Babinet.cz  /  Recepty  /  Zajímavosti a ostatní  /  SERIÁL : Chutné putování - Curacao

SERIÁL : Chutné putování - Curacao

9.8.2016 - AndreaP.

Curaçao leží v Nizozemských Antillách. Ostrov omývá Karibské moře a obývá tisíce různých chutí. Věřte, kdo sem jednou zajede může tento kousek pevniny nazývat klidně mísou plnou světových dobrot. Zásluhu na pestré nabídce mají především zdejší lidé - bydlí zde neuvěřitelných padesát různých národností. Co jiného by si lidé mohli přinášet do nové země než své tradice? Po celém ostrově najdete řady restaurací mezinárodní kuchyně od italské, japonské, čínské, francouzské, kolumbijské, africké, thajské až třeba po švýcarskou. Stranou ovšem nezůstává ani původní kuchyně, která je hlavně ovlivněna španělskými, venezuelskými, africkými a holandskými zvyky.

Kromě známých světových gigantů rychlých občerstvení jako pizzy, hamburgery a plněné bagety se dostává největší oblibě tzv. take out jídlu. Lidově řečeno dostanete do krabičky v igelitové tašce a s umělým příborem pořádný nášup čínských těstovinových či rýžových směsí, smažených brambor se saté, surinamských Roti, opečených ryb s fazolkami či tradičních kozích směsí na všechny způsoby. Koza by mohla stát klidně na vlajce jako zdejší symbol.

Kozí maso patří opravdu mezi charakteristické pochoutky zdejších obyvatel už od konce 15. století, kdy sem kozy přivezli španělští kolonizátoři. Pořádají se kozí party kdy se zvíře opéká na ohni a pozve se hodně přátel a nevadí, že přátelé chtějí domů ihned po dopečení, protože opět obdrží krabičku s kouskem propečeného masa, kopečkem bramborového salátu, zelených fazolek a jedním kouskem salátového chleba (bulky).

V restauracích si můžete objednat hlavně kabritu stobá - dušené kozí maso se zeleninou. Nejčastěji se připravuje směs s cibulí, rajčaty, paprikami, bramborami a kořením. Brambory se zde často připravují jako součást masových směsí a ne jako samostatná příloha k jídlu.

Mezi místní specialitky dále patří kadushi stopi neboli kaktusová polévka, polévka z okry a polévka z drštek.

Přílohy k masovým směsím tvoří nejčastěji funchi - masa ze žluté kukuřičné mouky, podobná polentě, italské kukuřičné kaši.

Tutu se zpracovává z červených či černých fazolí, které se uvaří do změknutí, přidá se trochu vody, smíchá s bílou kukuřičnou moukou, slaným masem, cukrem, máslem a muškátovým oříškem. Mohou se nakonec přidat i kostičky sýra. K dalším přílohám patří především yuca a to buď vařená či smažená, kukuřice, hranolky, rýže, bramborový salát a arepa, která patří k tradičním jídlům Venezuely a jde o kukuřičné placky menších či větších rozměrů, používané často i jako předkrm. Arepa se podává i se sýrem či šunkou mezi rozpůlenými částmi.

Na ostrově sídlí též velká pštrosí farma, kde se můžete v restauraci seznámit s chutí výborného pštrosího masa.

Nemůžeme zapomenout na ryby, které by se podle zdejší tradice měly jíst každý pátek, ale nepatří zrovna k levným záležitostem, takže spousta obyvatel tuto tradici vypouští.

Restaurace vám dále prostřou nepřeberné množství dalších mořských živočichů - mušle, kraby, šneky.

Ještě jednoho živočicha můžete okusit - leguána, který prý chutná stejně jako kuře.

Na vánoce se opět z Venezuely přejala tradice připravovat hallacy. Hallaca je kukuřičná masa ve tvaru obdelníku plněná hlavně masem, kešu ořechem, paprikou, cibulkou a švestkou. To vše zabalené v banánovém listu ovázaném provázkem.

Z moučníků zmíním kešu dort, tradiční černý dort ze sušeného ovoce, který má dlouhou trvanlivost a z Holandska převzaté olejnaté sladké koule z mouky, hrozinek a hodně pocukrované.

Pastechi - typické pro celou Karibskou oblast. Jsou to pirožky plněné různými masovými, sýrovými či jinými směsmi.

Z ovoce pak hlavně mango, avokádo a kokosové ořechy.

Co se pije? Divte se, světoznámý Curaçao likér místní moc nepijí, ale pouze ho přidávají do koláčů a dortů. Jinak se dá sehnat v různých příchutích a ve výrobně si ho můžete ochutnat. Dále se napijete třeba karibského či pistáciového punče  oba jsou velmi skvělé. Na vánoce vítězí Piňa Colada a různé míchané koktejly a ovocné punče.

