Městečko Kraslice se nachází v Karlovarském kraji, v okrese Sokolov, nedaleko hranic s Německem. Kraslický královský hrad zvaný Neuhaus byl postaven jako ochranný bod na obchodní cestě z Lokte do Německa a poprvé se připomíná již v roce 1272. Později byl přejmenován na Hausberg. V roce 1412 byl hrad dobyt a vypálen královským vojskem.
Na tomto vrchu, na němž se ještě před vznikem hradu nacházelo dřevěné strážní opevnění Chodů, se prý na Velký pátek otevírá hora a místní Bílá paní by měla rozdávat lidem narozeným v neděli bohatství z pokladu, který je ukryt v hoře. Zjevovat se zde má strážce pokladu v podobě kmeta, který do nitra hory přiváděl vyvolené a dával jim z pokladu vybrat. Dnes se však na tomto místě dochovaly již pouze jen nepatrné terénní náznaky, příkopy a valy.
Nad Kraslicemi se také nacházelo dávné hradiště, o němž se vypráví pověsti o zakletých pannách, které lákají zvědavce, aby je pak omotaly hustou pavučinou. Údajně i tady mají být ukryté nesmírné poklady, nashromážděné loupeživými Reitenbachy. Zatím však poklad nebyl objeven - nebo si ho nějaký případný nálezce ponechal. V celém areálu se zatím podařilo najít pouze jen hroty šípů, zámky, klíče, ostruhy a čepele kordů.
Vysoký kámen: foto Petr Matura
Nedaleko Kraslic se také nachází magický vrch Vysoký kámen, tyčící se v nadmořské výšce 773 metrů. Pověsti vypráví, že zde kdysi stával mohutný hrad, který však měl zlého majitele. Hrad byl spolu s majitelem proklet a propadl se i se svými poklady do nitra země. Často je prý od skal slyšet řehtání koní ze stájí, lomoz a výskot. Hluk se údajně nese až ke třem pomezním křížům. V jejich blízkosti se má nacházet vstup do podzemní chodby, vedoucí do síně s poklady propadlého hradu.
Vysoký kámen prý také obývali trpaslíci, kteří údajně pomáhali lidem s prací. Dosvědčují to rovněž i reliéfy z románské doby, kde mají být vytesány právě podoby tří trpaslíků z Vysokého kamene, kteří vypomáhali s budováním místního kostela v blízké osadě Kámen. Ti prý měli každou noc dokončovat to, co zedníci ve dne započali. O poledni se na Vysokém kameni zjevovala také Bílá paní se svazkem klíčů v rukou. Jiný poklad se měl ještě nacházet na dalším vrchu nedaleko Kraslic u osady Sněžná. Ten údajně hlídá černý pes s ohnivým jazykem.
A aby pokladů nebylo málo, najdeme prý další z nich na vrchu Kamenáči. Tam se má nacházet jeskyně s obrovským pokladem. Ten se však otevře na Zelený čtvrtek a Velký pátek jen tomu, kdo se narodil v neděli a navíc byl kolébán v kolíbce ze dřeva, které vyrostlo na tomto vrchu. Takový člověk by měl zaklepat na skálu proutkem s květy kočiček a skála se mu má otevřít. V zadní části jeskyně prý visí hornická lampa a ten, kdo si ji vezme, nesmí se ostatních pokladů ani dotknout, jinak se vchod uzavře. Tato lampa má disponovat magickou mocí a ukáže svému majiteli všechny poklady ukryté v zemi.
Také na vrchu Špičák, který je nejvyšší místní horou severovýchodně od Kraslic, se nacházel poklad. Patřil prý loupeživému rytíři, jenž zde měl hrad. Ten měl své naloupené cennosti ukrýt do okolních skal. Klíč k nim je údajně ukryt ve zmijím hnízdě kdesi v okolí.
Možná jsou legendy o místních pokladech jen pouhou fantazií. Pravděpodobně však některé z nich mohou mít i reálný základ, který byl později jen přikrášlen. Avšak není těch pokladů v okolí Kraslic poněkud moc? A možná některý z nich navíc stále ještě čeká na svého nálezce...
napsal Petr Matura
Zdroje: kamposokolovsku.cz, kpufo.cz, kudznudy.cz, hrady.cz aj.
Vaše názory
pěkné
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.