Babinet.cz  /  Magazín  /  Přírodní materiály  /  Havel je v kostce

Havel je v kostce

Redakce Babinet

Životopisná výstava o Václavu Havlovi v nové podobě: Pro školu, dům i turisty

Americké prezidentské knihovny nabízejí školám i veřejnosti poučení o jednotlivých amerických prezidentech a skrze ně o historických epochách, ve kterých působili. Knihovna Václava Havla, která je jedinou podobnou institucí v České republice, podle jejich vzoru otevřela expozici, která dokumentuje život Václava Havla a skrze něj proměny české společnosti jeho a naší doby. Expozice s názvem Václav Havel – český mýtus dočasně sídlila v Hergetově cihelně na Malé Straně. Nyní je přenesena do nových prostor a získává novou podobu i novou funkci.

 

 

 

Novým sídlem výstavy a současně novým centrem aktivit Knihovny Václava Havla se stává Galerie Montmartre v Řetězové ulici na Starém městě, jedno z dávných center pražské česko-německo-židovské avantgardy, místo navštěvované s oblibou Jaroslavem Haškem i Franzem Kafkou. V prvním patře nad kavárnou Montmartre je ve dvou místnostech zřízena nová expozice. Ta zachovává strukturu původního libreta Martina C. Putny, sledující jednotlivá období Havlova života (rodina a literární počátky – divadlo – disent – prezidentství). Zachovává i soubor exponátů, často unikátních dokumentů ze soukromých archivů. Zachován a posílen je prvek humoru a ironie, bez kterého by se výstava o Václavu Havlovi hrozila stát jen prostředkem „kultu osobnosti“. Nově jsou však doplněny doprovodné texty, umožňující historickou a faktografickou orientaci i zcela nepoučenému divákovi – návštěvníkovi bez většího historického vzdělání, středoškolskému studentovi či zahraničnímu turistovi. Rovněž výtvarná podoba výstavy je nová, vzhledem k možnostem nového prostoru. Vznikl tak projekt, který lze nazývat „Havel v kostce“ v doslovném i přeneseném významu.

 

 

 

Expozice je řešena tak, že umožňuje konání různých doprovodných programů. Knihovna Václava Havla nabízí vzdělávací program pro střední školy nebo pro poslední ročníky základních škol, který poskytne skrze výstavu a skrze texty Václava Havla mladým lidem příležitost učit se kritickému myšlení o moderních českých dějinách. Současně se v expozici konají semináře, časové výstavy fotografií a dokumentů a vernisáže knih, vydávaných Knihovnou Václava Havla. Aktivity Knihovny zde začaly již od podzimu 2008 – konalo se zde například představení běloruského podzemního divadla či úspěšná výstava Měli jsme underground a máme prd. Sem budou rovněž přenesena klubová setkání, známá podle svého dřívějšího místa jako „Amálie“. Z místností Knihovny Václava Havla v Řetězové ulici se tak stává jedno z nových center intelektuálního života Prahy a České republiky.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz