Kopřiva je rod rostlin z čeledi kopřivovitých . Řadí se mezi léčivé rostliny, kdy její využití je velmi široké (působí proti chudokrevnosti, jako antirevmatikum, protizánětlivě, antivirově, protiprůjmově, zastavuje krvácení, podporuje prokrvení vnitřních orgánů a mnoho dalšího). Nejznámějším druhem tohoto rodu je kopřiva dvoudomá. V České republice se vyskytují tři druhy rodu kopřiva: kopřiva dvoudomá (hojná po celé ČR s výjimkou nejvyšších poloh Krkonoš, Jeseníků a Králického Sněžníku), kopřiva žahavka (běžná v teplejších krajích, jinde vzácná) a kopřiva lužní (vzácně na jižní Moravě, byla považována za vyhynulou).
Využití v gastronomii
Jako důležité obohacení potravy se čerstvě nasekané listy kopřivy přidávají do potravy drůbeži. Kopřiva je doporučována pro své léčivé účinky ke konzumaci lidem, považována je za doplněk mezi kořením a zeleninou. Je vhodná k výrobě špenátu, k okořenění jarní polévky. Přidává se též do nádivky či jako příloha k masu. Existují také kopřivová piva. Všem dobře známý je pak léčivý kopřivový čaj.
Kopřivový špenát
- 3 hrsti opraných nasekaných kopřiv
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce mouky
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 1,5 dl mléka
- sůl
- špetka muškátového oříšku
- případně vejce
Na másle zpěníme rozkrájenou cibulku s česnekem a moukou. Přidáme kopřivy, zalijeme mlékem, ochutíme solí a muškátovým oříškem a krátce povaříme. Můžeme zahustit vajíčkem. Podáváme jako přílohu k vejcím, masu, karbanátkům spolu s bramborami, bramborovými plackami nebo knedlíky.
Zdroj : Wikipedie
ilustrační fotografie
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.