Lasagne jsou italské velmi široké těstoviny. Slovo také běžně odkazuje k pokrmu, který se vyrábí z těchto těstovinových plátů.
Vznik lasagní se obvykle klade do Neapole, kde vznikl první moderní recept, který dal vzniknout tradičnímu pokrmu. Tradiční lasagne se vyrábí střídáním vrstev těstovinového plátu, bešamelové omáčky a masa. V různých variacích se do lasagní přidává ricotta nebo mozzarella a různé druhy zeleniny (např. špenát, cuketa, houby). Lasagne se však vždy pečou v troubě.
Na dnešní recept budete potřebovat :
- 300 g lasagní (asi 16 plátků)
- 2 lžíce olivového oleje
- 3-4 stroužky drceného česneku
- 1 cibule nakrájená najemno
- 250 ml smetany na šlehání
- 800 g špenátu (zmrazeného hrubě sekaného nebo čerstvého)
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- sůl a mletý pepř
- 1 lžička sušeného oregana
- 100 g hrubě strouhaného tvrdého sýra (gouda, čedar, ementál)
- 100 g bílého jogurtu
- 50 g strouhaného parmezánu
- 30 g rozpuštěného másla
- 200 g mozzarelly nakrájené na plátky
1. Lasagne připravíme podle návodu na obalu. Na oleji zpěníme česnek a cibuli, zalijeme smetanou, uvedeme do varu a na mírném plameni vaříme, až smetana zhoustne.
2. Připravíme si špenát a vmícháme ho do smetany. Použijeme-li čerstvý špenát, nejdříve ho omyjeme a spaříme vařící vodou. Necháme okapat a nahrubo nasekáme. Mražený špenát nerozmrazujeme, ale rozpouštíme ve smetaně na sporáku. Podusíme, osolíme a okořeníme.
3. Nakonec vmícháme strouhaný sýr a jogurt a odstavíme. Zapékací misku vymažeme olejem. Na dno dáme vrstvu uvařených a scezených lasagní, překryjeme třetinou špenátové náplně, posypeme trochou strouhaného parmezánu a střídavě vrstvíme až do vyčerpání všech ingrediencí.
4. Poslední vrstvu budou tvořit lasagne, které pokapeme trochou rozpuštěného másla a poklademe plátky mozzarelly. Pečeme v předehřáté troubě při 180-200 stupních asi 30-40 minut, až se na povrchu udělá zlatá kůrčička. Po upečení krájíme na porce a podáváme.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.