Existuje celá řada nejrůznějších těstovin z rýže, pšenice, celozrnných směsí obilnin. Podstatný je způsob vaření "na zub", tedy do stavu, kdy jsou těstoviny na skousnutí ještě pevné nebo lehce nedovařené. Je nutné dbát, aby voda byla dostatečně osolená.Tak budou těstoviny chutné ve všech dalších úpravách.
Na 100 g suchých těstovin použijte jeden litr vody.
Recept:
Halušky či špecle z jiné mouky
- 400 g celozrnné mouky (špaldová, ječná, pohanková apod.) 2 vejce, 50 g škrobové moučky, mléko, sůl, sádlo nebo máslo na pomaštění.
Ze surovin vymíchejte v míse řídké těsto. Ideální na výrobu halušek je síto s většími kulatými otvory. Existuje i ruční haluškovač, který tlačí dírkami kapance těsta do vroucí vody. Halušky vařte přibližně 8 - 10 minut. Po uvaření těstoviny vyjměte sítkem a vložte je do studené vody propláchnout (ztužit) a poté je vyceďte lehce promastěte a uložte v teple. Výborné jsou jako příloha jen lehce opečené s cibulkou, ve směsi s houbami, zeleninou, v kysaném zelí se šunkou, se sýrem a podobně.
Terapie stravou: při použití špaldové mouky podporujete energii jater, zatímco mouka pohanková podporuje především srdce a mouka ječná žaludek.
Kuskus
To je vlastně taková mini těstovina z krupice tvrdé pšenice – semoliny. Drobounké kuličky se velmi krátce vaří v páře nebo ve vodě a dochucují libovolně na slaný či sladký způsob. Pozor – vždy je nutné vodu ochutit nebo použít vývar. Kuskus totiž přijme snad každou chuť a vůni a je skvělý i v zeleninových salátech.
Úryvek z knihy MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) Více se také můžete dozvědět v jeho ordinaci v Českých Budějovicích či na stránkách www.patentnimedicina.cz.
Jak jste na tom se stravou vy, si můžete též vyzkoušet ZDE.
Další články na toto téma :
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.