Luštěniny by se neměly konzumovat syrové ze dvou důvodů. Prvním je, že obsahují tzv. trypsinový inhibitor. Jeho primární úlohou např. u sojových bobů je ochrana proti hmyzu. Trypsin je jedním z trávicích enzymů člověka a syrové luštěniny by způsobily vážné trávicí potíže.
Druhou problematickou látkou, kterou luštěniny obsahují, jsou lektiny. Ty způsobují srážení červených krvinek – stěny krvinek obsahují cukry, na které se lektiny snadno vážou. Příčina přítomnosti lektinu v luštěninách je zatím neobjasněná.
Obě uvedené toxické látky lze odstranit pomocí namáčení a varem. Doba máčení je 12 hodin, poté je třeba vodu vylít a dát luštěniny vařit v čerstvé vodě. Množství toxických látek lze rovněž snížit klíčením.
A my si dnes z luštěnin připravíme jednoduchou fazolovou polévku. Ta se řadí mezi syté a hřejivé polévky, v právě probíhajícím podzimu, kdy teploty padají dolů a je sychravo, se tak zcela určitě hodí zařadit do jídelníčku.
Potřebujeme :
- 300 g bílých fazolí
- 2 lístky rozmarýny
- 1 stroužek česneku
- 50 g slaniny
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- masový vývar
- sůl
- mletý pepř
- 100 g vařených těstovin
- 1 lžíce sekané petrželové natě
Den předem namočené fazole uvaříme do měkka s rozkrájenými lístky rozmarýny a celým stroužkem česneku. Měkké fazole prolisujeme přes síto.
V hrnci osmahneme drobně nakrájenou slaninu, přidáme prolisované fazole a rajčatový protlak. Polévku rozředíme vývarem, osolíme, opepříme, přidáme vařené těstoviny, posypeme sekanou petrželovou natí a podáváme.
(ilustrační fotografie)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.