Vývar se připravuje vyvařením masa (kostí) či zeleniny, často obojího. Dobrý vývar hospodyňky považovaly a i dnes mnohdy považují za vrchol kuchařského umění. Vývar byl též považován všeobecně jako posilující nebo i léčivý prostředek, maminkám, kterým se narodilo dítě, se nosil silný slepičí vývar s masem, aby brzy zesílily. Vývar byl a dodnes je užíván jako jeden z prostředků na zmírnění kocoviny (tzv. vyprošťovací polévka).
Vývar:
- 1 farmářské kuře
- 2 petržele
- ¼ celeru
- 2 mrkve
- 1 cibule
- 2 kuličky nového koření
- 5 kuliček pepře
- 3 l vody
Všechnu zeleninu kromě cibule oloupejte a společně s kuřetem a kořením vložte do velkého hrnce. Na mírném plamenu nechte táhnout 3 hodiny (v tlakovém hrnci cca 1 hod.). Slijte vývar přes jemné sítko a nechte vychladit v lednici. Z vychladlého vývaru seberte ztuhlý tuk, aby polévka nebyla příliš mastná (voňavý kuřecí tuk se dá použit podobně jako například vepřové sádlo). Před podáváním vývar dosolte a zavařte do polévky jemně nakrájenou zeleninu – vařit stačí chvíli, aby zůstala křupavá. Poté zvlášť uvařené nudle a případně také maso.
Bylinkové nudle
- 200 g hrubé mouky
- 2 vajíčka
- 1 lžíce jemně posekané petrželky
- 1 lžíce nakrájené pažitky
Všechny ingredience zpracujte v tuhé těsto, poté zabalte do potravinářské fólie a nechte v lednici několik hodin odležet, s těstem se pak bude lépe pracovat. Poté rozválejte, nakrájejte na nudličky a uvařte ve slané vodě, abyste se vývar nezakalil.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.