Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pozvěte si letos do zahrady motýly i včelky. Jak a kde založit květinovou louku

Pozvěte si letos do zahrady motýly i včelky. Jak a kde založit květinovou louku

10.5.2024 - redakce Babinet.cz

Anglické trávníky byly a stále jsou velký hit. Vzhledem k oteplování se ale po celé planetě začalo řešit, jak na to, abychom přírodě trochu pomohli nejen ve městech, ale také na svých zahrádkách. Ono to může být pěkné, kdy má člověk na zahradě anglický trávník, po kterém se může v pohodě plazit dítě, nebo na který se po nedělním obědě usadíte, ale pro přírodu má taková nádhera jen negativní dopady.

Vysekaná tráva se totiž musí častěji zalévat. Což v podstatě není nic jiného než plýtvání vodou. Krátká tráva je pak v podstatě to samé, jako kdybychom měli dům obehnaný asfaltem a betonem. Sluneční paprsky vytáhnou veškerou vodu a teplota se zvyšuje. Ve finále se do takové trávy stejně neposadíte.

květinová louka

foto / Freepik

Vyhnali jsme květiny

Anglický trávník, z kterého jste vyhnali už i poslední sedmikrásku, pak neskýtá vůbec žádné útočiště pro životadárné včely, ale ani pro další hmyz. Je to opravdu mrtvá plocha. Díky tomu, že si jej trochu oživíte, ale pomůžete planetě a i sobě.

květinová louka

Prostřednictvím květinové louky zvýšíte diverzitu živočichů, kteří v ní žijí. Nejrůznější hmyz, hlavně pak opylovači budou prospěšní záhonům se zeleninou i s květinami. Navíc přispějete k ochraně nejrůznější druhů. Zvláště potom, přidáte-li do zahrady také nějaký ten hmyzí hotel.

K založení květinové louky jsou vhodné ty části zahrady, které nejsou neustále sešlapávané, v ideálním případě na otevřeném, slunném místě. Máme-li k dispozici málo místa, vytvořme květinové ostrůvky v trávníku. 

Jak na to?

Na internetu, nebo i v lepších zahradnictvích seženete luční směs nebo přesně ty kytičky, které na svojí zahrádce chcete. Existují zvlášť semena vlčích máků, kopretin nebo chrp. Vysévat můžete kdykoli, třeba hned teď. Přeci jen, než kytičky vyrostou, bude to chvíli trvat, ale na to nádheru se prostě vyplatí počkat si.

Výsev

Optimální je výsev v dubnu a květnu nebo v září a říjnu na vlhkou půdu. Semena nezakrýváme půdou, ale pomocí válce je pevně přitlačíme. Jinou možností je ušlapat osetou plochu dvěma destičkami připevněnými na nohy.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, http://prirodnizahrada.eu/zalozeni-kvetinove-louky/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz