V seriálu vánočních článků krok za krokem představujeme netradiční recepty ruku v ruce s tradičními variacemi. V první části zazněl recept na vánočku, štolu a jablečný závin, aneb vánoční snídaně, viz. článek zde. Ve druhé části šlo o rybí polévku a kapří i jiné speciality, tudíž na řadě byla Štědrovečerní večeře, viz. článek zde. A nakonec se krokem třetím dostáváme k pokrmům svátečním...
Připravme se tedy na 1. a 2. svátek vánoční.
Ty tradičně spojujeme s konzumací krůty, krocana a husí či kachní lahůdky. Dostane se ovšem i na zvěřinu!
Kachna pečená s jablky /4 porce/
- 2 kg kachny, 600 g jablek, 30 g cukru, 50 g rozinek, sůl, 50 g másla, 100 ml bílého vína
Dobře vypranou kachnu osolíme, dáme péci, jablka oloupáme, jádřince odstraníme. Nakrájená jablka dáme dusit na zkaramelizovaný cukr s máslem, po opečení zastříkneme bílým vínem. Udušená jablka dáme na porci vykostěné kachny. Šťávu z jablek vyvaříme dohusta, přidáme rozinky a přelijeme jí jablka. Podáváme s rýží.
Florentynina nejdokonalejší pečená kachna /4 porce/
- 1 kachna, sůl, kmín
1. Kachnu omyjeme a papírovou utěrkou osušíme. Osolíme ze všech stran i zevnitř, položíme do pekáčku a kůži lehce posypeme kmínem.
2. Pekáček přikryjeme dobře přiléhajícím víkem a vložíme do trouby nastavené na 120°C. Pečeme bez nahlížení do trouby a odkrývání poklopu 5 hodin.
Husa s ovocnou nádivkou /4 porce/
- 1 mladá husa, 6 jablek, 20 sušených švestek, vývar nebo voda, sůl
Jablka očistíme a nakrájíme na čtvrtky, společně se švestkami jimi vyplníme vnitřek husy a zašijeme. Husu dáme do pekáče, podlijeme a vložíme do vyhřáté trouby. Nejprve dusíme zakryté a nakonec odkryté dopečeme dozlatova. Měkkou husu vyjmeme, odebereme přebytečné sádlo, šťávu vysmahneme a zalijeme vývarem, krátce společně povaříme, případně můžeme i zahustit. Husu naporcujeme, podáváme s ovocnou náplní a přelijeme šťávou.
Florentynina pozvolna pečená, snadná husa /4 porce/
- 1 mladá husa, sůl, kmín
Husu omyjeme, naporcujeme, ze všech stran osolíme a naskládáme do pekáče kůží nahoru. Posypeme kmínem, pekáč těsně uzavřeme a pečeme 6 hodin při teplotě 120°C. Na závěr teplotu zvýšíme na 200°C, husu odkryjeme a ještě deset minut zapečeme kvůli křupavé kůrčičce. Takto pečenou husu nemusíme přelévat, podlévat, ani z pekáče odebírat sádlo. Vypečenou šťávu, kterou nespotřebujeme, scedíme do sklenice a uschováme do lednice. Oddělí se tak husí sádlo, na kterém můžeme později osmahnout husí játra a po zchladnutí podávat jako pochoutku.
Krocan pečený s jedlými kaštany /4 porce/
- 1 krocan, 3/4 kg jedlých kaštanů, máslo, vývar z masa, sůl, pepř, tymián, muškátový oříšek, petrželka
Tuk a játra z krocana jemně usekáme. Kaštany z jedné strany nakrojíme a vaříme ve vodě, až se dají snadno sloupat. Po oloupání je uvaříme ve vývaru z masa doměkka. Prolisujeme je a smícháme s tukem a játry. Přidáme podle chuti koření a jemně rozsekanou petrželku a rozředíme vývarem z kaštanů. Nádivkou naplníme krocana, zašijeme ho a pečeme na másle za častého podlévání šťávou.
Divoké krůtí stehno /4 porce/
- 4 krůtí stehna, 50 g slaniny, 2 stroužky česneku, 5 drcených jalovčinek, 120 g másla, 1 velká cibule, 2 bobkové listy, 50 ml červeného vína, 0,25 l drůbežího vývaru (může být z kostky), 8 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, malá hrstka čerstvého tymiánu nebo lžička sušeného, sůl, případně hladká mouka
Krůtí stehna omyjeme a prošpikujeme slaninou a na plátky nakrájeným česnekem (do každého stehna prořízněte nožem kapsu, do které vtlačte slaninu a česnek). Nechte si pár plátků slaniny stranou. Na větší pánvi na másle oshmahněte cibuli do sklovita přidejte osolená stehna a naprudko je opečte ze všech stran. Opečená stehna přesuňte do zapékací mísy, zalijte vývarem a vínem, přidejte všechno koření, a poklaďte několika plátky slaniny, které jste si nechali při špikování stranou. Pečte při 200 stupních Celsia (v horkovzdušné troubě při 180 stupních) 45 až 60 minut, až bude maso hotové. Krůtí stehno podáváme s rýží, přelité vypečnou šťávou. Vypečenou šťávu můžete případně rozmixovat a zahustit hladkou moukou.
Bažant labužník /4 porce/
- 1 očištěný bažant, 5 větších jablek, máslo, 100 g anglické slaniny, 1 bramboru, několik kuliček pepře, jalovce a nového koření, sůl
Bažanta položte do pekáče a do něj dejte očištěnou celou bramboru - ta vytáhne při pečení pachuť z dutiny bažanta a po dopečení ji vyhodíte. Bažanta prošpikujte slaninou, obložte jej oloupanými a nakrájenými jablky, posypte vločkami másla a kuličkami koření, osolte. Dejte péct při střední teplotě a nezapomeňte bažanta během pečení občas polít máslem. Je třeba jej dostatečně mastit. Pečte zhruba 1 hodinu doměkka a podávejte s vařenými brambory.
Jelení svíčková z Tater /4 porce/
- 900 g svíčkové z jelena, 150 g žampionů, 150 g kysané smetany, 1/2 sklenice bílého vína, 2 cibule, 1 lžíce kaparů, 40 g hladké mouky, vývar, brusinkový kompot, olej, sůl a mletý pepř
Maso nakrájené na plátky osolíme, opepříme, obalíme v mouce a prudce opečeme na oleji. Maso poté dáme do tepla. Do výpeku přidáme nakrájené cibule, plátky žempionů a kapary. Směs promícháme, zaprášíme moukou a osmahneme. Zalijeme vývarem, přidáme maso a krátce podusíme. Na závěr přidáme smetanu, víno a necháme povařit. Maso podáváme přelité šťávou, ozdobené citronem, s houskovými knedlíky a brusinkovým kompotem.
Zajíc na žampionech /4 porce/
- 1 zajíc, 200 g žampionů, máslo, olivový olej, olivy, tymián, černý mletý pepř a sůl
Porce očištěného zajíce orestujeme na olivovém oleji, trochu podlijeme vodou, osolíme, přidáme tymián a dusíme doměkka. Celé hlavičky očištěných žampionů přidáme spolu s kouskem másla k masu chvíli před dokončením. Houby se nesmí rozvařit. Maso a žampiony ozdobíme na talíři olivami. Podáváme s rýží smíchanou s rozinkami nebo se zeleninou.
KRÁSNÉ VÁNOCE!
(fotografie pouze ilustrační - zdroj Pixabay)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.