Guláš, ať už připravený ve své nejzákladnější podobě jako hovězí, či dále pak jako vepřový, ze zvěřiny či dokonce méně známý kuřecí, je zároveň jednoduchým a sofistikovaným pokrmem. Jeho krásná barva, výrazná chuť a vůně nás přenáší do malých kaváren v Budapešti nebo do tradičních hospod v naší zemi. Zde se guláš často podává s knedlíky, těstovinami, chlebem nebo třeba s plackami, které dokonale vsákují tu lahodnou omáčku.
Kromě toho, že je guláš skvělým pokrmem na zahřátí v chladných zimních dnech, má také schopnost spojovat lidi kolem stolu. Je to jídlo, které se tradičně vaří na velké rodinné oslavy, svátky nebo dokonce na venkovní grilování a pikniky. Jeho příprava může být také příležitostí pro sdílení rodinných receptů a příběhů, které jsou předávány z generace na generaci. Receptů na guláš jsou totiž stovky, jeho obměny jsou takříkajíc dům od domu, každý má prostě ten svůj vychytaný a oblíbený recept.
A my si dneska zkusíme guláš ještě trošku jinak, a sice guláš horňácký.
(fotografie: Pixabay)
Potřebujeme :
- 900 g vepřového bůčku
- 200 g bílých fazolí
- bobkový list
- 200 g cibule
- mletou papriku
- majoránku
- 60 g hladké mouky
- 150 g škvařeného sádla
- 300 g debrecínských párků
- sůl
- pepř
- kmín
- česnek
- 200 g leča
- 200 g smetany
Přebrané fazole vypereme a necháme namočené přes noc. V téže vodě je druhý den uvaříme doměkka.
Bůček řádně omyjeme, případně vykostíme a nakrájíme na kostky.
Cibuli nakrájíme nadrobno, osmahneme dorůžova na 2/3 sádla. Do základu přidáme nakrájené maso, osolíme, přidáme pepř a kmín, podusíme, mírně podlijeme vodou a dusíme doměkka.
Pak přidáme mletou papriku, třený česnek a majoránku. Maso promícháme s vařenými fazolemi, přimícháme lečo, přidáme smetanu rozšlehanou s hladkou moukou a za stálého míchání povaříme.
Při podávání klademe na každou porci opečený párek.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.