Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Amulety na ochranu a talismany pro štěstí mají pozitivní vliv na podvědomí

Amulety na ochranu a talismany pro štěstí mají pozitivní vliv na podvědomí

16.6.2024 - redakce Babinet.cz

Když něčemu skutečně věříme, pak se nepídíme po důvodech či důkazech o tom, zda to nebo ono funguje. Zkrátka věříme a to je celá věda. Ona víra je to, co stačí. To víra je tím klíčem. A to bez ohledu na výsledky. S talismany a amulety je to totéž. Jejich funkčnosti a moci přikládáme velkou váhu právě proto, že na ně věříme.

 

Není víra jako víra

Víra pochopitelně ne vždy musí souviset s náboženstvím. V ateistickém česku s ním víra dokonce souvisí jen minimálně a jsme i proto považováni za jeden z nejméně věřících států vůbec. K organizovaným církvím se v našich končinách hlásí pouhých 17% obyvatel, což je ve srovnání s ostatními zeměmi obrovský rozdíl.

amulety talismany význam

foto / Freepik

Samozřejmě však nemáme jen zmíněnou náboženskou víru. Jde obecně o přesvědčení, o vnitřní jistotu nebo o něco, o čem víme, že je, ale nelze to nijak dokázat ani vysvětlit. Na což ale občas zapomínáme a na otázku, zda jsme věřící, odpovídáme bez rozmyslu, že ne. Přitom může jít o víru jakéhokoliv charakteru. Věřit můžeme v sebe, ve schopnosti našich dětí, v rodinu, v lepší zítřky, ve splněná přání, v kariéru, atd. A úplně stejné je to s amulety i talismany. Stačí v ně prostě jen věřit.

Ohlédnutí za historií

Talismany a amulety mají zastoupení i v naší moderní společnosti. Každý druhý dnešní člověk něco takového vlastní a pravděpodobně se na tom nic nezmění ani v daleké budoucnosti. Dost o tom vypovídá už jen samotný fakt, že amulety a talismany jsou odkazem z dávného starověku.

Už tehdy se jim připisovala ohromná moc a na poli víry byly tyto symboly ochrany a štěstí považovány za nejsilnější hráče. Některé amulety, jako například lazurit, představovaly ochranu na cestě do posmrtného života, jiné zase měli dopomoci k bohatství.

Rozdíl mezi amulety a talismany

Kdybychom před kovaným esoterikem naznačili, že amulet a talisman je jedno a totéž, jistě by následovala velice dlouhá přednáška o tom, jak moc vedle jsme. Působení amuletů a talismanů je údajně absolutně odlišné a každý z nich má i jinou formu.

Tak nejdříve mrkněme na amulety. Ty byly vždy v dobách dávných přírodního charakteru a jejich úkolem je ochraňovat. Účel zůstal dodnes stejný, ale vzhledově se ve většině případů amulety změnily. Dříve šlo o léčivé byliny, čtyřlístky, o březovou kůru nebo medvědí dráp. Dnes jde spíše o cinkrlátka, krásné přívěsky s přírodními prvky nebo o kameny.

Talismany, na rozdíl od amuletů, jedou v naprosto volném stylu a může jimi být prakticky cokoliv. Plyšák, darovaný kapesníček, fotka blízkého člověka, propiska, oblíbený hrnek nebo knoflík. Opravdu může jít o cokoliv. Záleží jen na vás a na tom, k čemu a proč máte blízký vztah. Když pak přidáte i potřebný kus víry, talisman vám má přinášet štěstí.

Jak symboly štěstí a ochrany fungují

Jde li o talismany a amulety, můžeme tak trochu mluvit o sugesci a pak také o úhlu pohledu, ze kterého se díváme na různé situace. Když například budete věřit, že vám při pracovním pohovoru na nové místo pomůže váš talisman v podobě srdíčkové klíčenky, budete si jistější. Pokud místo skutečně dostanete, opravdu si budete myslet, že vám klíčenka pomohla. V případě, že místo nedostanete, jste alespoň o zkušenost bohatší, tu využijete příště a i to je forma štěstí.

A nějak podobně to s talismany a amulety funguje celkově. Nemůžete na ně spoléhat, ale můžete si díky nim podvědomí naladit na pozitivní notu a to se vždy počítá. Mít tak svého talismánka či amulet je jedině dobře a kapka jistoty navíc ještě také nikomu neuškodila.

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.shanti.cz/blog/amulety-talismany-a-jejich-magicke-schopnosti/

https://www.veranda.com/luxury-lifestyle/luxury-fashion-jewelry/a32910560/talismans-amulets-history/

https://www.thefreedictionary.com/amulet

https://eldenring.wiki.fextralife.com/Talismans

https://www.britannica.com/topic/amulet

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz