Malé jednohubko - buchtičky jsou v některých zemích přímo kultovní záležitostí. Svými nekonečnými sladkými, a pozor - i slanými variantami si získají snad každého. Skalní přívrženci tohoto moučníku už možná tuší, že řeč bude o muffins. Buchtičky muffins - čtěte mafins - česky nazýváme prostě "mafiny". Většině z nás se pod tímto výrazem vybaví malé bochánky v papírovém košíčku, s čepičkou posázenou rozinkami. Ano, to jsou nefalšované, americké muffins.
Těchto bochánků však existují dva docela odlišné druhy. Pokud jste někde narazili na takzvaný English muffin, máte tu čest se starším z muffins bratrů. Jde spíše o pečivo podobající se kulaté housce vyrobené z kynutého těsta, obohacené mlékem a máslem, pečené na plotýnce a podávané obvykle ke snídani. Inu proč si rovnou neuvést recept.
Na Thomasův English Muffin budete potřebovat
- 450 g polohrubé mouky (nebo smíchejte polohrubou mouku napůl s hladkou), 1 lžičku soli, 1 a 1/2 lžíci sušeného droždí, 1 lžíci cukru, 1 šálek teplého mléka, 60 g rozpuštěného másla
Mouku se solí prosijte do mísy a nechte na teplém místě. Rozpusťte droždí a cukr v teplém mléce (kolem 40 stupňů Celsia). Nechte zpěnit a vmíchejte máslo. Tuto směs zamíchejte do teplé mouky a dobře projměte, až bude těsto pružné a hladké. Nechte v míse zakryté utěrkou na teplém místě asi 50 minut kynout, zhruba do dvojnásobného objemu. Vykynuté těsto dejte na pomoučený vál a uhněťte, přidejte trochu mouky, bude-li třeba. Vytvarujte koblížky, každý uválejte do válcovitého tvaru a za použití ostrého nože válečky nakrájete na 8 až 10 porcí, každý asi 2,5 tlustý. Každý kus umístěte do kulaté formičky s rovnými stranami, dejte na plech vyložený pečícím papírem, přikryjte poklopem a dejte na teplé místo na 30-40 minut, nebo dokud nejsou pružné na dotek. Rozehřejte a pomastěte plotýnku. Umístěte muffin opatrně na plotýnku a opékejte na mírném ohni 8-10 minut, otočte a opečte z druhé strany. Hotové muffiny zabalte do látky a uchovejte teplé. Před podáváním rozkrojte muffin podélně napůl a potřete kouskem másla.
Typický Breakfast Muffin - tedy Snídaňový muffin - se pak podává s plátkem sýra Gouda a slaninou.
Jak už víte je English muffin starší variantou, zmínku o něm nacházíme už 11. století.
Druhý -"rychlý" muffin - z těsta s práškem do pečiva je americkým vynálezem, pocházejícím z 19. století. Jeho konzistence je hutná, má kolem 8 cm v průměru a "čepici" se zapečenými rozinkami, borůvkami nebo čokoládovými lupínky. Americká kuchařka Fannie Merritt Farmer ve své knize z roku 1896 zmiňuje recepty na oba druhy muffins, popisující jeden jako "vyzdvihnutý" a druhý velmi podobně současnému English muffin. "Rychlé" muffins vypadaly z počátku jako jakýsi malý koláček, byly méně sladké a ve svém složení se často lišily. V roce 1950 uvedly americké společnosti na trh instantní směs na výrobu muffins. Už od roku 1960 se muffins začaly hojně vyskytovat v místních Coffee shop a sítích restaurací, kde měl zákazník možnost vybrat si hned z několika různých druhů. A to zůstalo Americe dodnes. Nenajdete snad místo, kde by vám muffins nenabídli v desítkách variant. V letech osmdesátých se trh v Americe zaplnil zdravými variantami bochánků vyrobenými z celozrnné mouky, s jogurtem a nebo zeleninou. Muffiny nabývaly na objemu a dnes není výjimkou ani takový kokosovo-mandlovo-třešňovo-čokoládový muffin velikosti malého míče. Posedlost američanů buchtičkami muffins jde až tak daleko, že dokonce mnohé americké státy mají svůj "státní muffin", a tak se setkáte s Minnesota Blueberry Muffin, Massachusetts Corn Muffin, New York Aplle Mufin, Washington Blueberry Muffin a nebo taky Hawaiian Coconut Muffin.
