Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Než vyrazíte na lyže, myslete na klouby

Než vyrazíte na lyže, myslete na klouby

Redakce Babinet

Při zimním sportování a zvláště lyžování dostávají pořádně zabrat naše klouby, obratle a ploténky. To se netýká jen starších lidí, ale i mladých sportovců a bohužel - více jsou postiženy ženy. Při nadměrné a opakované zátěži, jakou lyžování bezesporu je, se totiž postupně narušuje a časem mizí chrupavčitá pokrývka kloubů, což způsobuje bolest a v další fázi pak může dojít dokonce k zánětu kloubů či k různým podobám chronické artritidy. Abychom si mohli lyžování či dovolenou na horách vychutnat bez bolesti, je dobré začít zavčas s prevencí - mysleme už nyní na naše klouby a řádně je na lyžování připravme.

Začněte s glukosaminem

Naše tělo si k udržování chrupavky, která tvoří kloubní vystýlku, a k její „opravě“ samo vytváří z potravy látku glukosamin, ale se zvýšenou potřebou – způsobenou například větší zátěží, nesprávnou výživou, nějakým kloubním onemocněním či stářím – si poradit už nedokáže. Navíc – zdrojem glukosaminu v potravě jsou především krabi, ústřice a garnáti, kteří nepatří k tradičním pokrmům české kuchyně. Pokud si tedy těchto pochoutek dostatečně nedopřáváme, je vhodné tělu pomoct doplňky stravy, zvláště, když se chystáme naše klouby v rámci sportování řádně zatížit.

Glukosamin pomáhá chránit klouby, zmírňuje jejich bolestivost, ztuhlost, ale také mírní zánět. Při artriditě je nejlepší formou doplňku stravy glukosamin sulfát, který se v těle rychle vstřebává.

Pomalu rozpustný pomocník

Na trhu je více přípravků s glukosaminem, výjimečné vlastnosti má doplněk stravy HEMA ARTHRO TIMED, který obsahuje vysoce kvalitní přírodní glukosamin sulfát 2KCL. Výhoda tohoto přípravku spočívá v pomalu rozpustných peletách, což umožňuje pomalé uvolňování glukosaminu do postižených kloubů a jedna tobolka tak účinkuje 12 hodin. Balení 30 tobolek dostanete v lékárnách za 160 – 170 Kč.

Na klouby s vepřovými nožkami

Pro klouby je také důležitý přírodní protein kolagen, který vyživuje a ochraňuje celý kloubní systém včetně kloubních chrupavek. Dostatek kolagenu skýtají například vepřové nožičky – stačí je uvařit a pochutnat si na jejich kůži nebo z vývaru vytvořit želatinovou pochoutku.

Prospěje jim obuv a bicykl

Naše klouby ocení i kvalitní obuv, nepodceňujme její výběr a sázejme na značkové výrobky. Kloubům prospívá jízda na kole a plavání a samozřejmě základem je správná životospráva, bohatá na vitaminy a vápník. Naopak – nepříznivě se podepisuje na kloubním systému nadváha či běh na tvrdém povrchu.

Milé dámy, odpovězte správně na soutěžní otázku a 2 z vás vyhrají balení přípravku HEMA ARTHRO TIMED!

Soutěž začíná 20.11. a trvá do 4.12.2008. Všeobecná soutěžní pravidla naleznete ZDE

GRATULUJEME!!

Ivana Barsová - Sedlec pod Hazmburkem, Romana Kaltounková - Rudník u Vrchlabí

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Ivanaa
29.8.2018 12:19

ono u každeho sportu dostavaji klouby zabrat. Nejvíce asi u běhání. Hodně lidi proto bere tuzne potravinové doplnky na bolave klouby

Lejla9
30.8.2018 19:22

ano,klouby boli z každého sportu, nebo je to i stářím a trpí nejen lidi, ale i zvířatá. Chce to dobrý produkt na klouby. Co doporučite?

Ivanaa
18.9.2018 10:05

sama sjem v stadiu hledání toho správného produktu na bolavé klouby. něco jsem již vyzkoušela, ted zkouším Alavis triple blend, tak dám vědět

Marketaaa
24.9.2018 13:03

zajímalo by mě, po jaké době člověk pocítí první ulevu od bolesti a jak se to musí brát.

Martinela
30.10.2018 13:38

opravdu to na klouby pomáhá? Po jaké době jsou poznat první změny?

Mariannka
5.12.2018 22:12

přípravku na bolavé klouby je oravdu hodně. Je nějaký takový, který opravdu pomuže?

Sax
6.12.2018 09:48

máš už něco vyzkoušene, nebo chceš jit na jistotu? Co tě pobolívá?

Mariola
7.12.2018 10:36

pokud chodíš aktivně běhat, tak se ozyvaji kolena. Potřebuješ kloubni vyživu a po čase a pravidelnem uživani to bude mnohem lepší

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz