Cukety jsou celkem oblíbené, hlavně na začátku jejich sezóny. Tato zelenina má plno vitamínů a prvků důležitých pro náš organismus. Cuketa patří mezi tu zeleninu, která něco vydrží. Po utržení ji můžete doma skladovat v chladu několik týdnů. Maximálně asi tak měsíc. Lze ji spotřebovat do nejrůznějších pokrmů. Jenže v létě cukety často mívají tolik plodů, že je nestíháte konzumovat a rozdávat. A pak ona oblíbenost ze začátku sezóny se často mění v zoufalství, co s nimi? Máme tip! Upravte je tak, aby vydržely dlouhou dobu, třeba na zimu.
(fotografie: Pixabay)
Jenže mražení i zavařování je mnohdy problém. Když si zavaříte cuketové zelí, tak z něho máte bláto. Po zmražení a rozmražení máte také bláto. Jak na to, aby zůstala kompaktní a a zústala chutná?
Snadný trik
Dneska si představíme jeden opravdu snadný trik, díky kterému s cuketou následně můžete dělat opravdu cokoli a žádná kašovitá, nebo tedy až blátivá hmota, z ní nebude!
Nastrouhejte si požadované množství cukety do velké mísy. Přidejte 2-3 lžičky soli a zalijte vodou. Takhle cuketu nechtě přes noc – klidně venku na lince. Nezapomeňte ji však přikrýt, ať do ní nenapadají smítka, nebo ať vám tam nelezou mouchy.
Až přijde na další zpracování, tak cuketu přendejte do cedníku, pořádně vymačkejte a teprve potom s ní nakládejte dál. Mimochodem, tu vodu, kterou jste scedili, si také schovejte!
Cuketa naložená
Pokud chcete cuketu používat do omáček, leča a dalších dobrot, pak jí můžete jen tak naložit do vody. Takže jdeme na to.
- Cukety
- Sklenice
- Sůl
- Voda
- (může být a nemusí – Pomůcka ke konzervování)
Připravenou cuketu, dle návodu výše, napěchujeme do sklenic a zalijeme klidně onou šťávou, kterou jsme vymačkali a vodou a už jen trošku osolíme, ať to není moc. Následně můžeme přidat pomůcku ke konzervování, jen tak na špičku nože. Dobře zavíčkujeme a vložíme sklenice do hrnce s vodou. Přivedeme těsně před bod varu a cca 10 – 15 minut sterilujeme. Rozhodně pozor, ať se vám voda nevaří.
Pikantní cuketový salát
- 2 větší cukety
- ½ Deka
- 2 lžičky oleje
- Cibule
- Papričky (klidně pálivé)
- 100 mililitrů octa
- 100 gramu cukru
- 600 mililitrů vody
Cuketu nakrouhejte na kolečka, nebo půlkolečka na velkém struhadle. Obvykle se na něm na kolečka krouhá okurka. Poté ji upravte výše zmíněným způsobem.
Vyždímanou cuketu napěchujte do sklenic. Do každé dejte trochu cibule – stačí tak ¼ cibule, papričku nebo dvě a zalijte lákem. Ten vytvoříte smícháním vody, která vám zbyla po macerování cukety, zřejmě ještě budete muset přidat další vodu, ½ balíčku Deka, oleje, 100 gramů cukru a octa. Vše dobře rozmíchejte, aby byl cukr a koření z Deka rozpuštěni. Poté zalijte cuketu, uzavřete dobře sklenice a zavařujte na 80 – 9é stupňů cca 10-15 minut.
Zelí
Nakrouhejte cuketu 5 středních – 4 velké) na delší kousky, jako zelí a klidně i se slupkou. Naložte opět do vody se solí. Vodu vymačkejte. Cuketu natlačte do sklenic. Zalijte zálivkou, do které opět přidejte vodu z cukety.
Zálivka
- 13 dkg sůl
- 1,25 l ocet
- 35 dkg cukr
- 3,5 l voda
- Poté zavařujte 10-15 minut při 80-90 stupních
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.