Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Biohackingem k duševní pohodě: Hlídejte si stravu, spánek i vztahy a relaxujte

Biohackingem k duševní pohodě: Hlídejte si stravu, spánek i vztahy a relaxujte

9.7.2024 - redakce Babinet.cz

V dnešní uspěchané a náročné době je duševní pohoda často nejen opomíjena, ale hlavně zanedbávána. Mnohdy se soustředíme na své fyzické zdraví a výkonnost, zatímco stav naší mysli nějak ne a ne brát na zřetel. Avšak v našem celkovém blahobytu hraje právě ona duševní pohoda klíčovou roli. Jak tedy můžeme tolik potřebné duševní pohody docílit a proč je tak důležitá?

Jedním z moderních přístupů k dosažení duševní pohody je biohacking. Čili proces využívání technologií, technik, vědy, umění i životního stylu ke zlepšení svého zdraví, výkonu a potenciálu člověka jako takového. Pozitivní vliv biohackingu v souvislosti s psychickou pohodou jde pochopitelně ruku v ruce a není proto divu, že po dostupných způsobech, jak se stát tou nejlepší verze sebe sama, se pídí čím dál více lidí. A byť může být pro někoho, kdo kolem biohackingu zatím neprojel ani v rychlíku, název takového zaměření trochu tajemný, vězte, že spoustu malých drobností v každodenním životě děláte i vy.

biohacking

foto / Freepik

Významu biohackingu se věnovala národní konference, která proběhla v červnu 2023 v Orlandu na Floridě a je shrnutá v magazínu Forbes (https://www.forbes.com/health/wellness/biohacking/). Biohacking. Zaměřila se na přijímání pozitivních rozhodnutí týkajících se zdraví a chování, stejně jako přijímání způsobů života, které aktivují biologii výkonu a dlouhověkosti. Životní styl je pravděpodobně nejdostupnějším způsobem, jak může většina lidí začít zažívat biohacking, protože zahrnuje faktory, jako jsou dietní posuny, dech, meditace a cvičení. „Myšlenkou je, že můžete změnit prostředí kolem sebe a uvnitř vás, abyste měli plnou kontrolu nad svou vlastní biologií,“ řekl Dave Asprey, autor knihy Smarter, Not Harder: The Biohacker’s Guide to Getting the Body and Mind You Want. Pro většinu lidí „kontrola“ znamená touhu být lepší, nejen v pořádku, sdělil během národní konference o biohackování v roce 2023 v Orlandu na Floridě.

Správná strava

Pomyslným prvním krokem k dosažení duševní pohody je zajištění správné výživy. Zdravá, lépe řečeno správná strava je základem pro optimální fungování mozku a nervové soustavy. Konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a antioxidanty. To vše může pozitivně ovlivnit náladu a snížit riziko duševních onemocnění.

Biohackeři se často uchylují k metodám jako je ketogenní strava nebo periodické hladovění, které známe také jako intermitentní. Nutno však podotknout, že něco takového rozhodně není pro každého a jít cestou vyvážené stravy není žádná ostuda. Naopak. Vyvážená strava, která zahrnuje dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a kvalitních zdrojů bílkovin vám na náladě a duševní pohodě jedině přidá.

Kovaní biohackeři experimentují s různými stravovacími režimy a sledují, jak se tyto změny projevují na jejich duševním stavu a výkonu. To však ještě neznamená, že je musíte následovat do posledního puntíku. Biohacking si v pohodě můžete uzpůsobit dle vlastní osobě a je jen na vás, jakým způsobem se prostřednictvím jídla budete každý den snažit být o kousek lepší.

Cvičení

Pravidelná fyzická aktivita je dalším důležitým faktorem pro duševní pohodu. Pohyb uvolňuje endorfiny, tzv. hormony štěstí, které snižují stres a zlepšují náladu. Biohacking zahrnuje optimalizaci cvičení, která vede k maximálnímu prospěchu. Ničím výjimečným tak není intervalový trénink, silový trénink, jóga nebo obyčejná chůze, během kterých se krásně posiluje propojení mezi tělem a myslí.

Biohackeři v souvislosti se cvičením využívají sledování variability srdečního rytmu (HRV) a následně se přizpůsobují svým individuálním potřebám. Vy však klidně můžete začít tím, že se každý den vydáte na svižnou procházku.

Spánek a relaxace

Nedostatek spánku se dříve, či později šeredně odrazí nejen na naší mysli, ale samozřejmě také na těle. Lidé, kteří s biohackingem koketují už dlouho, si spánek zkvalitňují pomocí technologií, jako jsou například speciální matrace, světelné terapie nebo aplikace sledující spánkové cykly. Pravidelná meditace a relaxační techniky rovněž povedou ke snižování stresu a k podpoře duševního klidu.

Ani v tomto směru však laťku nemusíte nastavovat hned příliš vysoko. Úplně postačí, když budete chodit spát každý den ve stejnou dobu, před spaním se budete chvilku věnovat příjemné knížce a odložíte telefon.

Mezilidské vztahy

Cesta k duševní pohodě jednoznačně vede také přes mezilidské vztahy. A vůbec nemusíte cíleně naskočit do ryzí komunity zapálených biohackerů, kde se vám případně dostane podpory a sdílení zkušeností. Vaše vlastní sociální bublina, pravidelný kontakt s přáteli a rodinou, vaše vlastní komunita lidí s podobnými zájmy, pochopení, empatie, zájem i ochota jak naslouchat, tak mluvit. To vše je nakonec tím, co podporuje nejen duševní pohodu, ale rozhodně také vztahy samotné.

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.forbes.com/health/wellness/biohacking/

https://outliyr.com/best-hrv-biofeedback-monitors

https://www.medicalnewstoday.com/articles/biohacking

https://blog.mindvalley.com/biohacking-guide/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz