Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Fantom rozchodů dnešní doby jménem Ghosting. Co to je a jak se s ním vyrovnat

Fantom rozchodů dnešní doby jménem Ghosting. Co to je a jak se s ním vyrovnat

1.5.2024 - redakce Babinet.cz

Kdo by neznal ukončení vztahu, rozchod s první láskou, odchod partnera k jinému atd. Bolí to, máte před sebou mnoho proplakaných nocí, které střídá vztek a pocit nespravedlnosti. To vše zažil každý a postupně se s tím musel vypořádat. Ale co když váš partner doslova přes noc zmizí z vašeho života jako duch (ghost)? Tak přesně tomu se říká Ghosting. Pro někoho je příliš náročné říci svému partnerovi do očí, proč se s ním rozchází a tak zvolí tuto možnost. Bohužel je to jeden z nejbolestivějších rozchodů a následky si mnohdy v sobě člověk nese opravdu dlouho. Proč?

Protože zůstávají otázky, na které neznáte odpověď. „Proč se mi to stalo? Udělala jsem něco špatně?“ Je těžké vyrovnat se s něčím, o čem vlastně nic nevíte. Chybí vám odpovědi, postoj protistrany. Můžete se pouze dohadovat, z jakého důvodu původně slibný vztah plný vášnivého sexu tak náhle skončil. Nebo proč vás bez jediného slova vysvětlení opustil někdo, s kým jste si už malovali společnou budoucnost.

Ghosting

foto / Freepik

Ghosting je způsob rozchodu typický zejména pro svět internetových seznamek. „Anonymní prostředí seznamek takové chování podporuje,“ potvrzuje psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová. Podle ní na seznamkách dochází k rychlé možnosti náhrady lidí a jejich uživatelé mají tendence neztrácet čas s někým, u koho nevidí potenciál. „Navíc tam neexistuje žádná penalizace takového chování. Seznamky jsou velmi anonymní, nemáme tam žádné společné přátele, takže když se k někomu zachováme špatně, třeba ho ghostneme, tak se to nikdo nedozví,“ vysvětluje psychoterapeutka a dodává, že když se s někým seznámíte naživo, například přes společné přátele, máte větší motivaci chovat se ke svému protějšku lépe i proto, že když pak dojde např. ke ghostingu, dozvědí se to i vaši kamarádi, a to se nikomu zpravidla riskovat nechce.

Jsou lidé, kteří si trauma z takového rozchodu nesou dlouho a končí u psychoterapeutů, kde hledají své odpovědi. Může se to zdát až jako příliš silné tvrzení, ale pro mnohé, kteří si takovým rozchodem prošli po delší známosti, kdy se chodili dívat na byty ke společnému bydlení, je takový rozchod horší, než smrt partnera. Můžete se ptát proč. Protože smrt je definitivní. Je konec, není cesta zpět. Bolestí ze ztráty blízkého člověka projdete a dříve nebo později ho v sobě zpracujete. Kdežto v případě, že vás partner bez jakéhokoli vysvětlení a ze dne na den opustí, je trauma ve vašem životě trvale přítomné a denně jím znovu a znovu procházíte. Přemýšlíte nad tím, jestli se ještě potkáte. Dokola modelujete situace i reakce. A po vysvětlení i omluvě pořád zoufale toužíte. Představte si situaci, že se s někým seznámíte. Rozumíte si, zamilujete se do sebe, začnete spolu žít. Bavíte se o tom, že společně chcete strávit zbytek života. Budujete vztah a ten je logicky založený na důvěře. A pak se jednoho rána probudíte a jste zablokovaná v telefonu, na Facebooku, ve WhatsAppu, v emailu, ve sdílených aplikacích. Nedostanete žádnou odpověď na SMS, nemůžete se dovolat. Nikdy se už nepotkáte, nikdy se nedozvíte, co se stalo. Jestli jste něco udělala špatně, nějak zklamala, řekla něco nevhodného, selhala nebo prostě jen toho druhého přestala bavit. Vaše hodnota je v tu chvíli nulová, protože jste tak zbytečná a nepodstatná, že ani není nutné se s vámi rozejít a cokoli vám vysvětlit. Jen vás prostě nechat.

V americkém časopisu Journal of Social and Personal Relationships publikoval tým vědců studii, v které se snažil rozklíčovat, kdo má ke ghostingu sklony. Výzkumníci se zaměřili na názory 554 vysokoškoláků.

S pomocí online dotazníku se zajímali o způsoby rozchodů a názory na to, jak by se dva dospělí lidé měli či neměli rozloučit, pokud si v partnerství nesedí. Jestli čekáte servítky a jednání v rukavičkách, tak na to rovnou zapomeňte. Celé to dopadlo tak, že se vždy jeden ze čtyř účastníků ke ghostingu v rámci svých několika posledních vztahů přiznal. A pokaždé se jednalo o jedince se silnou vírou v osudová setkání.

Podle vědců totiž existují dva typy lidí. První věří, že se na partnerství musí pracovat, protože štěstí samo od sebe jim z nebe nespadne, druhý to má nastavené jinak. Když údajně potkáte tu pravou osobu, vše funguje snadno a bez problémů. Konflikty, nedorozumění a dokonce hádky na začátku partnerství jsou podle nich důkaz, že takový vztah není ten pravý. A právě toto přesvědčení je přiměje k ukončení partnerství zcela bez vysvětlení a slušného chování, které si nešťastný a zoufalý partner rozhodně nezaslouží.

Ale nenechte se mýlit, že takový druh ukončení vztahu se týká pouze milostných vztahů. Ve druhém průzkumu výzkumníci vyzpovídali 747 dospělých, motivováni snahou zjistit, zda se ghosting týká i kamarádství. A tady se situace ukázala ještě horší. Ač se s někým přátelíte několik týdnů, měsíců nebo dokonce let, můžete se zítra či pozítří dostat do situace, že vám váš věrný kamarád nezavolá, aniž by vám vysvětlil, v čem je problém a co mu nesedí. Vlastně to takhle dělá každý druhý. A motiv?

Respondenti se shodli, že ghosting ukončí přátelství razantně, rychle a v podstatě i údajně méně bolestivě. Prý je lepší zmizet jako v černé díře, než člověku, který vám věřil, empaticky vysvětlovat, že už si nemáte co říct. Jak to vidíte vy?

Každopádně, ať jde o vztah plný lásky anebo přátelství, který vám někdo utne formou ghostingu, věřte, že to není vaše chyba. Není důvod ztrácet sebevědomí, protože vy jste nic špatného neudělali. Je to čistě problém člověka, který se tak rozhodl a zbaběle utekl před zodpovědností, aby se vám podíval zpříma do očí a řekl, co se děje a proč se tak rozhodl.

 

napsala Gabriela Horáčková

 

zdroje:

https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/vcera-laska-dneska-zobrazeno-proc-je-ghosting-horsi-nez-smrt-2

https://refresher.cz/89373-Nesvar-dnesni-doby-jmenem-ghosting-Co-to-je-A-jak-se-v-jeho-pripade-zachovat

https://www.prozeny.cz/clanek/ghosting-kdo-se-takhle-nejcasteji-rozchazi-66965

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/ghosting-aneb-rozchod-beze-slova

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>