Máme tady Zelený čtvrtek. V tento den se má jíst především zelená strava, a to od zeleniny až po byliny. Naši předkové tento den konzumovali hrách, kapustu, zelí, špenát a jarní byliny (kopřiva, kerblík, petržel, medvědí česnek, pampelišky apod.), a to podle toho, co se zrovna daný rok urodilo. Vše mělo jediný účel, a sice, aby byli lidé po celý následující rok zdraví.
(fotografie: Pixabay)
I v tento den se kladl důraz na volbu pokrmů, neboť to byl (a pochopitelně stále je) den postní, jeden ze dnů čtyřicetidenního a velmi přísného půstu, který vrcholí den následující - na Velký pátek. Na Zelený čtvrtek se také pekly pletence, preclíky a jidáše - kynuté pečivo ve tvaru smyčky na provaze, které se polévají medem. I to mělo lidem zajistit zdraví po celý rok.
Strava předvelikonočního Pašijového týdne je celkově jednoduchá a skromná (bez masa a živočišných tuků). A tak si společně pojďme pár takových "zelených" receptů ukázat.
(fotografie: Pixabay)
Kopřivová polévka s vejcem
- 150 g listů mladé kopřivy, 1 litr zeleninového vývaru, 1 šalotka, 1 lžíce oleje z klíčků, 75 g smetany, 1 čerstvý žloutek, jodidovaná sůl, čerstvě umletý černý pepř, nastrouhaný muškátový oříšek a 1 vejce vařené natvrdo
Listy kopřivy omyjte, jemně nasekejte a duste asi 3 minuty ve 150 ml zeleninového vývaru. Oloupejte šalotku, nakrájejte ji na malé kostičky a poduste na oleji dosklovita. Šalotku přidejte ke kopřivám, přilijte zbytek vývaru. Vše krátce povařte a odtáhněte z ohně. Kyselou smetanu ušlehejte se žloutkem a zašlehejte do odstavené polévky. Polévku pak opatrně opět zahřejte, až se spojí se žloutkem. Polévku osolte, okořeňte pepřem a muškátem. Oloupejte natvrdo uvařené vejce a nasekejte je nahrubo. Polévku rozdělte na talíře a posypte vejcem.
Špenátová polévka
- 1 kg čerstvého nebo mrazeného sekaného špenátu, 70 g másla, 40 g strouhaného čedaru, 3 vejce, 12 plátků na másle osmažené bílé veky, špetka strouhaného muškátového oříšku, masový vývar, sůl
Čerstvý špenát očistíme, opereme a spaříme ve slané vodě, scedíme, necháme okapat a jemně nasekáme nebo umeleme. V rendlíku rozpustíme máslo, přidáme umletý špenát, trochu strouhaného muškátového oříšku, sůl a na mírném plameni dusíme. Jakmile začne špenát houstnout, přidáme rozšlehaná vejce, strouhaný sýr a mícháme, dokud se vejce nesrazí. Potom špenát zalijeme vývarem a ještě krátce povaříme. Podáváme s osmaženými plátky bílé veky.
Špenát po římsku
- 500 g čerstvého špenátu, 2 lžíce oleje, 1 stroužek česneku, 50 g prorostlé šunky, 30 g másla, 1 lžíce rozinek, sůl
Očištěný špenát dobře omyjeme, dvakrát až třikrát spaříme horkou vodou a vymačkáme. Na rendlíku zahřejeme olej, osmahneme na něm celý stroužek česneku, ale vyjmeme ho. Šunku nakrájíme na kousky a vložíme na olej do rendlíku, přidáme vymačkaný špenát, máslo, spařené přebrané rozinky, trochu soli a vše dobře promícháme. Prohřejeme, dáme na mísu a podáváme.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.