Polévky jsou skvělým způsobem, jak se zahřát a zasytit, a navíc nabízejí nekonečné možnosti kombinací surovin, jelikož můžeme experimentovat s různými druhy zeleniny, koření a bílkovin, což zajišťuje, že se vám polévky nikdy neomrzí. Ale to není vše. Polévky mají také velký benefit pro naše zdraví. Jaké jsou hlavní důvody pro jejich zařazení do jídelníčku?
(fotografie: Freepik)
V prvé řadě je to bezesporu hydratace. Polévky obsahují vysoký podíl vody, což pomáhá tělo udržovat hydratované. To je zvláště důležité v zimních měsících, kdy máme tendenci pít méně vody.
Další velkým přínosem jsou výživné látky. Polévky jsou totiž bohaté ma vitamíny a minerály, které pocházejí z různých druhů zeleniny, masa a luštěnin. Na příkladu si můžeme ukázet, že mrkvová polévka je skvělým zdrojem vitamínu A, zatímco naopak čočková pak zase poskytuje železo a bílkoviny.
Co vám maminka či babička vždy uvařila, když vám nebylo dobře? Ano, byl to vývar. Teplé polévky totiž mohou pomoci při trávení a zmírnit žaludeční obtíže. A již zmíněný vývar má také vynikající vlastnosti při nachlazení.
A v neposlední řadě je třeba zmínit také fakt, že polévky jsou nízkokalorické a přesto dokážou zasytit. Díky vysokému obsahu vody a vlákniny pomáhají udržovat pocit sytosti, což může vést k lepší kontrole hmotnosti.
A to by nebyl správný článek o polévkách, kdybychom si na závěr také nějakou neuvařili. V hlavnní roli bude dnes červená řepa, ze které dokážeme vykouzlit lahodnou polévku, která splňuje všechny body uvedené výše.
Potřebujeme :
- 2 středně velké bulvy červené řepy
- 500 g hovězího hrudí
- svazek kořenové zeleniny
- 2 lžíce cukru
- 1 bílý jogurt
- ocet
- sůl
- pepř
- kmín
- 2 bobkové listy
Červenou řepu důkladně omyjeme a ve slupce ji s kmínem a solí uvaříme doměkka. Pak ji prochladlou oloupeme a nahrubo nastrouháme. Přidáme k ním 2 až 3 lžíce octa, posypeme cukrem a přiklopenou dáme do chladna odležet.
Z hovězího hrudí a kořenové zeleniny uvaříme silný vývar. Měkké maso a zeleninu rozkrájíme na tenké proužky, vývar přecedíme a dáme do něj odleženou červenou řepu. Polévku krátce povaříme, podle chuti okořeníme a vložíme do ní vařenou nakrájenou zeleninu a maso. Jogurt podáváme zvlášť.
TIP: K polévce se hodí plátky veky nebo toastového chleba s plátkem sýra a posypané mletou paprikou, krátce opečené v troubě nebo na grilu.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.