Babinet.cz  /  Recepty  /  Polévky, omáčky a zálivky  /  Chřestová krémová polévka

Chřestová krémová polévka

28.4.2020 - redakce Babinet.cz

Chřest je doslova superpotravina. Obsahuje ideální kombinaci vitamínů a minerálů, je snadný na přípravu, a navíc skvěle chutná. Chřestová sezóna trvá asi dva měsíce. A jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem? Ve způsobu pěstování i zpracování. Bílý roste pod zemí bez přístupu světla a musí se celý pečlivě oloupat, protože slupka by mohla při vaření zhořknout. Zelený naopak díky fotosyntéze získává svoji sytě zelenou barvu. Loupat jej není třeba, stačí jen opláchnout a odlomit dřevnaté konce. Čerstvý chřest praskne přesně v místě, kde končí dřevnatá část. Stačí jej povařit v osolené vodě 3-4 minuty, nebo přidat na gril a získáte dokonalou přílohu ke grilovanému masu.

Připravte si s námi lahodnou chřestovou polévku

Recept pro nás připravil Marek Šáda z Restaurace Mlýnec

4 porce

Doba přípravy 10 min

Doba vaření15 min

  • 0,5kg zeleného chřestu, na kousky nakrájený (bez spodní části)
  • 100g najemno nakrájené žluté cibule
  • 0,5l zeleninového vývaru
  • 200g smetany 33%
  • sůl, pepř
  • 30g másla

Na másle orestujeme cibuli, přidáme chřest, necháme zpěnit, přidáme zeleninový vývar, krátce povaříme, přidáme smetanu, sůl a pepř, opět krátce povaříme, promixujeme, procedíme a podáváme.

Tip: Můžeme zdobit pažitkou, citrónovou kůrou nebo červenou řeřichou. Důležité je dodržet krátkou dobu přípravy, aby chřest zůstal zelený.

------------------------------------------------------------------------------

Kam pro český chřest?

Obchodní řetězec Kaufland nyní nabízí bílý i zelený chřest od nejvýznamnějšího tuzemského pěstitele, farmy Český chřest z Hostína u Vojkovic, se kterým dlouhodobě spolupracuje. V nabídce jsou již oba druhy v balení po 500 g za 89,90 Kč. Na „Supervíkend“ od 1. do 3. května navíc připravujeme akci, kdy bude chřest stát jen 69,90 Kč za půlkilové balení.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz