Na palačinky, do jogurtů, dezertů či jen tak na chleba s máslem. Marmeláda má zkrátka mnoho využití a zdaleka nemusí jít jen o tuhou přeslazenou pastu. Zkuste si vyrobit vlastní voňavou variantu bez zbytečné chemie a přebytku cukru. Zaručeně bude chutnat stejně dobře jako ta od babičky a rozhodně vám nebude stačit jen pár skleniček. Poradíme, jak na tu nejlepší marmeládu a na co si dát při vaření pozor.
Výběr ovoce pro dokonalou marmeládu je pouze na vás a vaší chuti. Není třeba se držet jen jednoho druhu ovoce, vyzkoušet můžete i nejrůznější kombinace lesních plodů, rybízu, jahod, třešní či meruněk. Ať už se pro plody vydáte na farmu či do obchodu, pamatujte, že opravdu dobrou marmeládu vyrobíte jedině z kvalitního a chutného ovoce bez zbytků chemie.
Takovou záruku poskytuje pouze bio ovoce z ekologického zemědělství. Při pěstování se smí používat pouze přípravky na ochranu rostlin, povolené pro ekologické zemědělství (často na přírodní bázi – výluhy z bylin, rostlinné oleje, mikroorganismy, feromony apod.) a díky tomu se do vaší marmelády nedostanou žádná nepřírodní rezidua. Ekologické zemědělství je navíc environmentálně přínosné a zachovává či dokonce zlepšuje zdraví půdy, vody, rostlin i živočichů a podporuje biologickou rovnováhu v sadech.
Už i v obchodech se dnes začínají objevovat varianty marmelád se sníženým obsahem cukru a chemických konzervačních látek. Pokud jste příznivci zdravého životního stylu, může vám méně sladká domácí marmeláda z bio ovoce posloužit také jako sladidlo.
Na jednu dávku marmelády budete potřebovat:
· 1 kg ovoce
· 15 g pektinu
· třtinový cukr
Očištěné, případně vypeckované plody nakrájejte na kousky, krátce povařte a rozmixujte. Záleží na vás, jak velké kousky ovoce v marmeládě chcete mít. Promixovanou směs opět vraťte do hrnce a přidejte pektin smíchaný se třemi lžičkami třtinového cukru. Vařte pět minut. Poté dle chuti přidávejte další cukr a vařte do zhoustnutí.
Univerzální poměr cukru a ovoce neexistuje. Nejlepší postup je sladit postupně a ochutnávat. Nezbytné je ale přidat cukr k pektinu, protože pracuje jako přirozený konzervant. Při ochutnávání si ale dejte pozor na čistotu. Také nádobí, sklenice a ovoce musí být perfektně vyčištěné, nejlépe vyvařené. Hrdla sklenic otírejte čistým hadříkem namočeným v alkoholu. Ke zpracování vybírejte ovoce bez velkých otlaků, známek plísně či hniloby.
Co je to pektin?
Citrusový pektin je stoprocentně přírodní náhradou želírovacího cukru. Marmeláda díky němu perfektně ztuhne, aniž by se nějak změnila chuť. Čím je ovoce kyselejší, tím více pektinu obsahuje, proto jej můžete přidat méně. Například jahody ale obsahují velmi malé množství této látky, a tak je pektinu potřeba přisypat více.
Nahřáté sklenice po naplnění otočte dnem vzhůru a nechte je vychladnout. Ve sklenici se vytvoří podtlak, který víčko pevně přitáhne. Horká směs navíc víčko teplem částečně vydezinfikuje, což se hodí v případě, kdy na něm přece jen nějaká nečistota ulpěla. Plísním se vyhnete, pokud marmeládu zavaříte, není to ale nutnost, pokud se do ní hodláte brzy pustit.
Perfektní marmeláda z jablek a bezinky
Chcete chutnou, a především opravdu zdravou marmeládu? Vyzkoušejte bezinkovou s jablky!
- Připravte si dva hrnce.
- V prvním rozvařte ½ kg oloupaných a vyjádřených jablek rozkrájených na kostky s 2 dcl vody.
- V druhém hrnci rozvařte ½ kg bezinek s 2 dcl vody.
- Následně vše smíchejte do jednoho většího hrnce.
- Přidejte cukr se zahušťovadlem (nebo pektin) a zhruba 3 minuty povařte.
- Naplňte vyhřáté sklenice a obraťte je víčkem směrem dolů.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.