Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mokré plavky i změna stravy. Letní mykózy a plísně se netýkají pouze žen, vysvětluje gynekolog

Mokré plavky i změna stravy. Letní mykózy a plísně se netýkají pouze žen, vysvětluje gynekolog

21.6.2024 - redakce Babinet.cz

Koupání ve volné přírodě, celodenní pobyt u bazénu v jedněch plavkách, ale i nárazová změna stravy s přemírou cukru a alkoholu. S gynekologickými potížemi v podobě kvasinkových infekcí nebo zánětů močových cest se v létě na odborníky obracejí hlavně ženy. Někdy je ale třeba přeléčit celý pár.

 

Zvýšené množství bakterií ve vodě, a to i v chlorované na koupalištích, vlhké a teplé prostředí ve spodním prádle nebo plavkách či nedostatečná osobní hygiena.  Následné potíže v podobě kvasinek a přemnožených plísní, které způsobují nepříjemné svědění, pálení a podráždění se týkají i mužů. Příznaky zdravotních potíží mají stejné. Dobrou zprávou je, že není ihned nutné s těmito choulostivými problémy zamířit do gynekologické ordinace. „Prostředky k ošetření mykóz či infekcí jsou volně prodejné v lékárnách, jde o kapsle, které se zavádějí do pochvy, a masti. Je třeba se ale pečlivě řídit předepsaným užíváním,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Prostějov MUDr. Martin Balák.

MUDr. Martin Balák, primář gynekologicko-porodnického oddělení / se svolením Nemocnice AGEL Prostějov

„Vydat se k lékaři je nutné v případě, pokud výtok podezřele zapáchá, medikace nezabírá a potíže neustupují. Lékaře by v každém případě měla žena navštívit, pokud je těhotná, patří mezi mladistvé nebo ji podobný zánět trápí poprvé,“ dodává primář MUDr. Balák.

Rady proti nejtypičtějším letním gynekologickým potížím jsou jednoduché. Nezůstávat v mokrých plavkách, omezit nošení příliš těsného prádla i silonových punčoch. Dodržovat pravidelnou hygienu. K rozvoji mykózy pak přispívá také užívání antibiotik, stres a nevhodné jídlo a pití, znamená to vyhnout se nadbytku cukrů ve stravě, které v létě představuje například zmrzlina, alkoholické či slazené nápoje.

„Na našem oddělení se snažíme všem pacientkám poskytovat kvalitní péči a informace, které jim pomohou udržovat optimální zdraví během celého roku, nejen při léčbě gynekologických obtíží v letním období,“ uzavírá primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Martin Balák.

 

zdroj: MUDr. Martin Balák, primář gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice AGEL Prostějov

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz