Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak se nejen během léta správně starat o sluneční brýle. Při čištění se vyvarujte těmto materiálům

Jak se nejen během léta správně starat o sluneční brýle. Při čištění se vyvarujte těmto materiálům

17.6.2024 - redakce Babinet.cz

Sluneční brýle jsou jednou z největších letních nezbytností. Většina z nás ale přitom neví, jak se ve skutečnosti o brýle správně starat. Pravidelná a vhodná péče je přitom pro to, aby sluneční brýle dokázaly náš zrak dobře chránit, klíčová. Jak nejen během léta udržovat sluneční brýle v čistotě?

Pravidelné a správné čištění

Základní péče o sluneční brýle zahrnuje hlavně správné a pravidelné čištění.

V tomto směru je péče o sluneční brýle velmi podobná jako péče o dioptrické brýle. Brýle bychom vždy měli čistit výhradně mikrovláknem, a to nejlépe v kombinaci se speciálním čisticím sprejem k tomu určeným.

sluneční brýle péče

foto / Freepik

Pozor! Vyvarujte se čištění brýlí nevhodnými materiály, jako je oděv, papírový kapesník atd. Můžete je tak nenávratně poškodit. Stejně tak se vyvarujte čištění brýlí tzv. na sucho. Ideální je si pořídit čisticí přípravky přímo v optice a brýle čistit pravidelně.

Co s poškrábanými čočkami?

Stejně jako je tomu u většiny materiálů, tak i materiál slunečních brýlí začne po čase stárnout, křehnout a opotřebovávat se. Jestliže jsou po čase již skla vašich brýlí poškrábaná, je na místě je nechat vyměnit.

Nejenže přibývající škrábance a rýhy na slunečních brýlích vedou ke snižování ochrany proti UV záření, postupem času tak navíc klesá i samotná UV ochrana. To je také důvod, proč se obvykle doporučuje měnit brýle každé 2 roky, nebo alespoň čočky.

Jak zacházet se slunečními brýlemi?

K poškození nedochází pouze v rámci čoček, ale celých brýlí. A to hlavně tehdy, pokud s nimi nezacházíme tak, jak bychom měli. Nejčastější chybou je špatné nandávání a sundávání brýlí, tedy sundávání brýlí jednou rukou. Stejně tak si dejte pozor na nošení brýlí ve vlasech. Snadno tím dojde k pokřivení či vylomení stranic.

Pokud brýle zrovna nemáte na očích, uchovávejte je v pevném pouzdře.

Svěřte své brýle do rukou odborníků

Pokud sluneční brýle používáte celé léto, neváhejte na podzim vyrazit do optiky a nechat si brýle vyčistit. Profesionální čištění je nejen z hlediska hygieny opravdu důležité.

 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.grandoptical.cz/cs/pece-o-zrak/jak-spravne-cistit-dioptricke-bryle-nebo-slunecni-bryle-50

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz