Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak se sbalit na dovolenou? Hlavně prakticky, radí stylistka

Jak se sbalit na dovolenou? Hlavně prakticky, radí stylistka

11.6.2024 - redakce Babinet.cz

Nejen prací je člověk živ, a proto když přijde čas na dovolenou, je třeba si ji co nejvíce užít. Jedním z největších strašáků bývá balení, a to zvlášť pokud cestujete letecky. Nikdo nechce na letišti doplácet za nadváhu zavazadla nebo dlouhosáhle řešit, co nechat doma. Vězte ale, že balení nemusí být zas taková věda! Díky pár jednoduchým tipům stylistky Barbory Havlíkové se v klidu a bez problémů zabalíte i do příručního zavazadla.

 

Dobrý kufr je základ 

Ještě než se ale vrhnete na balení samotné, je potřeba mít do čeho balit! Pokud cestujete letecky, nejlepší varianta je kufr na kolečkách. Při přesunech na letiště i přímo v něm vám bude dělat pohodlný doprovod bez těžkého zvedání a přenášení. „Pokud cestujete nalehko a jen s příručním kufrem, je dobré vědět, jaké rozměry musí příruční zavazadlo splňovat. Stačí si pak už vybrat jen design a barvu a první krok ke klidné dovolené máte splněný,“ říká stylistka nákupního centra Metropole Zličín Barbora Havlíková. „Já osobně mám nejraději skořepinové kufry s pevnou stěnou. Skvěle vám ochrání křehké věci, a navíc tyto kufry bývají na čtyřech kolečkách, takže se daleko pohodlněji přepravují. Některé mají i "tajný" zip, kterým si můžete zvětšovat objem kufru, což dámy jistě ocení,“ doplňuje stylistka. 

foto / Freepik

Nepodceňujte plánování, vsaďte na kombinovatelnost 

Štěstí přeje připraveným a ani balení není výjimkou. Projděte si proto plán vaší dovolené a přemýšlejte nad tím, jaké outfity se vám budou hodit na jaké příležitosti. Je to mnohem praktičtější přístup než do kufru bez velkého přemýšlení házet kousky, které se budou „určitě hodit“. Rovnou vyškrtněte outfity, které mají jen jedno využití. Vyberte takové, které můžete používat celou dobu jen s minimálními obměnami. Pokud se chystáte do resortu, zkontrolujte si, zda není potřeba dodržovat dresscode. Podle toho nezapomeňte přibalit adekvátně dlouhé šaty a sukně. Pokud plánujete nosit krom plážové obuvi také podpatky, zabalte si jen jedny univerzální, které se hodí ke všem vašim outfitům.

Nejúspornější balení je to zarolované

Ušetříte tak více místa a zabráníte mačkání. Pozor, cokoliv vážně křehkého nebo zdobeného by mělo jít do obalu na oděv a být položeno naplocho navrch kufru. Pokud to jde, nechte tento kousek na ramínku a jakmile dorazíte, můžete jej rovnou zavěsit. „Pokud potřebujete ušetřit místo a snížit váhu zavazadla, vezměte si těžké a objemné oblečení na sebe. To platí i u bot. Skladné sandály dejte do kufru a do letadla obujte tenisky. Narozdíl od oblečení, ale boty nerolujte! To platí dvojnásob u kabelek. Ty je naopak potřeba vycpat, aby se nemačkaly,“ říká stylistka. Co ale rozhodně nepatří do kufru, jsou šperky. Ty si pro jistotu vezměte na sebe. Sice se trochu protáhne bezpečnostní kontrola, ale je to bezpečnější, než je nechat v kufru, a to i v tom příručním. Nikdy nevíte, kdy vám ho vezmou dolů s tím, že na palubě už není místo. 

Doplňky dělají divy

Kromě oblečení nezapomeňte ani na doplňky, ty totiž dotvoří váš perfektní outfit! Pro ušetření místa vybírejte neutrální kabelky, které jednoduše sladíte se zbytkem oblečení. Jako základ by vám měla stačit jedna větší plážová taška, kterou můžete využít i při cestě letadlem. Tu doplňte menší elegantní kabelkou, kterou využijete navečer do restaurace, baru nebo na procházku po městě. Pokud jsou vaše outfity plné barev, pro kabelku zvolte jemnější odstíny béžové. Pokud naopak tíhnete k neutrálním barvám oblečení a chcete celkový look něčím osvěžit, skvěle vám poslouží kabelka ve výrazných barvách. Co si do takové kabelky určitě nezapomeňte přibalit jsou sluneční brýle, které jsou na letní dovolené ten největší must have!

Praktická osuška slouží i jako deka

„Pokud si s sebou vezete plážovou osušku, raději než těžký froté ručník, zvolte jemnou bavlněnou látku zvanou hammam, která se používala již v dávných tureckých lázních,“ radí stylistka. „Perfektně vám poslouží na pláži, ale dá se využít i jako pikniková deka. Při chladných večerech se navíc hodí jako přehoz přes ramena,“ dodává. 

Čas na neobvyklé kousky je právě teď

Máte ve skříni kousek, který ještě neviděl světlo světa a schováváte si ho na „lepší příležitost“? Teď je na něj čas! Nikdy nevíte, kdy v dálných krajinách přijde nečekaná pozvánka na party nebo speciální večeři. Bylo by škoda, kdyby vám ty pravé šaty visely tisíce kilometrů daleko ve skříni.

 

zdroj: Barbora Havlíková, stylistka nákupního centra Metropole Zličín 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz