Paštika je roztíratelná masová pasta. Jedná se o tepelně zpracovaný uzenářský výrobek, který může obsahovat také hrubší kousky dalších přidaných surovin dodávajících specifickou chuť paštiky (například hrubší jádra masa, špeku, hub, lanýžů či ořechů nebo mandlí).
Základní směs bývá tvořena tučnějším druhem masa a často i játry, zajišťujícími směsi rovnoměrné spojení při tepelné úpravě. Ochucuje se kořením (sůl, pepř, muškátový oříšek a jiné), u dražších paštik se doplňuje malé množství aromatického alkoholu. Kořenění se volí výraznější, neboť paštiky se servírují studené a neměly by mít mdlou chuť. Hotová směs se vkládá do forem, někdy vyložených atraktivním obalem (plátky suchých druhů šunky či uzeného, plátky slaniny apod.) a mírně se zhutní pro vyloučení bublin. Paštika se prováří při teplotách těsně pod 100 °C do plného prohřátí celého objemu. Hmota přitom houstne a vyrovnává se chuť jednotlivých složek.
Domácí výroba paštiky je rozšířena hlavně na vesnicích při zabíjačce. Základní suroviny jsou plec a játra. Důležitější jsou však především rodinné speciality: Pečené maso s výpekem, dozlatova usmažená cibulka, speciální koření podle starých rodinných receptů aj.
Na levnou paštiku Marie Janků Sandtnerové potřebujeme :
- 10 dkg másla
- 30 dkg jater
- 15 dkg brambor
- sůl
- pepř
- na špičku nože majoránky
- 20 dkg uzené krkovičky
- 3 dkg slaniny
- 1-2 vejce
- sádlo na formu
V míse umícháme máslo se syrovými prolisovanými telecími játry, vařenými brambory, solí, pepřem, majoránkou, syrovými vejci, na kostky nakrájeným uzeným masem, slaninou a řádně vymícháme. Vložíme do paštikové formy sádlem vymazané, uzavřeme víkem a vaříme v páře hodinu. Vařenou, úplně studenou paštiku nakrájíme, ozdobíme petrželkou a podáváme s nakrájeným chlebem.
Recept pochází z Lahůdkové kuchyně M.J.Sandtnerové.
Zdroj :
Wikipedie * ilustrační fotografie
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.