Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Malé děti a mazlíčci versus pokojovky. Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Malé děti a mazlíčci versus pokojovky. Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

8.5.2024 - redakce Babinet.cz

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a zútulní, jestliže ale máte malé děti či domácí zvířata, vybírejte pokojovky velmi obezřetně. Některé totiž mohou být jedovaté.

Děti i chlupatí čtyřnozí přátelé mají hodně společného. Musíte jim věnovat péči a pozornost a také jim přizpůsobit domácnost tak, aby pro ně byla co nejbezpečnější. K těm menším, ale důležitým změnám patří pečlivý výběr pokojových rostlin. Kočky totiž s oblibou pokojovky okusují, zvlášť pokud nemají přístup k trávě. Potřebují ji totiž k lepšímu trávení. Psi jeví o rostliny výrazně menší zájem, ale spolehnout se na to nemůžete. Třeba štěně radostně rozcupuje vše, nač přijde. A taková batolata – ty jsou proslulými ochutnávači čehokoli nevhodného.

foto / Freepik

Proradné krásky

Pokojovky se dělí na ty pro mazlíčky zcela neškodné a na ty, jež mohou nadělat pěknou neplechu. Stinnou stránkou mnohých pokojových krásek totiž bývá vyšší obsah nebezpečných látek, jako třeba alkaloidů nebo saponinů. Proto je nejvhodnější se před koupí každé nové květiny informovat o jedovatých látkách v rostlině a dle toho si její koupi buď rozmyslet, anebo umístit rostlinku vždy tak, aby nikdy nebyla v možném dosahu dítěte či domácího mazlíčka.

K takto zákeřným okrasám domovů patří spousta běžných a oblíbených pokojových květin, jako třeba monstera, dračinec, zamiokulkas, břečťan, oleandr, brambořík, klívie, tchýnin jazyk, dracéna a celá řada dalších. Pro zvířata je jedovatá dokonce i aloe, kterou lidé využívají jako léčivku, nejen k hojení kožních neduhů. Tyto rostliny po požití způsobují podráždění až poškození sliznic dutiny ústní a horních cest dýchacích s následnými otoky, které mnohou být příčinou i udušení dítěte nebo zvířete. Vždy rovněž platí, že čím mladší a menší dítě či zvíře, tím vyšší je jeho ohrožení otravou.

První pomoc

Pokud je při otravě situace vážná a je-li na místě jen jeden zachránce, je třeba nejprve podniknout nezbytné kroky k bezprostřední záchraně života (uvolnění dýchacích cest, dýchání z plic do plic, masáž srdce, vynesení na čerstvý vzduch apod.). Teprve po odstranění přímého ohrožení života je možné vyžádat si telefonicky radu Toxické informační středisko (TIS), nebo lékaře. Pokud je na místě zachránců více, jeden telefonuje, zatímco další se věnují postiženému. Bez porady s lékařem se nevyvolává zvracení. Dát pít jen vodu, nevhodné jsou šumivé nápoje s bublinkami. Bez porady s lékařem nepodávat ani mléko. Pokud není dostupný telefon k poradě s lékařem, podejte několik drcených tablet aktivního uhlí (3-8 tablet, podle hmotnosti).

Po požití rostliny dítětem, které není v přímém ohrožení života, jako první pomoc proveďte: okamžité odstranění zbytků rostliny z úst, ústa pečlivě vymýt studenou vodou, dát pít studený nápoj bez bublinek, cucat led nebo zmrzlinu. Zjistit požité množství a kontaktovat Toxické informační středisko (TIS) nebo lékaře.

Máte-li podezření na intoxikaci zvířete jedovatou rostlinou (objevíte-li například po příchodu do místnosti okousané listy) ihned kontaktujte veterinární pohotovost a sdělte lékaři druh rostliny, kterou zvíře pozřelo, předpokládané množství a případné projevy. Než zvíře dopravíte na veterinu, je vhodné aplikovat zvířeti medicinální černé uhlí, které má schopnosti navázat na sebe toxiny, v dávce i půl tablety na kg živé hmotnosti zvířete. Hlavně však včasný zásah veterináře může zabránit vážným zdravotním komplikacím vašeho zvířecího miláčka.

Jiné pokojové rostliny zase při utržení vylučují látky glykosidy, které dráždí kůži, naskakují po nich puchýře a můžou vyvolat alergickou reakci. Řadí se mezi ně třeba šeflera, pokojové fíkusy nebo vánoční hvězda. Pokud se tedy jedná o pokapání šťávou z jedovaté rostliny (teď aktuálně např. z vánoční hvězdy) je třeba omýt pečlivě kůži, která přišla do styku se šťávou. Podat tekutiny. A opět kontaktovat Toxické informační středisko (TIS), lékaře nebo veterináře.

Je důležité vždy jednat rychle, než dojde k případné alergické reakci nebo vážným komplikacím.

Pokud nebezpečné pokojovky už doma máte, nemusíte je hned stěhovat k sousedům, nebo dokonce k popelnici. Postačí, když je odklidíte na vyšší polici nebo je můžete umístit do stylového vysokého květináče tak, aby na něj všetečný potomek, kočka nebo pes nedosáhli. V případě, že dojde k nehodě (kousek rostliny chybí), ale vy si nejste jistí, zda došlo k pozření rostliny a nevíte si rady, volejte pro informaci již výše zmíněné Toxické informační středisko (224 915 402). Na jejich stránkách najdete i další velmi užitečné rady, které je dobré si přečíst předem, pokud máte doma rostliny, které jsou potenciálně nebezpečné.

Superhrdinové mezi pokojovkami

Na které pokojovky se tedy zaměřit? Existuje spousta zajímavých a zároveň zcela bezpečných pokojových rostlin, které neohrozí zdraví žádného obyvatele vaší domácnosti. Patří k nim třeba pokojový bambus, kytka s exotickým šmrncem. Když mu vyberete světlé stanoviště a budete ho pravidelně a dostatečně zalévat, bude vám dělat radost dlouhou dobu. Svými zajímavě tvarovanými a vybarvenými listy vám domov ozdobí kalátea, tahle kráska je k dostání v nejrůznějších podobách. Odolný a bezpečný je i pepřinec, květina s bonusem – je nejen nádherná, ale dokáže navíc vyčistit vzduch v místnosti. Stejnou superschopnost vám nabídne i na první pohled nenápadný a celkem běžný zelenec. Ze vzduchu dokáže odstranit toxické látky a díky velkým listů zvlhčuje vzduch v místnosti. Lehce se přenese přes vaše případné pěstitelské omyly a ozelení i tmavší kouty. Líbit se bude i vaší kočce, ráda si ho občas oždíbne, aby se zbavila srsti uvízlé v trávicím traktu. K tomuto účelu jí můžete pořídit také šáchor neboli papyrus. Ten jen nemá rád přímé slunce, ale pokud ho budete pravidelně zalévat, bude trpělivě snášet všechny kočičí i dětské vrtochy.

Ledviník, bromélie nebo fialka

Když dáte dětem vybrat květinu, určitě sáhnou po půvabné africké fialce. S klidem jim ji kupte, neohrozí ani je, ani vaše čtyřnohé chlupáče. Kvete nespočtem barev a na ochmýřených listech zachytává prach, takže ho pak méně poletuje ve vzduchu. Další přírodní čističku ovzduší si pořídíte s jemným a půvabným ledviníkem, který patří mezi kapradiny. Dekorativní bromélie trochu připomíná ananas a v závěsných květináčích mimo přímé sluneční světlo se zase bude vyjímat skvělá voskovka. Každého zaujme nevšední pilea, sukulentní rostlina, kterou potěšíte světlým stanovištěm a dostatkem vody. V chladnějších místnostech se zase bude dařit roztomilé drobnolisté pokojovce jménem domácí štěstí.

Chlupaté kamarády ani batolata tak při jejich dobrodružných výpravách obývákem či ložnicí nepotkají žádné nebezpečné nástrahy, i kdyby se rozhodli posvačit pokojovku.

 

napsala Gabriela Horáčková

 

zdroje:

Michala Brabcová, zahradnice weiki

https://www.veterina-seman.cz/veterinar-radi-prvni-pomoc-pri-otrave-psu-kocek

https://www.tis-cz.cz/

https://www.tis-cz.cz/index.php/informace-pro-verejnost/rostliny/pokojove-rostliny-jedovate-a-nebezpecne

https://ceskykutil.cz/clanek-27321-doma-pestovane-jedovate-rostliny

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz