Jogurt - oblíbená pochoutka všech věkových kategorií, která nás ale leckdy děsí svou neustále stoupající cenou v obchodech. O tom, že mnohdy nevíme, jaké nelibé složky tyto jogurty obsahují, snad ani nemusíme mluvit. A právě toto výše uvedené způsobilo, že výroba domácího jogurtu se stává čím dál oblíbenější. Tuto lahůdku si totiž lze připravit doma, mnohem levněji a bez chemie. A také bez jogurtovače, který sice práci usnadní, ale jde to jednoduše i bez něj. Nejen, že tak uděláte něco přiznivého pro své zdraví, zejména pro zažívání jako takové, ještě navíc budete postupovat ekologicky s ohledem na minimalizaci plastových kelímků. A k samotné výrobě přitom budete potřebovat jen dvě suroviny.
(fotografie: Freepik)
Potřebujeme:
- 1 l čerstvého plnotučného mléka
- cca 70 g bílého jogurtu s živými kulturami (např. Olma, Hollandia, Choceňský bílý apod.)
Mléko přelijte do hrnce a dejte vařit. Při teplotě 85 stupňů jej odstavte a co nejrychleji zchlaďte na teplotu kolem 40 - 45 stupňů. V této fázi přidejte do mléka jogurt a řádně prošlehejte.
Proč je tak důležitá správná teplota? Pokud by bylo totiž mléko moc horké, živé kultury z jogurtu by nepřežily. Při teplotě pod 40 stupňů by se pak naopak nemohly množit.
Hotovou směs přelijte do sterilizovaných láhví či skleniček, případně ponechejte rovnou v samotném hrnci. Uzavřete.
Nechce zrát cca 6-8 hodin (ideálně přes noc) při teplotě 45 stupňů. Naše babičky k tomu používaly peřiny, do kterých jogurty zabalily, stejně dobře nám ale poslouží trouba, kterou předehřejeme na 70 stupňů, poté vypneme, a jogurty do ní vložíme a ihned uzavřeme.
Hotový jogurt nechte úplně vychladnout a přendejte do ledničky, kde nám vydrží až týden.
Dle vlastní chuti si pak jogurt můžete i dochutit - marmeládou, ovocem, pyré, čokoládou, oříšky a podobně.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.