Babinet.cz  /  Tajemno  /  Děsivé kremelské přízraky. Nevysvětlitelné jevy, které se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit

Děsivé kremelské přízraky. Nevysvětlitelné jevy, které se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit

1.2.2023 - redakce Babinet.cz

Téměř každé staré sídlo má své strašidelné „obyvatele“. Moskevský Kreml, který je jedním z nejstarších hradů v Evropě, není výjimkou. Kreml, i když je krásnou památkou, má velmi násilnou a krvavou historii, například obléhání Kremlu, devastující požáry a povstání. Za celá staletí zde zemřelo mnoho lidí, nemluvě o tom, že v jedné z věží byla i mučírna a ve zdech Kremlu docházelo také k popravám. Zapomenout nelze ani na Leninovo mauzoleum.

Kreml / foto Pixabay

Není tedy divu, že nejen obyvatelé Kremlu včetně hostů, ale i turisté velmi často viděli (a stále vidí) v prostorách Kremlu nevysvětlitelné jevy. Například ve večerních hodinách uklízečky v prázdných místnostech pravidelně slyší děsivé hlasy a klepání. Stává se, že vázy padají a rozbijí se samy od sebe v prázdných a zamčených místnostech. Často se též rozbíjí zámky ve dveřích a na kobercích se objevují hnědé skvrny, připomínající krev. Je pravda, že v poslední době se samotní duchové zjevují mnohem méně často než v předchozích letech. Přesto o ně ani dnes není nouze.

Nejstarší a slavný duch Kremlu je car Ivan Hrozný. Nejčastěji je vidět na spodních úrovních zvonice Ivana Velikého. Zjevuje se prý jako stín a občas jsou slyšet i jeho kroky. Car Mikuláš  II. vzpomínal, že před korunovací se jemu a jeho manželce, Alexandře Fedorovně, zjevil duch Ivana. Den poté došlo k tragédii, která položila základ pro kolaps dynastie Romanovců. Od té doby se věří, že duch Ivana Hrozného přichází varovat před nějakou katastrofou. I proto ho prý lidé v posledních letech vidí poměrně zřídka.

Čas od času se uvnitř Kremlu v noci zjevuje také duch Vladimira Iljiče Lenina. Velmi často duch vůdce proletariátu rád navštěvuje svoji bývalou kancelář v Kremlu, ve které se nyní nachází muzeum. Zajímavé je, že jeho duch prý byl viděn již za jeho života, tři měsíce předtím, než zemřel ve své rezidenci v Gorkách. Možná se tehdy jeho duch vymístil z nemocného těla a pohyboval se po místech, která znal…

Jeho duch se však zjevuje i v okolí, například jeden ze svědků, student Nikolaj Golovjanov, ho potkal za bílého dne na ulici a pokusil se s ním hovořit. Takovou pozornost ale Leninův duch neviděl rád. Před zraky zděšeného studenta vstoupil Vladimir Iljič do svého vlastního pomníku a zmizel… Studentovi se po tomto setkání udělalo nevolno. Zvonilo mu v uších a zamotala se mu hlava. Nepříjemné pocity odezněly až o půl hodiny později.

Šéf Jelcinovy administrativy Sergej Filatov, který měl kancelář přímo pod Leninovým muzeem, zase tvrdil, že když se jednou zdržel na pracovišti, zaslechl, jak dole vržou podlahy, jako kdyby se někdo procházel po místnosti. Jindy pozdě večer Filatov opět slyšel kroky a šoupání nábytku. Dokonce zavolal i strážníky, kteří zamčenou místnost zkontrolovali, ale samozřejmě nikoho nenašli.

Na zdi a ve věži se zase zjevuje bledá žena s pistolí v ruce. Jedná se snad o ducha Fanny Kaplanové, která byla osobně zastřelena tehdejším velitelem Kremlu Pavlem Malkovem za pokus o atentát na V. I. Lenina?

V chodbách paláce Kremlu, v prostorách dříve nazývaných „Kremelský palác kongresů“,  bývají často vidět bledé stíny. Na místě, na kterém byl postaven palác, se totiž původně nacházel hřbitov. Zbytky náhrobků byly naloženy na nákladní vozidla a převezeny přímo na skládku.

V noci je po celém okolí často slyšet dětský pláč. Údajně jsou to duše mrtvých dětí, obětované pohanským bohům v původním pohanském chrámu, který byl kdysi umístěn v místě dnešního kremelského kostela.

Duch stalinistického lidového komisaře Nikolaje Ivanoviče Ježova, přezdívaného ,,krvavý skrček“, v dlouhém kabátě a vysoké čepici je zase často vidět v patriarchálních komorách, kde byl umístěn byt hlavy NKVD.

Za nejslavnější přízrak Kremlu je však samozřejmě považován duch Josifa Vissarionoviče Stalina, který se objeví pokaždé, když zemi čekají změny. Před zjevením přízraku se objeví chlad a někdy se duch jako kdyby snažil i něco sdělit, možná snad varování mocným před chybami...

Existují rovněž i svědectví vojáků z Kremlu, že se na zdi Konstantin-Eleninské věže objevuje tmavá skvrna podobná skutečné krvi. Místo se objevilo v noci a přesunulo se na podlahu. Vypráví  se, že majitelé sousedních místností prezidentské správy se ze všech sil snaží nezdržovat v práci až pozdě do noci, protože kroky někoho neviditelného se ozývají každou půlnoc z muzea a nebezpečně se přibližují k vyděšeným zaměstnancům…

napsal Petr Matura

zdroje: zdroje: tayna24.ru, wikipedia.org, v-29.livejournal.com, 4.stor.ru, proza.ru

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

abrakagabra
1.2.2023 10:47

velice zajímavé

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz