No rozhodně ne proto, abychom o Vánocích přejídali sladkostmi a po Vánocích pak drželi diety, či trpěli výčitkami nad svými přibranými kily.
V dnešní době konzumu, kdy se Vánoce staly především oblíbeným sportem v konzumaci potravin prospívajících tukovým buňkám, si neškodí připomenout, proč se vlastně cukroví původně peklo.
Jelikož praotcem vánočního cukroví je pohanských zvyk, pomocí nějž se v nejmocnější noci roku (zimního slunovratu) chránil dům i rodina před temnými silami, nesloužili prapředci dnešního vánočního cukroví jen k mlsání, ale patřili mezi ochranné a obřadní pokrmy.
Proto se pracukroví peklo např. ve tvaru zvířat a zavěšovalo na dveře stavení, chlévy a ovocné stromy. Rozdávalo se i všem členům rodiny včetně chasy.
Návrat k vánočnímu pracukroví by jistě uvítali všichni dietologové, protože k pečení se používalo sušené ovoce a místo cukru med.
Ještě v první polovině minulého století se pekly především perníčky a nejoblíbenějšími pamlsky byly karamelky a sladké hračky pro děti dělané z ovoce.
Dnešním chuťovým buňkám zhýčkaným máslo oříškovými pochoutkami polévanými čokoládou a plněným máslovými krémy, by pracukroví nezalichotilo.
A tak nepořádejme dostihy se sousedkou, kamarádkou či kolegyněmi v práci, kdo napeče více druhů a větší množství cukroví.
Nezapomínejme, že cukroví má jen doladit vánoční atmosféru a ve jménu tradice plnit ochrannou funkci.
Péci z polovičních dávek menší tvary, jen tak na zobku a nikoliv pro sladké orgie, nikomu neuškodí. Ušetří práci, peníze a zdraví jen prospěje.
Stejně po Vánocích má pak mnoho žen výčitky a shání se po rychle účinných dietách.
Upečte si cukroví s Babinet.cz. Zde je několik receptů!
Vánoční cukroví našich (pra)babiček
Nepečené cukroví našich (pra)babiček
Pracny, zázvorky, anýzky - aneb vánoční pečení
A také několik rad, aby se cukroví opravdu povedlo!
Vánoce, tedy cukroví & co., část 1. věnovaná začátečníkům
Tipy a triky na vánoční pečení a několik receptů od cukrářky Lindy Vláskové
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.