Babinet.cz  /  Recepty  /  Česká národní  /  Staročeská sladká omáčka, kterou vařívaly naše babičky. Ponořte se ve vánočním čase zpět do dětství!

Staročeská sladká omáčka, kterou vařívaly naše babičky. Ponořte se ve vánočním čase zpět do dětství!

22.12.2023 - AndreaP.

Na začátku mi dovolte zavzpomínat a ponořit se tak v čase vánočním do dětství, na které mnozí z nás vzpomínají s láskou.

Tato omáčka totiž doprovázela celé mé dětství. Pamatuji si přesně ty okamžiky, kdy jsem stála u babičky v kuchyni, kde se těsně před Vánocemi právě tato omáčka připravovala. Babička jí vždy vařila ve velkém hrnci, neb se na ní pak sjížděli lidé z rodiny i okolí. Jako malinkatá jsem měla výsostné právo se dívat a olizovat lžičku (základní pravidlo bylo, omáčku při vaření vždy ochutnávej čistou lžičkou). Jako trošku větší jsem se už podílela i na míchání omáčky a o nějakou dobu později, přesněji o nějaký ten rok později, jsem se už pilně podílela i na práci nejtěžší, a to na přípravě dochucovadel - to znamenalo nakrájet všechny ořechy a mandle na plátky (a neujídat je, babička měla oči všude), nastrouhat perník, nevyhnulo se mi ani mytí nádobí (v té době ještě byl pojem myčka absolutní sci-fi). Kuchyň vždy nádherně voněla a z rádia hrály koledy. Venku byla tma a v těch dobách ještě třeskutý mráz. Babička byla jediná, kdo u nás v rodině v té době tuto omáčku vařil, měla svůj postup, který potom předala mé mamince. Trvala na tom, že se to musí maminka naučit připravovat, aby mohla babička v klidu "odejít". Stejně jako si vybavuji babičku u velkého hrnce s omáčkou, stejně tak si vybavuji svou maminku, jak si vždy nabrala plnou misku této omáčky a velkou lžíci a dala se do jídla, v tu chvíli jí nezastavilo nic. Milovala ji. Odchod maminky přišel velice brzy a já nestačila převzít štafetu. Nestačila mi předat rodinný recept. V mých vzpomínkách je ale spousta informací uložených a já vím, že tuto omáčku taky budu připravovat. Protože tradice je přece základ.

Muzika, odvárka, lízačka, tomáškový kompot, vocet a další, to vše jsou názvy staročeské vánoční pochoutky. Tradice velí, že se ideálně vařívá 21.prosince  (podle katolického kalendáře na sv. Tomáše), aby se do Štědrého dne krásně rozležely a prolnuly všechny chutě. Čím déle necháte odležet, tím je výsledná chuť lepší. Jedná se vlastně o sladkou, hnědou, hustou omáčku (někdo používá spíše název kompot) ze sušeného ovoce, doplněnou chutí ořechů, rozinek, mandlí, koření, rumu, povidel ... receptů je mnoho, a dá se říct, že každý si připravuje tento pokrm dle svých zvyklostí a především dle své chuti. Tato omáčka totiž může chutnat pokaždé trošku jinak.




(ilustrační fotografie: Pixabay)

Potřebujeme :

  • hrst sušených švestek
  • sušených hrušek a křížal
  • kousek celé skořice (nebo půl lžičky mleté)
  • 2 hřebíčky (může být i anýz, badyán...)
  • 1 lžíce medu, případně cukr
  • 1/2 citrónu
  • velké rozinky Sultánky
  • drobné rozinky
  • rum
  • jádra vlašských ořechů
  • mandle
  • povidla
  • strouhaný perník

 

Sušené ovoce propláchneme studenou a následně horkou vodou, dáme do hrnce, zalijeme studenou vodou a necháme přes noc máčet. Druhý den přidáme skořici a hřebíček a společně s medem a citrónovou kůrou vaříme doměkka.

Vyjmeme koření a citrónovou kůru, směs zakapeme citrónovou šťávou, jemně nastrouhanou čerstvou citrónovou kůru, přidáme rum, povidla a rozmixujeme mixérem. Postupně vkládáme drobně nakrájené ingredience na dochucení (ořechy, rozinky, mandle), pořád mícháme.  Nakonec směs zahustíme strouhaným perníkem, případně ještě dosladíme. Odstavíme ze sporáku a necháme vychladnout. Omáčka dost zhoustne. Po vychladnutí skladujeme v ledničce a dle potřeby odebíráme.

Muziku podáváme na zakončení vánočního menu s vánočkou nebo s cukrovím. Muzika nebyla za dob našich prababiček jen vánoční jídlo, ale připravovala se celou zimu, protože nasušeného ovoce bylo dostatek.

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz