Druhý svátek vánoční, nebo-li Štěpán, bývá zasvěcený pečení husy. Obvykle se sjede celá rodina, aby z této pochutiny něco měla. Dříve mívali lidé při stavení hejno husí a dle toho se počítala jejich solventnost a ženiši si volili své nevěsty. Kdo měl husy, ten neměl jenom chutné maso, které se u různých příležitostí, jeho je třeba svatý Martin, nebo svatá Kateřina, zpracovávalo a pojídalo. Tací měli také cenné peří pro výrobu peřin nacpaných prachovým peřím.
Především ženy se scházely a za dlouhých zimních večerů toto peří draly za zpěvu nejrůznějších lidových písní nebo za vyprávění pohádek a dávných příběhů. To všechno ale donesl čas, dneska už má husy málo kdo a peří se dávno nedere. Přes to všechno zůstalo ve zvyku alespoň to pojídání husy.
Podle Českomoravské drůbežářské unie ročně připadne 200 gramů husího masa na jednoho Čecha. Jeho spotřeba tedy není vysoká.
U husy by si lidí měli dávat pozor na to, kde nakupují. Příliš dobré není kupovat mražené maso, u kterého není zcela jasné, jak dlouho někde leželo. Husa se ale v čerstvém stavu shání poměrně špatně. Existují chovatelé, kteří mají vyprodáno klidně od září. Přesto, ať máte čerstvou či chlazenou, hlavní je jedno, správně ji upéct, ať máte na Štěpána tu nejlepší pečínku. Jak na to?
Husu zapotřebí drůbež nasolit a nakmínovat, jak zvenku tak zevnitř. Tato připravenou ji můžeme nechat do druhého dne uležet v lednici.
Poté se do ní vloží rozčtvrcená cibule, jablko a houska. Takto upravenou husu dáme do pekáče, podlijeme a pečeme na 80 stupňů klidně i 14 hodin. To zaručí, že bude pěkně šťavnatá, měkká a s křupavou kůrčičkou.
A nejlepší příloha? Ideální je červené zelí, které nakrouháme a dáme restovat na trochu másla nebo sádla. Následně dochutíme podle sebe solí, pepřem, octem a cukrem. Ideální jsou pak jako příloha bramborové knedlíky nebo lokše. Lokše je také možné dát do husy místo jablek, cibule a housek a péci vše společně. Ovšem zmíněné ingredience mají ještě jiný účel a to zbavit maso určitého aroma, které není každému příjemné. Takže pozor na to s rozmyslem.
Skvělý recept na knedlíky
• 70 dkg brambor
• 1 špetka soli
• 20 dkg hrubé mouky
• 1 vejce
Uvařené brambory nastrouháme a smícháme s dalšími ingrediencemi, děláme šišky a dáme je vařit. Z vody knedlíky vyndáme, jakmile vyplavou. Dobrou chuť.
Napsala Zuzana Zelenková
foto: gressinghamduck.co.uk
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.