Pakliže přemýšlíte, jak zpracovat velkou rajskou úrodu nebo ve své kuchyni hbitě rajčata využíváte, vězte, že právě nyní je ta správná doba si je usušit. Sušená rajčata naložíte s bylinkami a kořením do olivového oleje, obohatíte jimi nejeden recept a po celou zimu si pak pochutnáváte na vynikající lahůdce.K sušení se přitom nejlépe hodí rajčata masitá (švestková), s oválným tvarem, která obsahují méně vody. Italové rajčata suší venku na slunci. V našich podmínkách je však vhodnější využít trouby či sušičky.
Uvádíme dva recepty, z nichž ten první je jednoduší a rychlejší variantou:
Sušená expres rajčata
- 18 čerstvých rajčat, mořská sůl, 6 stroužků česneku rozetřených se solí, 8 lžic sekaného oregana, čerstvě mletý černý pepř, extra virgin olivový olej
Troubu předehřejte na nejnižší stupeň. Rajčata rozpůlte horizontálně napůl a vyjměte z nich semínka. Vnitřek osolte a položte na mřížku v troubě řeznou stranou dolů. Pod mřížku dejte plech a nechte sušit půl hodiny. Pak rajčata omyjte a osušte. Smíchejte rozetřený česnek s oreganem a pepřem. Směsí posypte vnitřek rajčat a rajčata opět rozložte na mřížku, tentokrát vnitřkem vzhůru, polijte olivovým olejem. Sušte při 100 stupních Celsia 3 hodiny. Sušená rajčata umístěte do skleničky a zalijte olivovým olejem.
Druhý recept je časově náročnější, pochází ale přímo z italské kuchyně:
Italská sušená rajčata
- 1 kg masitých rajčat, 2 lžičky soli, 1lžička cukru, 1 lžička sušené bazalky nebo máty, 4 lžičky olivového panenského oleje, 1 větvička rozmarýnu, 1-2 sušené chilli papričky, 1-2 stroužky česneku nakrájené na plátky, olivový panenský olej na zalití
Půlky rajčat naskládáme na mřížku do trouby, pod kterou umístíme plech. Posolíme, pocukrujeme, posypeme kořením a zakapeme olejem. Vložíme do předem vyhřáté trouby na nejnižší stupeň, necháme pootevřená dvířka a pečeme asi 8 až 12 hodin. Rajčata musí být usušená, ale vláčná. Sušená rajčata naskládáme do čisté sklenice, proložíme rozmarýnem, chilli a česnekem (česnek můžete naskládát na dno). Zalijeme olejem, tak aby rajčata byla celá ponořená. Obsah propícháme špejlí, aby nezůstaly vzduchové kapsy a uzavřeme. Ochutnat můžeme už za 2 dny. Čím déle necháte rajčata naložená, tím budou pikantnější. Použijete-li ne zcela masitá rajčata, odtraňte z nich dužinu a semínka a řádně je osušte.
Některé recepty doporučují zalít rajčata v závěrečné fázi horkým olivovým olejem, který jste zahřáli na pánvi (olej však nesmí vařit!). Sušit rajčata můžete bez problémů v sušice. Avšak, rajčata je třeba nakrájet na plátky tak, aby se do sušičky vešly. Suší se obvykle 10 hodin se zhruba půlhodinovou přestávkou po 5 hodinách. Doba sušení závisí na množství vody v rajčatech. Při použití sušičky můžete rajčata sušit jen osolená a okořenit až nálev z olivového oleje. Sušená, naložená rajčata v kuchyni vskutku hojně využijete. Dodají chuť řadě pokrmů a obohatí tak váš jídelníček. Hodí se především do těstovin a různých omáček, jako příloha k pečeným masům a do salátů.
Vyzkoušejte recepty:
Bruchetta se sušenými rajčaty
- plátky italského chleba ciabatta nebo bagety, česnek, černé olivy, sušená rajčata, mozarella
Černé olivy rozetřete na pastu. Krajíčky chleba nebo bagety potřete česnekem a pastou z rozmačkaných černých oliv, poklaďte sušenými rajčaty v oleji a navrch přidejte plátky mozarelly. Dejte zapéct do předehřáté trouby a konzumujte velmi teplé a nejlépe s listovým salátem salátem.
Tymiánové mašličky se špenátem /4 porce/
- 600 g mraženého listového špenátu, 400 g těstovin, 2 skleničky sušených rajčat, 2 lžičky sušeného tymiánu, sezamová semínka na ozdobu, sůl
Těstoviny uvařte podle návodu. Špenát poduste do změknutí, vmíchejte promnutý tymián, nasekaná sušená rajčata, 2 lžíce oleje z rajčat a osolte podle chuti. Těstoviny slijte a promíchejte s trochou oleje z rajčat a mírně osolte. Rozdělte na talíře a poklaďte kousky špenátu s rajčaty. Posypte sezamovými semínky.
Špagety Pendolino /4 porce/
- 450 g špaget, 80 g uzeniny Chorizo (případně použijte slaninu nebo sušená nakládaná rajčata), 2 kusy nakládaných paprik, 50 g strouhaného parmazánu (můžete použít i strouhaný Gran Moravia), 2 lžíce olivového oleje, mletý černý pepř, sůl, petrželová nať
Špagety uvařte dle návodu na sáčku tak, aby byly "al dente" tedy "na zkus". Než je slijete, dejte stranou naběračku vody, ve které se vařily. Špagety slijte a nechejte je okapat. Mezitím nakrájejte chorizo (slaninu nebo sušená rajčata) na kousky. Ve větší pánvi rozehřejte olej, osmahněte na něm chorizo a papriky. Opepřete a smažte asi minutu. Do pánve vsypte špagety a zbývající suroviny, přidejte nasekanou petrželovou nať a parmazán, promíchejte a zřeďte vodou ze špaget (v množství dle uvážení). Podávejte posypané zbylým parmezánem.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.