Opusťme už teorii a pojďme se podívat na pár lahodných muffins receptů.
Rozinkové muffins s ovesnými vločkami
6 porcí, příprava 35 minut
- 1/4 šálku a 2 lžíce změklého másla, 1/2 šálku hnědého cukru, 4 vejce, 1 lžička vanilkové esence, 1 a 1/2 šálku ovesných vloček, 1 a 1/4 šálku polohrubé mouky, 1 a 1/2 lžičky skořice, 1 lžička soli, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička sody bikarbony, 1 šálek jablečné šťávy, 1 lžíce vody, 1 šálek rozinek
Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia. Máslem vymažte osm papírových mističek. Mixérem vyšlehejte máslo a cukr dohladka. Bílky ušlehejte s vanilkovou esencí také dohladka. Vmíchejte zbývající ingredience, mimo rozinek. Promíchejte. Do hrudkovitého těsta zabalte rozinky a těsto rozdělte do papírových formiček (každou formičku naplňte do 3/4 výšky). Pečte 20 až 25 minut, dokud nevytáhnete zkoušecí dřevěnou špejli, zasunutou do bochánku, suchou. Nechte 5 minut chladnout a můžete konzumovat.
Čokoládové muffins
12 porcí, příprava 35 minut
- 1 a 3/4 šálku polohrubé mouky, 3/4 šálku cukru, 1/2 šálku kakaového prášku, 2 lžičky prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli, 1/4 lžičky sody bikarbony, 1 šálek mléka pokojové teploty, 1/2 šálku rozpuštěného másla pokojové teploty, 1 vejce, 1 lžička vanilkové esence a 170 g čokoládových lupínků (corn flakes)
Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia. Nachystejte si formu pro 12 muffinů a vymažte ji máslem (nebo můžete použít papírové košíčky). Smíchejte mouku, cukr, kakaový prášek, prášek do pečiva, sůl a sodu bikarbonu. Zvlášť smíchejte mléko, máslo, vejce a vanilkovou esenci a důkladně promíchejte. Ve směsi z mouky, cukru, kakaa (zjednodušeně v sypké směsi) vytvořte uprostřed důlek a nalijte do něj tekutou směs z mléka, vejce atd. Dobře promíchejte, přidejte polovinu čokoládových lupínku a znovu promíchejte. Lžící umístěte těsto do připravené formy (každou formičku naplňte do 3/4 výšky), každý muffin posypte zbývajícími čokoládovými lupínky a pečte 20-25 minut, dokud nevytáhnete zkoušecí dřevěnou špejli, zasunutou do bochánku, suchou. Před podáváním nechte vychladnout.
Pomerančové muffins s bílou čokoládou
12 porcí, příprava 50 minut
- 2 šálky prosáte polohrubé mouky, 2 lžičky prášku do pečiva, 1 lžička sody bikarbony, 1/8 lžičky soli, 1/2 šálku rozpuštěného másla pokojové teploty, 2 velká vejce pokojové teploty, 2/3 šálku cukru krystal, 1/2 šálku pomerančové šťávy (džusu), 1 lusk vanilky, 1/2 lžičky vanilkové esence, kůra z 1 pomeranče nasekaná na kousky, 230 g bílé čokolády
Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia. Nachystejte si formu pro 12 muffinů a vymažte ji máslem (nebo můžete použít papírové košíčky). V míse smíchejte máslo, vejce, cukr, pomerančovou šťávu a vanilkovou esenci. Ostrým nožem rozřízněte podélně vanilkový lusk a vybraná semínka přidejte spolu s pomerančovou kůrou do směsi másla a vajec. Řádně promíchejte. Stěrkou přimíchejte tuto směs k mouce, kterou jste předtím smíchali s práškem do pečiva, sodou a solí a opět promíchejte. Poté do směsi přidejte kousky bílé čokolády. Každou formičku na muffins naplňte do 3/4 výšky a pečte 16-18 minut dozlatova. Nechejte ve formičkách vychladnout. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě nebo v sáčku.
Copyrigt 2006 Věra Oprchalová - reedice
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.