Grilování, tato populární příprava pokrmů si získává stále více příznivců a aby ne, vždyť masem pečeným na rozpáleném kameni si jídelníček vylepšovali už naši prapředkové. Podnikněte s námi cestu napříč kulinářským tajemstvím úspěšného grilování nebo barbecue, jak je libo a vyberte si recepty a vhodné pomůcky pro své grilování.
Ke grilování není bezpodmínečně nutné vyhledávat chaty, chalupy či prostorné zahrady. Potěšení z grilováni si můžete dopřát i na zcela malé zahrádce, terase nebo balkoně (samozřejmě v rámci možností).
Ke grilování je pak nutné připravit dvě věci, tedy: gril a to, co na něm ukuchtíte.
NEMÁTE GRIL? Žádný problém.
Ze široké nabídky grilů si vybere snad každý. Setkáte se s grily malými přenosnými, plechovými, litinovými i velkými zahradními, s pohonem na dřevěné uhlí, plyn či elektriku. Ať už vyberete gril na dřevěné uhlí, lávový či elektrický, dbejte vždy základních bezpečnostních pokynů:
- k zapálení používejte nehořlavé látky
- grilujte výhradně v otevřeném prostoru (kromě elektrického grilu)
- gril nepřehášejte, dokud je uhlí žhavé
- zamezte přístup dětí a domácích mazlíčků do blízkosti grilu
- maso vkládejte na rošt, až se utvoří uhlíky
PŘÍPRAVA NA GRILOVÁNÍ
Grilování je především relaxace. Abyste nemuseli stále pro něco odbíhat, snažte se mít po ruce ostré nože, prkénko na maso, talíř a lopatku nebo kleště na obracení. Nezapomeňte na koření, potírku, chňapku, alobal a nádobku s vodou, kterou zmírníte neposlušné plameny.
Co a jak grilovat
Grilovat můžete maso (nejlépe drůbeží a vepřové), klobásy, ovoce i zeleninu. Maso používejte kvalitní a libové, zbavené tučných okrajů. Nejlepší je samozřejmě maso marinované, předem uležené v připravené marinádě, která dodá masu křehkost a výraznou chuť.
Marinádu připravte vždy čerstvou a k její přípravě vyberte kvalitní olej. Nejjednodušší je marinovat v plastickém sáčku, do kterého vložíme maso, přidáme marinádu, sáček uzavřeme a vložíme do lednice. Často obracíme a maso "masírujeme". Maso marinujte nejméně hodinu, lepšího výsledku však dosáhnete marinováním 2-4 hodiny nebo nejlépe přes noc.
Z naší nabídky doporučujeme například Norskou marinádu s červeným vínem, která se hodí především k naložení hovězího nebo vepřového masa: 1 1/2dl červeného vína, 3 polévkové lžíce oleje, 1 stroužek česneku, 1 bobkový list, 1 polévková lžíce cukru, 2 polévkové lžíce nasekaného tymiánu, mletý pepř
Nebo Grilovací omáčku Favorit, vhodnou na drůbež: 4 polévkové lžíce kečupu, 2 polévkové lžíce vinného octa, 2 polévkové lžíce worčestrové omáčky, 2 polévkové lžíce tekutého medu, 2 polévkové lžíce hnědého cukru, 1 lžička Tabasca (je možno kvůli dětem vynechat), 1 lžička mleté papriky
Další grilovací omáčky vás čekají v navazujících článcích.
HURÁ KE GRILU, variace na téma grilovací jehly
1. Krůtí filátko, ananas, feferonkový párek z krůty a feferonka.
Doporučená marináda - Sladkokyselá.
2. Velké krevety (scampi), kuřecí filátko a limetka.
Doporučená marináda - Se zázvorem a chilli.
3. Krůtí masové kouličky, paprika, mini párečky a kukuřice.
Doporučená marináda - Chilli potírka.
4. Kuřecí křidélko a ananas.
Doporučená marináda - Grilovací omáčka Favorit.
5. Paprika, žampion, kuřecí filátko, česnek, jarní cibulka a uzený bůček.
Doporučená marináda - Bylinková marináda.
6. Chřest, kuřecí a krůtí filátka a mini rajčátka.
Doporučená marináda - Grilovací omáčka Hoi-Sin.
Griluji, griluješ, grilujeme
Z našich receptů vybíráme:
Maso z 12 kuřecích stehýnek, 3 lžíce jemně sekané máty, 4 lžíce medu, 4 lžíce limetové šťávy, sůl, pepř
Omáčka: 150 g nízkotučného bílého jogurtu, 1 lžíce jemně sekané máty, 2 lžičky jemně nastrouhané limetové kůry
V misce smíchejte med, mátu, limetovou šťávu, sůl a pepř. Okrájejte maso ze stehýnek na jednotlivé porce spojte dohromady pomocí párátek. Každou porci několikrát otočte v marinádě, aby jí byla pokryta všude. Nechte maso marinovat nejméně 30 minut, a pokud možno ještě déle. Porce kuřete upečte na grilu za častého otáčení a potírání marinádou. Kuře je hotové, pokud z něj po vpichu jehlou teče bezbarvá šťáva. Mezitím smíchejte ingredience omáčky.
porce lososa (množství dle Vašeho uvážení), olivový olej, citronová šťáva, směs koření na ryby
Omáčka: 1 balíček kořenové zeleniny (nebo čerstvou), 150 g šunky, divoké koření, 1 sklenička kečupu, cukr, worcestrová omáčka
Porce lososa nasolíme a vložíme na několik hodin do marinády z olivového oleje, citronové šťávy a koření na ryby. Potom pečeme na grilu. Podáváme s bramborami a omáčkou. Omáčka: na kousku másla osmahneme zeleninu s kousky šunky a divokým kořením. Zaprášíme moukou, přidáme sklenku kečupu a dobře povaříme, potom propasírujeme přes síto, osolíme, trošku osladíme, přidáme worcester a podáváme.
4 vykuchaní pstruzi, 80 ml oleje, citronová šťáva, koření na ryby, popřípadě půlky citronu
Ryby omyjte, osušte a potřete citronovou šťávou. Nechte odležet v chladu alespoň půl hodiny. Potom je osušte ubrouskem. Koření promíchejte s olejem a ryby jím potřete i zevnitř. Vložte do grilovacích kleští na ryby nebo na alobalový plech a grilujte z každé strany asi 6 minut (na alobalu trvá ogrilování o něco déle). Půlku citronu taktéž jemně ogrilujte z nakrojené strany. Během grilování potírejte ryby ochuceným olejem. Podávejte se zeleninovým salátem, půlkou citronu a s vařenými bramborami nebo s bílým chlebem.
16 kuřecích křídel, 3 lžíce rajského protlaku, 1 lžíce vinného octa, 1 lžíce medu, 1 lžíce olivového oleje, 1 rozetřený stroužek česneku, 3 lžíce kečupu
K přípravě omáčky na potírání dejte do misky rajský protlak, kečup, vinný ocet, med, olej a česnek. Všechny přísady dobře promíchejte, aby se spojily. Omáčkou potírejte kousky kuřete a dejte je na 15-20 minut grilovat. Občas porce kuřete otočte a často je potírejte omáčkou. Pokud začne kuře červenat a není propečené, umístěte jej výše nad uhlí.
400 g vepřového masa, 100 g klobásy, 60 g cibule, 2 střední brambory, 2 rajčata, 3-4 zelené papriky, 2 lžíce oleje, 2-4 stroužky česneku, worcesterová omáčka, sůl, chilli koření
Vepřové maso a klobásu nakrájíme na kousky a smícháme s plátky nebo čtvrtkami oloupaných brambor. Posypeme nakrájenými paprikami, rajčaty a cibulí, osolíme, okořeníme, přidáme prolisovaný česnek, pokapeme worcesterovou omáčkou a olejeme a zabalíme do alobalu. Pečeme na roštu v troubě nebo na grilu.
Raita: 2 šálky bílého jogurtu, 1 šálek nasekané čerstvé máty, 2 lžičky koření garam masala, sůl a pepř
Zelenina: 2 červené papriky, 3 velké cukety, 2 červené cibule
Ingredience na raitu smíchejte a nechejte vychladit. Každý kus zeleniny rozkrájejte na 6 kousků. Zeleninu promíchejte s vychlazenou raitou a pak střídavě každý kousek napíchněte na špejli. Ogrilujte a ihned podávejte.
4 nepříliš zralé banány, citrónová šťáva, 4 tenké plátky eidamu, hořčice, 4 plátky šunky, olej
Oloupané banány zakapeme citrónovou šťávou. Střed banánů zabalíme nejprve do sýra a potom do šunky potřené hořčicí. Spíchneme párátkem. Po zabalení mají být vidět konce banánů i kousek sýra. V rozehřátém oleji nebo na grilu opékáme po obou stranách, dokud se sýr nezačne tavit. Pak podáváme s hranolky a se salátem z čerstvé zeleniny.
Losos nebo lososí podkovy, cca 4 pomeranče, směs koření Pomerančový pepř (dá se nahradit namletou sušenou pomerančovou kůrou smíchanou s drceným bílým a černým pepřem), necelá čajová lžička najemno namletých koriandrových semínek, sůl
Lososa nakrájíme na podkovy tlusté asi 2-2,5 cm. Vymačkáme šťávu ze dvou pomerančů (můžeme i z více, nešetřeme), podkovy osolíme, okořeníme pomerančovým pepřem a koriandrem, zalijeme pomerančovou šťávou a necháme alespoň 24 hodin marinovat v lednici (v pomerančové šťávě ryby marinujeme déle než v citronové). Ideální je nahustit podkovy do nádoby tak, aby mezi nimi nebylo moc prostoru a vše bylo neustále zalito šťávou. Po vyjmutí podkov z marinády rybu ještě můžeme trochu okořenit a přisolit. Mřížku grilu lehce potřeme olejem, aby se nám k ní rybí maso nelepilo. Podkovy grilujeme z obou stran tak, aby maso zůstalo šťavnaté. Velmi zajímavá obměna a zvýraznění pomerančové chuti: pomeranče nakrájíme na tenká kolečka, ta rozložíme na gril a teprve na ně dáme péct podkovy. Podáváme s bílým chlebem, pečenými brambory a zapíjíme bílým vínem vhodným k jemnějším rybám.
DOBRÁ RADA na závěr
Spoluautorem článku je Tomáš Mozer, Pramen: Informační kancelář pro vejce a bílé maso-Norsko
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.