Pohledem do kalendáře zjistíme, že dnes máme sv.Martina. Co se k tomuto dni pojí, co se nám vybaví? Tak zcela jistě staré známé, že Martin přijíždí na bílém koni, prostě ať se nám to líbí nebo ne, zima se blíží (i když uznávám, že dnešní slunečné počasí nám tuto teorii krapet vyvrací). Co se ale gastronomie týče, tak je to svatomartinská husa, která má dlouhou tradici. Dále to jsou skvělé posvícenské koláče, takové jako dělávaly naše babičky. A v neposlední řadě je tento den také svátek vinařů, neb končí vinobraní a dnešní den je pak tím, kdy se otevírají první letošní vína. Tolik teorie a nyní k dnešnímu receptu.
Kuřokačena - asi si říkáte, co za divný název to je. Přiznávám, že u nás doma takto zkráceně říkáme pochoutce zvané kuře ala kačena. Ano, neměla jsem dnes po ruce ani husu, ani kačenu, v mražáku na mě čekalo právě jen to kuře...tak proč neudělat osvědčený recept a nepřímo dodržet dnešní tradici. Co říkáte, jdeme na to?
Suroviny
- porce kuřete dle počtu osob
- sterilované zelí (červené nebo bílé)
- sůl
- drcený kmín
- trošku oleje
- černé pivo
Postup
Kuře řádně omyjeme a naporcujeme. Vezmeme pekáč, do něj kápneme krapet oleje (možno dát i lžíci sádla). Na dno pak rozprostřeme sterilované zelí (buď bílé a nebo červené, jak má kdo raději, obě varianty jsou výborné). Porce kuřete řádně osolíme a pokmínujeme drceným kmínem (je lepší než celý kmín, neb tento drcený snadněji uvolní své aroma). Takto připravené kuře položíme na zelí, pekáč přikryjeme a dáme do vyhřáté trouby na cca 180-200 stupňů. Po půl hodině odkryjeme a podlijeme troškou černého piva - pivo výborně dochutí zelí, které mírně zkaramelizuje), opět přikryjeme a dáme zpět do trouby. Pečeme, dokud není maso měkké, posledních deset minut odkryté, abychom dosáhli zlatavé kůrčičky. Podáváme s knedlíkem a dobře vychlazeným pivem.
Obměny
- červené zelí místo černým pivem podléváme červeným vínem
- porce kuřete obalíme navíc v anglické slanině
- kuřecí stehna prošpikujeme špalíčky slaniny
- k porcím kuřete přidáme nakrájené jablko
Aby byl tento článek kompletní, přidávám nakonec i recept na rychlé domácí knedlíky, aneb když nás honí čas. Potřebujeme jen pár surovin a mikrovlnku. Opravdu stojí za to vyzkoušet.
Rychloknedle, aneb hrnkové knedlíky z mikrovlnky
- 3 rohlíky
- 3 vejce
- 1,5 hrnku mléka
- 1,5 hrnku polohrubé mouky
- sůl
- 0,5 lžičky prášku do pečiva
- nasekané bylinky pro mozaiku
Rohlíky nakrájíme na menší kostičky, osolíme. Vejce rozklepneme, žloutky přidáme k rohlíkům, z bílků ušleháme pevný sníh. Do mísy s osolenými rohlíky a žloutky poté přidáme mléko, mouku s práškem do pečiva, nasekané bylinky, řádně promícháme a nakonec zlehka vmícháme sníh. Vezmeme 4 hrnky, které řádně vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Hotovou směs poté opatrně dáme do takto připravených hrnků zhruba do 2/3 jejich výšky (těsto hodně nabude). Vložíme do mikrovlnky a na plný výkon vaříme cca 8-9 minut (je nutno vyzkoušet, přece jen každá mikrovlnka má jiný výkon). Nelekejte se, když uvidíte, že během vaření vám knedlíky vyskočí hodně nad hrnek (jakoby lezou z hrnku ven), po vypnutí se těsto vrátí zpět :-) Pak už jen vyklopíme, nakrájíme a podáváme.
A pokud nemáte v oblibě zelí, ale uvítáte kuře a milujete pivo, z historie našich receptů pak například připomínám tématicky recept kuře se slaninou na černém pivu.
A teď už mi nezbývá, než všem popřát dobrou chuť.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.