Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Už tam budem? Jak zvládnout cestování autem s dětmi na dovolenou bez problémů

Už tam budem? Jak zvládnout cestování autem s dětmi na dovolenou bez problémů

31.5.2024 - redakce Babinet.cz

Blíží se doba dovolených a výletů s rodinou. Pokud máte malé děti a plánujete dovolenou, na kterou pojedete autem, pak je dobré se na to připravit a to nejen duševně.  Zaskočit by vás pak neměla ani známá a obávaná věta „Už tam budem?“

Příprava auta

Nabalené věci na cestu si rozdělte na ty, co za A) potřebujete mít po ruce během jízdy, B) budete potřebovat hned po příjezdu a C) budete potřebovat, až se ubytujete. Pokud máte možnost, půjčte si střešní box, i když ho třeba celý nenaplníte. Je totiž praktické mít v kufru dostatek prostoru a nemuset tak na poslední chvíli řešit, kam nacpat tašku, která už se do něj nevejde. Věci, které potřebujete během jízdy, pečlivě připravte, aby byly skladné a dobře se hledaly. Využijte různé sáčky a taštičky, např. na doklady, nebo hygienické potřeby. Děti ať mají každé nabalený svůj batůžek, ve kterém mají své věci (lehké hračky, malou svačinu, kapesníčky), abyste se za nimi stále nemuseli otáčet a něco jim podávat. Využijte organizéry, koš, přihrádky na sedadle, abyste měli co nejméně volných věcí uvnitř.

foto / Freepik

Co mít po ruce

Abyste někde na odpočívadle nemuseli lovit z hlubin kufru něco, co je akutně potřeba, mějte některé věci v tašce, ke které máte snadný přístup.

Kromě věcí, které jsou samozřejmostí, jako je pití, svačina či doklady, mějte vždy po ruce:

  • léky (na nevolnost, horečku, trávení, kapky do nosu)
  • vlhčené ubrousky
  • sáčky
  • věci na převlečení, ručník a základní hygienické potřeby

Zastávka co dvě hodiny

Naplánujte si předem plán cesty a zvolte vhodné zastávky, při kterých se děti mohou protáhnout a odpočinout si. Pokud vás čeká dlouhá cesta autem, zkuste ji zpestřit návštěvou nějakého zajímavého místa, například zoologické zahrady nebo akvaparku. S menšími dětmi se doporučuje přestávka každé dvě hodiny.

Jídlo a pití

Už sami znáte ze zkušeností, že když se někam vydáte s dětmi, ať už na hřiště u domu, nebo na druhý konec světa, vždy je jejich středobod zájmu svačinka. Nad jídlem přemýšlejte už před cestou. Zásadní je, aby z něj dětem nebylo špatně a neobsahovalo moc cukru. Nadměrná energie při sezení v autosedačkách není ideální pro cestování. Do auta si připravte na pití vodu nebo neslazený čaj. Pozor na sirupy a džusy, v teple velmi rády kvasí a bublinky pak tlačí v bříšku. K jídlu nedávejte sladké nebo hodně slané věci, po kterých může být dětem nevolno, a budou mít rychle žízeň. Ideální svačinou na cesty je ovoce a zelenina, sušené maso, neslazené křupky, ovocné kapsičky a tyčinky atd.

Bezpečnost a pohodlí nade vše

I když máte komfortní autosedačku, pamatujte také na doplňky, které se postarají o to, že i po několika hodinách jízdy nebude nikde nic tlačit nebo se zařezávat apod. Vezměte s sebou malý polštářek na podepření hlavičky při spaní, pásy opatřete plyšovými návleky, samozřejmostí je deka. Důležitá jsou také stínítka do oken proti slunci, vyplatí se investovat také do clon, které v noci ochrání před světly dalších aut, semafory, zářivými reklamami atd. Vyberte pro děti co nejpohodlnější oblečení a nezapomeňte jim do auta sbalit oblíbeného plyšáka nebo hračku.

Zábava

Nejnáročnější na cestách je, jak děti zabavit. Aktivity do auta je však nutné dobře promyslet. Měly by být skladné a nemělo by jich být moc. Čím víc věcí, tím rychleji vznikne v autě zmatek a taky je pozornost dítěte přetížená a paradoxně čím víc je zabaveno, tím víc nemůže v autosedačce vydržet.

Pár tipů, co lze vzít: Pro menší děti určitě neokoukané hračky, okénkové knížky, spy bag (pátrací pytlík), quiet book, magnetická tabulka na kreslení. Větší děti zajímají časopisy s fotkami, lego v krabičce, sešity se samolepkami, 2-3 postavičky či autíčka, se kterými si mohou tvořit příběh. Je dobré se vyzbrojit také různými slovními hrami do auta. Existují i knížky nebo kvízy do auta, kde je nekonečně nápadů. I když nepatříte k příznivcům tabletů v rukou dětí, na cestách autem vám tyto přístroje mohou ušetřit spoustu nervů. Proto zvažte, jestli byste během dlouhých jízd autem slevili ze svých zásad. Je však důležité se ubezpečit, zda se dětem nedělá při dlouhém koukání do tabletu, nebo třeba i do knihy nebo časopisu, špatně od žaludku.

Odpočinek a spánek

Jak to udělat se spaním dětí? Zatímco jedno dítě usne i během krátké cesty dvakrát, druhému stačí ke štěstí si schrupnout dvě tři hodinky za celý den a třetí spí zásadně přes den a v noci sůví?

Na dovolenou je asi nejlepší vyjet tak, abyste většinu cesty jeli v noci. Na spánek dětí to ale nemusí mít zrovna vliv. Noční cesty je dobré využít hlavně proto, že je menší provoz, minimum kolon a není takové horko. Je dobré nenarušovat dětem režim. Ať už se odjezd trefil do denního nebo nočního spánku, vždy je lepší je nechat usnout ještě doma, pokud už jsou unavené, než je za každou cenu udržovat bdělé, aby v autě spaly. Lepší je vyspané bdělé dítě s dobrou náladou, než protivné, nevyspané, co má nakonec potíž usnout.

Tak snad vám nějaké tipy pomohou při cestování o dovolené a nezbývá než vám popřát šťastnou cestu a dobře dojeďte. Pokud vás napadá ještě nějaké vylepšení z vlastních zkušeností cestovatelů, neváhejte se s námi o ně podělit.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.letni-dovolene.cz/magazin/cestujeme-s-detmi-autem-jak-zvladnout-dlouhe-trasy-25

https://www.kvido.cz/cs/kviduv-blog/ceka-vas-dlouha-cesta-autem-s-detmi-mame-pro-vas-navod-jak-to-prezit-10770

https://www.hrackyvzdelavacky.cz/blog/5-tipu-jak-zvladnout-cestovani-autem-s-detmi/

https://www.marianne.cz/rodina-deti/7-tipu-jak-zvladnout-cestovani-s-detmi-v-aute

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz