Drákula. Jméno vzbuzující mrazení už při pouhém vyslovení. Slavný stejnojmenný román irského spisovatele Brama Stokera se dočkal mnoha filmových zpracování, z nichž se zaměříme na to úplně první z roku 1931. Proč? Představitel krvelačného hraběte, maďarský herec Béla Lugosi, svou postavu zahrál tak přesvědčivě, že doteď existují dohady, zda oním upírem skutečně nebyl. Nešlo jen o jeho herecký výkon, ale i osobní život plný tajemství a velmi podezřelých okolností…
foto: archiv autora
V roce 1930 asi ještě nikdo netušil, že se Stokerův fiktivní hrdina stane nejvyužívanější literární postavou ve filmu a že změní život jejímu prvnímu a současně nejslavnějšímu filmovému představiteli Bélu Lugosimu. Přitom původně Drákulu neměl hrát. Počítalo se se známějším americkým hercem Lonem Chaneyem, který však krátce před natáčením zemřel. Zasáhl osud (či něco vyššího?) a do role krvežíznivého hraběte dosadil jen o půl roku staršího herce z Maďarska.
Pokud nepřijmeme fakt, že Béla Lugosi byl skutečným zhmotněním Stokerovy literární postavy, musíme uznat, že lepší ukázku Stanislavského metody v historii herectví nenajdeme. Inovátorský Rus kladl ve své škole důraz na psychologické splynutí herce s postavou, což vysoký Maďar naplňoval dokonale. A se ztvárněním Drákuly měl zkušenost, neboť jej hrál už předtím v divadelní adaptaci slavného románu, k níž jako jediný získal svolení od vdovy po Stokerovi.
Fakt, že představuje zápornou postavu, jako kdyby upozadilo Lugosiho charisma, kterým si získával velké množství žen. Na první pohled je prý upoutal svou bledou tváří v kontrastu k černým, dozadu sčesaným vlasům. Ale také upřeným pohledem a elegantním vystupováním. A že toho uměl náležitě využít. V hollywoodské společnosti udržoval styk s vlivnými ženami, z něhož vzniklo několik sňatků, včetně pouhé tři dny trvající manželství s bohatou vdovou ze San Franciska.
Jaký byl tedy Lugosi v osobním životě? Vědělo se o něm, že hosty ve svém domě vítá v upířím kostýmu a že na půdě schovává několik Drákulových rekvizit. Toto podivínství by však nenabylo takového významu, kdyby lidé, kteří se s ním setkali, netvrdili, že se jich v jeho přítomnosti zmocňuje podivný neklid. A přestože Lugosi odolával svodům mnoha žen, začalo se o něm proslýchat, že je v soukromí agresivním a sadistickým člověkem.
Jedinou ženou, jež si získala hercovo srdce, se stala Bridget Brightonová, kterou později našli na jeho zahradě s rozpáraným hrdlem. Za tento zločin nikoho nepotrestali a její tragickou smrt dodnes nikdo spolehlivě nevysvětlil.
Béla Lugosi zemřel v roce 1956 v nedožitých 74 letech na srdeční kolaps. Pohřbili jej v Drákulově hábitu…
Lukáš Mucha
zdroj: Národní filmový archiv, nfa.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.