Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak správně pečovat o lněné oblečení: Tipy, jak prát, sušit a žehlit len

Jak správně pečovat o lněné oblečení: Tipy, jak prát, sušit a žehlit len

18.6.2024 - redakce Babinet.cz

Len je hypoalergenní a k pokožce šetrný materiál. Jedná se o přírodní tkaninu, která se nevytahuje a je neobvykle odolná. Pokud vsadíte na správnou péči, zůstane vám lněné oblečení v šatníku skutečně dobu. Aneb jak správně prát a sušit len?

Praní lnu v pračce versus v ruce

Během ručního praní lněných kousků pamatujte, že by se len neměl dlouho namáčet. Stačí maximálně hodina ve studené vodě. Chcete naopak prát len v pračce? Zvolte jemný prací cyklus

lněné oblečení údržba

ilustrační foto / Unsplash

Lněné kousky vždy perte odděleně od jiných tkanin. Stejně tak společně neperte ani bílé lněné látky s barevnými. Len při praní v pračce vyžaduje dostatek prostoru pro volný pohyb v bubnu. Navíc by se tento žádaný letní materiál neměl nikdy silně ždímat. 

Jak prát lněné oblečení v pračce?

Lněné oblečení perte odděleně od ostatních materiálů a buben pračky zbytečně neplňte na maximum. 

Teplota by v případě praní lnu neměla přesáhnout 30 až 40 °C. Vyšší teplota může lněné modely nenávratně srazit. Podobně jako teplota je důležité také odstřeďování. Pračku nastavte na minimum otáček za minutu, případně odstřeďování zcela vypněte. 

Jestliže perete len, nepoužívejte silné prací prostředky obsahující bělidla či chlor. Nechcete-li se pracích prostředků vzdát úplně, sáhněte po jemném prášku speciálně určeném pro tento typ látky. 

Jak sušit lněné oblečení?

Nepodceňujte ani sušení lněného oblečení. Jelikož nejsou lněná vlákna příliš pružná, jsou náchylnější k mačkavosti.

Lněné oblečení v ideálním případě neždímejte, ale raději ho lehce protřepte. Následně ho položte na ručník a nechte uschnout.

Pozor: Nikdy nepoužívejte bubnovou sušičku! Tento typ sušení může způsobit sražení textilie. 

Jak žehlit lněné oblečení?

Jak již dobře víte, lněné oblečení, které patří mezi top letní materiály, se poměrně dost mačká. Většina to vnímá jako přednost lnu a jeho přírodní vzhled nemá potřebu pomocí žehličky měnit. Jestliže vám ale sklady na lněných šatech, šortkách či topech připadají nevzhledné, lněné oblečení žehlete nejlépe ještě mírně vlhké. Len můžete žehlit i při vyšších teplotách, vždy ho přitom ale obraťte naruby a následně ho žehlete přes bavlněnou látku či ručník.

Jak skládat a skladovat lněné oblečení?

Skládání oblečení by se mohlo zdát jako jednoduchý krok. Pokud jde ovšem o lněné kousky, opět zde platí trochu jiná pravidla. Len má rád vzdušné prostředí. Proto se doporučuje skladovat ho volně uložený, tj. ideálně vyvěšený na věšácích, kde může udržet svůj přirozený tvar a zbytečně se nemačkat.

Jestli si navíc občas najdete chvilku a vyvětráte lněné oblečení na čerstvém vzduchu, bude vám opravdu vděčné. 

napsala Dana Klementová


Zdroj: https://www.cleanwear.cz/blog/jak-spravne-pecovat-o-lnene-obleceni-4-jednoduche-kroky-pro-prani-a-udrzbu/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz