Staří Římané si cenili divokých jahod pro jejich blahodárné účinky, mají totiž více vitamínu C, než kdejaký citrus. Pouhých šest jahodových plodů představuje více než 100 % doporučené denní dávky vitamínu C pro děti. A co víc, jeden šálek nakrájených jahod o váze 166 gramů obsahuje jen 50 kalorií. To jahody činí ideálním společníkem, který vám pomůže udržet štíhlou linii. Jejich konzumace navíc snižuje riziko vzniku různých typů zhoubných nádorů, především pak nádoru tlustého střeva a konečníku.
Jahody znali i američtí Indiáni, uvádí University of Illinois. Rozdrcené plody míchali s moukou a pekli jahodový chléb. Tento chléb konec konců předcházel vzniku slavného Strawberry Shortcake, jehož recept uvádíme níže v článku.
První botanickou ilustraci dokumentující keříky jahod bychom objevili v herbáři z roku 1454. Koho z nás ale někdy napadlo, že jahody představují jediné ovoce, které produkuje semena z vnější strany plodu místo z vnitřní. Jedna jahoda tak obsahuje až 200 semínek!
Ostatně jahody proslavila i Madame Tallien, známá to postava Napoleonova dvora, která byla vyhlášená svými koupelemi v čerstvé jahodové šťávě. Na jednu lázeň spotřebovala 10 kg jahod; nutno podotknouti, že si tuto radovánku nepopřávala denně.
Jahody konzumujeme čerstvé; z jahod tvoříme moučníky, dezerty, koktejly, přidat je můžeme do salátů a výborně doplní i kousek masa.
Objevit nový rozměr jahod vašim chuťovým buňkám umožní Ivánkův salát z jahod a špenátu, Jahodová salsa jinak nebo Jahodová omáčka; a dojde i na slibovaný Strawberry Shortcake.
Ivánkův salát z jahod a špenátu /8 porcí/
- 2,5 až 3 šálky nakrájených jahod (asi 0,5 l), 2 hrsti čerstvých špenátových lístků, 1,5 šálku cukru, 1 a 1,5 lžíce nasekané jarní cibulky, 1,5 lžičky worcesterové omáčky, 1,5 lžičky mleté papriky, 1,5 šálku olivového oleje, 1,5 šálku balsamikového octa, 2 lžíce sezamových semínek
Jahody omyjte pod studenou tekoucí vodou, očistěte a nechejte okapat. Špenát také omyjte a velké lístky natrhejte, malé lístky můžete ponechat celé. Špenát osušte. V menší misce smíchejte ostatní ingredience. Do větší mísy vhoďte jahody rozkrojené napůl, přidejte špenát, vše přelijte připraveným dresinkem a promíchejte.
Jahodová omáčka
- 2/3 šálku cukru, 2,5 šálku jahod, 1/3 šálku vody, 1 lžíce citronové šťávy
Na malé pánvi přiveďte za stálého míchání k varu 1/3 šálku vody s cukrem. Vařte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Vznikne sirup, který nechte vychlanout. Chladnutí můžete urychlit ponořením pánve do mělké mísy s ledovou vodou. Polovinu jahod rozmixujte s citronovou šťávou a vychladlým sirupem. Chcete-li hladkou omáčku bez jahodových semínek, propasírujte rozmixovanou hmotu přes sítko nebo plátno. Zbývající nahrubo nakrájené jahody přidejte ke směsi a podávejte. Omáčku můžete skladovat v lednici až 4 dny a hodí se na zalití čerstvých jahod, na zmrzlinu nebo na ozdobu koláče. Použít ji můžete také místo marmelády do palačinek nebo na vafle.
Jahodová salsa jinak /na 1,5 šálku/
- 1 šálek nahrubo nakrájených jahod, 1 lžíce pomerančové šťávy (džusu), 1 lžička strouhané pomerančové kůry, nasekaná jedna jarní cibulka i s natí, 1 lžička dijonské hořčice, 2 lžíce hrozinek, 2 lžíce červeného vinného octa
V míse smíchejte všechny ingredience a nechejte řádně vychladit. Podávejte ke grilovanému kuřecímu masu nebo k rybě.
Strawberry Shortcake /4 až 6 porcí/
Volně přeloženo Jahodový koláč patří mezi tradiční desert, který nechybí na žádné americké party. Sestává z vdolečku podélně rozkrojeného a naplněného čerstvými jahodami a našlehaným krémem. Vdolečky na Strawberry Shortcake můžete klidně nachystat dopředu a pak těsně před oslavou už jen naplnit krémem a jahodami.
- 2 šálky hladké mouky, 1/4 šálku pískového cukru, 1 balíček prášku do pečiva, 1/4 lžičky soli, 1/2 šálku (113 g) studeného másla, 1 velké vejce, 1/2 šálku mléka, 1 lžička vanilkové essence (můžete vynechat).
- Na potření: 1 vejce, 1 lžíce mléka nebo smetany
- Na krém: 450 g čerstvých jahod, 1/8 až 1/4 šálku (25-50 g) pískového cukru, 1 šálek smetany ke šlehání, 1/2 lžičky vanilkové essence (můžete vynechat), 1 lžíce pískového cukru
Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia a nachystejte si plech vyložený pečícím papírem. V míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl. Máslo nakrájejte na kousky a vmíchejte do směsi. Řádně promíchejte (vytvoří se hrudky). V oddělené misce smíchejte vejce, mléko a vanilkovou esenci a směs přidejte k hrudkám mouky. Mixérem nebo ručně vypracujte jednolité těsto. Těsto dejte na pomoučený vál a vypracujte velký vdolek (placku) o průměru asi 18 cm a tloušťce asi 3,5 cm. Z něj vykrojte 8 koleček, které umístěte na plech. Vytvořte potírku z vejce a mléka a potřete jí každý vdolek. Vdolečky dejte péct do předehřáté trouby a pečte asi 20 minut, dokud nezezlátnou a až špejle, kterou do vdolku zkušebně zapíchnete bude po vytažení suchá. Mezitím omyjte jahody a rozkrájejte je na kousky, které oslaďte podle chuti a nechejte odstát. Na krém smíchejte smetanu s vanilkovou esenci a cukrem, nešlehejte. Směs dejte zakrytou vychladit do ledničky na alespoň 30 minut. Poté ji našlehejte. Vychládlé ještě teplé vdolky rozkrojte podélně napůl. Na spodní část vdolku naneste jahody a ušlehaný krém, přikryjte vrchní částí vdolku a ihned podávejte.
(reedice * ilustrační fotografie)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.