Kari pasta Madras je překvapivě jemná a snesitelná i pro ty, kteří nejsou milovníky pálivých ostrých pokrmů. Pokud mám být upřímná, tato jemně pálivá pasta s koriandrem, zázvorem a kurkumou mě osobně nijak nenadchla, na druhou stranu ani neurazila. Rozhodně nešlápnete vedle, pokud si kari pastu koupíte - kromě toho, že tak podpoříte fairový obchod, dostane se vám do rukou i výrobek se kterým si v kuchyni vyhrajete. Výrobce ji doporučuje použít při přípravě asijských pokrmů, k rýži, zelenině, rybě i masu.Vzhledem k tomu, že u nás doma máme v oblibě jídla pálivější, rozhodla jsem se při první zkoušce pastou nešetřit. Výsledkem byla pikantní chuť, nikoli však pálivá, proto se opravdu pasty nemusíte bát.
Kuřecí maso (sojové/vepřové) nakrájíme na kostičky a na 2 hodiny naložíme do kari pasty, olivového oleje, přidáme i pár kapek citronu (maso je pak křehčí).Poté zprudka orestujeme na pánvi, oheň zmírníme a přidáme smetanu, prohřejme a dochutíme (sůl, pepř, čerstvý koriandr). Můžete přidat i trochu nastrouhaného čerstvého zázvoru. Jako příloha poslouží rýže + restovaná zelenina Julienne (na velmi jemné proužky).
Zelenina julienne
Mrkev, cuketa, mungo klíčky, pórek, olivový olej, sojová omáčka, sezamová semínka, med, máslo
Omytou a očištěnou (cuketu však neloupejte) zeleninu nakrájíme na tenké proužky (viz. foto), snažíme se aby byly stejně široké i dlouhé (nechte si vždy jeden kousek jako vzor a podle něj krájejte další). Na pánvi rozehřejeme olivový olej a zeleninu na něm zprudka orestujeme. Oheň stáhneme a zeleninu zakápneme opravdu malým množstvím sojové omáčky (pak už určitě nesolte!), přidáme lžičku medu, posypeme sezamovými semínky a vše ještě zjemníme trochou másla.
Na druhý den mi při nákupu padl do oka
čerstvý pstruh... doma se mi pak chudák dostal pod kudlu a hlavně pod kari pastu - tentokrát jsem ji však nechala hrát hlavní roli a pstruha již nijak neochucovala. Jak jsem již zmínila - žádný zázrak. Možná to bylo úpravou (přece jen pstruh je podle mého nejlepší grilovaný, pošírovaný či pečený v alobalu s čerstvými bylinkami), ale posuďte sami...
Připravíme si filety (vykostíme) a potřeme je kari pastou. Rozpálíme si olej na pánvi a pstruha na něm - kůží dolů - zprudka opečme, oheň mírně stáhneme a rybu už jen zvolna dopečeme (můžeme přidat kousek másla - získáme tak šťávu). Ideální však je vložit pánev do rozehřáté trouby - v tom případě si však ověřte, zda je vaše pánev k tomuto vhodná.
Příloha bude trochu náročnější na přípravu, ale pokud budete mít chuť a čas se v kuchyni trochu vyřádit... zde uvádím recept na
Domácí bramborové kroketky obalené v sezamové krustě
Brambory (vhodné pro přípravu kaše tzn. rovnou zapomeňte na varný typ A), žloutek, máslo, sůl, muškátový oříšek, sezamová semínka, hladká mouka, rozšlehaná vejce
Brambory uvaříme doměkka a necháme vychladnout. Poté je nejdřív trochu rozšťoucháme a pak si již na pomoc vezmeme ponorný mixér (nebo samozřejmě ten, který k přípravě kaše doma používáte). Přidáme máslo, žloutek, sůl, muškátový oříšek a mixujeme dohladka. Tvarujeme kroketky (bochánky) a dále již postupujeme jako při klasickém trojobalu - jen místo strouhanky použijeme sezamová semínka - vhodné a i o něco luxusnější jsou také mandlové lupínky. Kroketky smažíme ponořené v olejové lázni (klidně použijte hrnec, ve kterém rozpálíte vyšší hladinu oleje). Během smažení je třeba krokety neustále hlídat a pomalu obracet, jakmile jsou zlatavé (což trvá opravdu jen chvíli), ihned vyjmeme a necháme na papírovém ubrousku okapat přebytečný tuk.
Pstruha nezapomeňte podávat s kouskem citronu a vhodné je doplnit pokrm i nějakou zeleninou.
Jaký je tedy můj konečný verdikt? Kari pasta si opravdu rozumí se zeleninou, kuřecím i rybím masem, ale zřejmě se příště bez její "pomoci" obejdu. Jako doplněk na marinování masa se však projevila celkem příjemně. Možná ji však podceňuji a ještě je potřeba se více zaměřit na její využití. Než jsem se totiž dostala k dalším pokusům, záhadně zmizela.. Kdosi ji přimíchal do guláše... hm, třeba taky další možnost... :-)
FAIR TRADE garantuje producentům v Africe, Asii a Latinské Americe, že dostanou za své produkty spravedlivě zaplaceno. Při obvyklém způsobu obchodování se zemědělci z rozvojových zemí dostanou pěstitelé jen zlomek částky, za které se výrobek prodává v našich obchodech. Největší část zisku obdrží nadnárodní potravinářské koncerny, na nichž jsou producenti závislí. Při fairovém obchodu mají však zemědělci zaručenou výkupní cenu, která pokryje nejen výrobní náklady, ale je v ní zahrnut i přiměřený zisk.
Cílem konceptu Fair Trade je také zajistit důstojný život lidem Třetího světa a dát jejich dětem možnost zvolit si budoucnost poskytnutím alespoň základního vzdělání - zisky totiž většinou družstva využijí na stavbu škol, knihoven, nemocnic apod.
Produkty Fair Trade včetně kari pasty Madras najdete
v nabídce e-shopu Fairove.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.