Babinet.cz  /  Recepty  /  Komerční obsah  /  Vánočka podle babičky Jarmilky od Cat & Cook

Vánočka podle babičky Jarmilky od Cat & Cook

19.11.2022 - AndreaP.

Tak tahle vánočka mi dala zabrat! Dělala jsem ji čtyřikrát a z toho se mi třikrát roztekla na plechu. Říkala jsem si, co pořád dělám špatně, protože tenhle recept babička dělá spoustu let a vždy bez problému. Až mi bliklo v hlavě, že používám nepřilnavý plech, a že by to mohlo být tím. No, a bylo!!! Dala jsem na něj silikonovou podložku, a vánočka byla jako z pohádky.

                   (foto: Cat & Cook)

Na jednu vánočku:

 • 350 g hladké mouky
 • 150 g polohrubé mouky
 • 110 g másla
 • 110 g cukru krupice
 • 2 žloutky
 • 30 g droždí
 • 220–230 ml čerstvého plnotučného mléka
 • 5 g soli
 • semínka z 1 vanilkového lusku / 1 lžíce
 • přírodního vanilkového extraktu
 • hrst vlašských / pekanových oříšků
 • mandle na posypání (plátky / hranolky)
 • vejce na pomazání

 

Postup:

Máslo vyndejte z lednice minimálně 3 hodiny před pečením. Mléko ohřejte v rendlíku tak, aby bylo vlahé. Pozor, nesmí být horké, jinak by zabilo kvasinky v droždí. Mělo by mít mezi 30–40 °C. Do většího hrnku rozdrobte droždí, přidejte lžičku mouky, lžičku cukru krupice, promíchejte a zalijte asi 60 ml vlahého mléka. Rozkvedlejte dohladka a nechte na teplém místě (třeba u topení) vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 minut. Pokud se ani pak nic nestane, bude potřeba nové droždí. Mezitím v míse robota nebo ve velké míse smíchejte proseté oba druhy mouky, cukr, sůl a řádně promíchejte. Uprostřed vytvořte důlek a do něj vložte žloutky. Přidejte vanilku, hotový kvásek a polovinu mléka. Při ručním zpracování začněte vařečkou zadělávat těsto od středu. Při zpracování robotem použijte hákový nástavec a zapněte ho na 3. rychlostní stupeň. Podle potřeby přilévejte mléko, ale pamatujte, že těsto na vánočku by mělo být spíš tužší.

Až bude kompaktní, po lžících přidávejte máslo a zadělávejte ho do těsta. Po zapracování zadělávejte alespoň dalších 10–15 minut. Zda je těsto správně zadělané, poznáte podle jeho hladkého a elastického vzhledu. V robotu to bude trvat 5–7 minut. Chvíli před koncem zadělávání do těsta přidejte hrst najemno nasekaných oříšků. Ořechy zapracujte a hladké těsto v míse přikryjte čistou utěrkou. Nechte kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Nečekejte však zbytečně dlouho, aby nepřekynulo. Plyny, které se tvoří při kynutí, totiž v určité chvíli začnou zabíjet kvasinky a vánočka se pak srazí. Optimální kynutí většinou trvá tak 45 minut v závislosti na teplotě v místnosti.

Až bude těsto vykynuté, položte si ho na vál a zvažte. Číslo si vydělte šesti a těsto rozdělte na šest stejně velkých dílů. Měly byste mít něco kolem 1 kg těsta. Každý kus těsta ještě zadělejte a udělejte z něj čistou kuličku. Ty jednu po druhé rozválejte na válečky. Těsto je elastické a potřebuje si na jiný tvar zvyknout, já proto vždy udělám kratší váleček, dám ho stranou a mezitím válím další části. Až mi vznikne šest kratších válečků, postupuji od začátku tím, že válečky znovu vyválím, aby byly delší. Snad jsem to popsala srozumitelně. Důležité je nenechávat válečky silnější na koncích, mělo by to být přesně naopak, abyste docílili hezkého tvaru vánočky. Existuje velké množství možností, jak vánočku uplést. Nebudu vám složitě popisovat, jak na to, protože nejlepší je to podle videa. Proto pokud nemáte svůj osvědčený styl, zapněte si YouTube a vyberte si pletení, které se vám líbí.

Až budete mít vánočku upletenou, opatrně ji přemístěte na plech vyložený pečicím papírem, nebo pokud máte gumovou podložku, určitě ji použijte. Vánočku přikryjte čistou utěrkou a nechte ji kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Poté ji lehce potřete rozkvedlaným vejcem a posypte mandličkami.

Troubu mezitím rozehřejte na 200 °C – horký vzduch, nebo 215 °C horní a spodní pečení, a vložte vánočku do střední části trouby. Po 10 minutách snižte teplotu o 20 °C. Pečte asi 40 minut do zlatohnědé barvy – barva je u vánočky zásadní, měla by mít opravdu krásně hnědou, zkaramelizovanou kůrku. Také je důležité vánočku nevysušit, proto pokud máte vpichový teploměr, hlídejte vnitřní teplotu, která by neměla přesáhnout 90 °C. Cokoliv nad tuto teplotu pak signalizuje vysušení. Vánočku proto včas vyndejte a nechte zchladnout.

Na závěr ji můžete posypat moučkovým cukrem, já to ale nedělám, líbí se mi totiž ta krásně lesklá kůrčička. Veselé Vánoce!


Recept připravila Ivka z www.catandcook.cz! Mnoho dalších skvělých receptů s podrobnými popisy postupů, díky, kterým zvládne uvařit nebo upéct doopravdy každý najdete v Ivky kuchařkách, které je možní zakoupit na www.shop.catandcook.cz!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další recepty

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz