Bez perníčků by nebyly Vánoce, a toto platí nejen u nás, ale také ve Skandinávských zemích. Ať už se nazývají jakkoliv, vždy se jedná o trvalivé cukroví typické svou výraznou kořeněnou chutí a vůní. Tyto perníčky není těžké připravit, nicméně nejzásadnější je základní pravidlo, a sice důkladné odležení. Opravdu dodržte dobu minimálně 24 hodin. Kratší doba odležení skončí většinou karambolem. Ač se zdá těsto krásně pružné a dobře se s ním pracuje, právě v troubě se ukáže, jak nutné odležení je. Pokud ho necháte v lednici jen chvíli, rozteče se do stran, a spláčete nad výdělkem. Z plechu ho sice dostanete, ale majlzík či škrabku asi běžně v kuchyni nemáte. Takže trpělivost, výsledkem vám pak budou krásně tvary, které chutnají!
(fotografie: Pixabay)
Potřebujeme:
- 3 lžičky mleté skořice
- 110 ml cukrového sirupu (možno nahradit melasou nebo medem)
- 1200 ml mouky
- 2 lžičky mletého hřebíčku
- 300 ml cukru krupice
- 375 g másla
- 3 vejce
- 1 špetka soli
- 3 lžičky mletého zázvoru
- 110 ml hnědého cukru
- 3 lžičky jedlé sody
- 4 lžičky pomerančové kůry
Do hrnce dáme máslo, (zlatý) sirup, hnědý cukr, bílý cukr a koření a za častého míchání dřevěnou vařečkou nebo vidličkou přivedeme k varu. Směs poté vlijeme do velké nádoby a necháme vychladnout. Poté promícháme směs elektrickým šlehačem a přidáme vejce. Mouku smícháme se sodou a solí a přidáme ke směsi.
Těsto poté rozdělíme přibližně na 3 - 4 části a vložíme do plastové krabičky tak, aby se nám dalo dobře rozválet. Uložíme do lednice a necháme uležet minimálně 24 hodin! Těsto poté rozválíme na přibližnou tloušťku 2 mm a vykrajovacími formičkami vykrájíme námi zvolené motivy. Vykrájené perníčky pokládáme na pečící papír přibližně 1 cm od sebe.
Piparit - finské perníčky pečeme na 200 °C přibližně 9 minut na vrchní části trouby. Po upečení ihned odebereme z plechu, aby se nám ze spodu nepřipálily.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.