli, která putuje od Jedousova po polní cestě. Tento jev nazvali ohnivým mužem a dodnes je možné se na dráhu jeho putování podívat z vyvýšeniny u Choltic. Zajímavý je rovněž také fakt, že tam prý kdysi stávala i šibenice. Dnes na jejích základech najdeme mnohametrový kříž. Mohl snad mít tento ohnivý výjev nějakou souvislost právě s touto šibenicí? Je totiž známo, že na podobných místech často dochází k paranormálním jevům, které si dodnes neumíme vysvětlit...
napsal Petr Matura
zdroje: hrady.cz, pardubice.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org, obecsvojsice.cz.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.