 

DUŠENÉ MASO SE ZELENÝMI FAZOLKAMI

  • 3/4 kg kozího masa, 1/2 kg hovězího, 2 plechovky zelených fazolek, 1 menší cibule nakrájená na kostičky, 1 hovězí bujón, na špičku nože mletý hřebíček, 3 velké lžíce oleje 5 malých brambor, 1 lžíce rajského protlaku, 1 stroužek česneku

Kousky masa vložíme jeden den předem do vody, aby se zmírnila slanost masa. Vodu vyměníme 2-3x a poté maso dáme do velkého hrnce společně s nakrájenou cibulí, rajským protlakem a olejem. Vaříme kolem půl hodiny, dle potřeby přidáme vodu a postupně do hrnce přidáme zeleninu, koření, brambory a vaříme do změknutí. Občas mícháme. Podáváme s rýží.

KUŘECÍ PLÁTKY S RUMEM A KOKOSOVÝM MLÉKEM

  • 4 kuřecí plátky, 1/3 hrnku rumu, 2 lžíce oleje, 3 stroužky česneku, 1 1/4 hrnku kokosového mléka, 1 hrnek šlehačky, sůl a pepř podle chuti

Plátky trošku naklepeme, umyjeme pod tekoucí vodou, vysušíme kuchyňským papírem a osolíme. Na velké pánvi je po obou stranách opečeme na vysokém ohni do hněda a měkka. Poté snížíme oheň, zalijeme je rumem a flambujeme. Přidáme najemno nakrájený česnek, hodně opepříme, přilijeme kokosové mléko a šlehačku. Necháme pod pokličkou dusit dokud omáčka nezhoustne. Plátky přendáme na talíře a zalijeme omáčkou. Podáváme s rýží.

DÝŇOVÁ POLÉVKA

  • 1 kg hovězích kostí, voda, 2 větvičky celerové natě, petrželka, 1 jarní cibule, 2 stroužky česneku, 200 gr hovězího masa, 1 kg dýně nakrájené na kousíčky, 50 g másla, sůl a černý pepř podle chuti, petržel

Kosti, maso, nakrájenou zeleninu a česnek dáme vařit a posléze přecedíme. Dýni uvaříme v trošce vody cca deset minut. K dýni přidáme dva hrnky vývaru z kostí, přikryjeme pokličkou a vaříme do doby než se dýně uvaří. Přidáme maso, zbytek vývaru, opepříme, osolíme, přisypeme petrželku a ještě chvilku povaříme.

DUŠENÉ KOZÍ MASO S OKURKOU

  • 1/4 kg hovězího masa, 1/4 kg kozího masa, 1 paprika, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 3 malé brambory, 1/4 kg okurky, 1 velká lžíce rajského protlaku, 1 velká lžíce kečupu barbecue, na špičku nože muškátový oříšek a směsi koření, 1 velká lžíce oleje

Den předem dáme kousky masa do hrnce s vodou, to vytáhne zápach a přílišnou slanost. Vodu 2-3x vyměníme. Do hrnce přidáme zeleninu mimo brambor a okurek a okořeníme. Vaříme do změknutí masa. Mezitím nakrájíme okurky na kostičky či plátky a brambory překrojíme i ve slupce na polovinu. Přidáme do hrnce a vaříme až do změknutí brambor. Podáváme s rýží  Okurku lze nahradit cuketou.

ČERNÝ DORT

  • 1/2 kg hladké mouky 1/2 kg cukru, 1/2 kg másla, 1/2 kg rozinek, 1/2 kg sušeného ananasu, 1/2 kg sušených švestek, 1/2 kg sušeného citrónu, 1/2 kg sušené papáji, 1/2 kg hořkých mandlí, 1/2kg sladkých mandlí, 1 lahev sherry likéru, 20 vajec, 1/2 lahve brandy

Dva dny předem dáme rozinky, švestky a ananas nakrájené na malé kousky do čtvrt kila cukru. Citrón a papáju nakrájíme také na malé kousky a vložíme do sherry a brandy. Smícháme máslo, cukr, našlehaná vejce společně s moukou promícháme i se směsí ovoce. Dáme na pekáč a pečeme půl hodiny ve středně vyhřáté troubě.  Tento dort je typickou ostrovní vánoční pochoutkou.

Naše světové putování tímto dílem končí. Snad vás nalákalo nejen k cestám, ale také k ochutnání leckdy nám neznámých jídel.

Předcházející díly:

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz