Proso je jednou z nejstarších obilnin světa. Z hlediska čínského pojetí výživy lze jáhly zařadit mezi nejdůležitější potraviny. Zrnko prosa tvoří dvě nestravitelné slupky, uvnitř kterých je s obilka, ta se vyloupne a pak se obrušuje a leští. A to jsou jáhly.
Jak vařit jáhly?
Při vaření jáhel je důležité vědět, že se před samotným vařením mají spařit horkou vodou, nebo krátce povařit a vodu z nich slít, případně spaření a propláchnutí několikrát opakovat a teprve pak přistoupit k jejich další úpravě. Když je nespaříte, budou natrpklé až nedobré. Můžete také spařené a propláchnuté jáhly nechat hodinu před vařením namočené. Budou se pak vařit kratší dobu. Uvařené jáhly skvěle doplní polévky, lze s nimi nastavit bramborové i jiné kaše, hodí se k zapékání i do dušených mas a zeleniny.
Jáhlová kaše
- 250 g jáhel, 500 ml mléka, sůl, 120 g másla, 60 ml medu nebo sladového sirupu nebo tmavé melasy, vanilka, mletá skořice
Jáhly dvakrát či třikrát spařte vroucí vodou. Dobře je vždy ve vodě promíchejte a po scezení nechte chvilku okapat. Potom je vložte do vroucího mléka, přidejte sůl, malý kousek tuku (másla) a několik kousků prokrojeného vanilkového lusku. Jáhly na mírném ohni uvařte do měkka. Případně během vaření dolijte mléko, pokud se vyvaří. Porce kaše pak na talíři omastěte máslem, oslaďte medem nebo sladovým sirupem, posypte mletou skořicí. Můžete vyzkoušet uvařit kaši s kousky sušeného ovoce a také do ní při podávání přidat trochu bílého jogurtu.
Terapie stravou: recept s jáhlami, mlékem medem a vanilkou je vynikajícím jídlem pro podporu žaludku, slinivky a sleziny, ideální pro děti, starší lidi anebo po vyčerpávajících nemocech.
Jahelné placky - slané
- 250 g jáhel, 500 ml mléka, 50 g másla, sůl, 2 vejce, sezamové semínko, mletý kmín, mletý zázvor, 40 g česneku, petrželová nať, tuk na pečení (olej, sádlo)
Spařené jáhly uvařte v mléce spolu se solí a kořením, nakonec vmíchejte máslo a prolisovaný česnek, sekanou petrželovou nať a po zchladnutí vejce. Ze vzniklé hmoty pak pečte placky na pánvi s nepřilnavým povrchem s minimálním množstvím tuku. Při opékání placek posypte syrovou stranu trochou sezamových semínek a po otočení je na placce rozpečte. Do těsta můžete přidat jemné ovesné nebo rýžové vločky a dále lze použít místo mléka zeleninový vývar, jakož i jiné kombinace koření.
Terapie stravou: vejce jsou neutrální chuti a oporučována jako krevní tonikum XUE XU, česnek a zázvor dodávají ostrou chuť a obojí podporují plíce, tento recept je vhodný kupř. po prodělané plicní infekci.
Jahelné placky - sladké
- 250 g jáhel, 500 ml mléka, 50 g másla, sůl, 2 vejce, 50 g mletého kokosu, mletý zázvor, 50 g tmavého cukru, tuk na pečení (olej, sádlo), švestková povidla
Postupujte stejně jako u placek na slaný způsob jen s tím rozdílem, že jáhly vařte v oslazeném a osoleném mléce a kokos přisypete do kaše před jejím dovařením. Při pečení místo sezamu posypete placky sekanými mandlemi. Na pomazání můžete využít kromě švestkových povidel různé marmelády, řepnou melasu nebo uvařit nějakou ovocnou omáčku.
Terapie stravou: sladká chuť jáhel, mléka a medu je zde vyrovnávána ostrou chutí zázvoru, který zahřívá plíce a posiluje trávící orgány.
Jáhly v polévce i zelenině
Spařené jáhly se hodí zavařit do nejrůznějších polévek, nejčastěji jsou to vývary z masa a zeleniny, ale lze je pochopitelně přidat i do bramborové, rajčatové a třeba i pórkové polévky. Předem uvařené jáhly se hodí přidat i do různých směsí zeleniny.
Úryvek z knihy MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) Více se také můžete dozvědět v jeho ordinaci v Českých Budějovicích či na stránkách www.patentnimedicina.cz.
Jak jste na tom se stravou vy, si můžete též vyzkoušet ZDE.
Další články na toto téma :
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.